سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

لاستیک‌های تمام‌فصل و تطبیق‌پذیری آن‌ها

اگر تجربه‌ای در خرید لاستیک ندارید، احتمالاً با دیدن شکل ظاهری این محصولات به این فکر کنید که تمامی تایرهای موجود در بازار یک کارایی و یک مدل دارند؛ درحالی‌که این‌طور نیست. به‌طور کلی، باید بيان کرد نمونه‌های مختلفی از لاستیک وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها، مدل چهارفصل یا درواقع تمام‌فصل است. لاستیک‌های تمام‌فصل با قابلیت تطبیق‌پذیری بالا توانسته‌اند به یکی از محبوب‌ترین مدل‌های بازار تبدیل شوند؛ به‌گونه‌ای که امروز بیشتر راننده‌ها از ...

اگر تجربه‌ای در خرید لاستیک ندارید، احتمالاً با دیدن شکل ظاهری این محصولات به این فکر کنید که تمامی تایرهای موجود در بازار یک کارایی و یک مدل دارند؛ درحالی‌که این‌طور نیست. به‌طور کلی، باید بيان کرد نمونه‌های مختلفی از لاستیک وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها، مدل چهارفصل یا درواقع تمام‌فصل است.

لاستیک‌های تمام‌فصل با قابلیت تطبیق‌پذیری بالا توانسته‌اند به یکی از محبوب‌ترین مدل‌های بازار تبدیل شوند؛ به‌گونه‌ای که امروز بیشتر راننده‌ها از این نوع تایر برای خودروی خود استفاده می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با این محصول تا انتهای متن با ما همراه باشید.

معرفی لاستیک تمام فصل

لاستیک‌ها در گذشته به‌گونه‌ای تولید می‌شدند که تنها برای یک فصل به‌خصوص قابل استفاده بودند؛ البته در بسیاری از مناطق مانند ایران هنوز هم برخی راننده‌ها از این نوع تایر استفاده می‌کنند و با گرم یا سرد شدن هوا، مجبور به تعویض لاستیک می‌شوند.

معمولاً فرایند تعویض لاستیک زمان‌بر و خسته‌کننده است، به همین دلیل توسعه‌دهندگان تصمیم به تولید لاستیکی گرفتند که در شرایط آب‌وهوایی مختلف بتوان از آن استفاده کرد. شرکت گودیر در سال 1977 موفق به تولید این نوع تایر شد.

لاستیک‌های تمام‌فصل با مقاومت بالایی نسبت به شرایط آب‌وهوایی تولید می‌شوند و به همین علت دیگر لازم نیست رانندگان با سرد یا گرم شدن هوا به‌صورت دوره‌ای، اقدام به تعویض تایر خودروی خود کنند.

به‌دلیل قابلیت تطبیق‌پذیری لاستیک چهارفصل با شرایط آب‌وهوایی مختلف، می‌توان به‌راحتی از آن در مناطق گوناگون استفاده کرد. البته باید این نکته را درنظر داشته باشید که در برخی مواقع، تنها می‌توان از تایرهای یخ‌شکن برای تردد استفاده کرد و لاستیک‌های چهارفصل متناسب با شرایط یخ‌بندان نیستند.

آپشن های تایر تمام‌فصل

فرایند ساخت تایرهای تمام‌فصل با مدل‌های معمولی که نیاز به تعویض دارند، متفاوت است. در تولید این لاستیک‌ها از روش‌هایی استفاده می‌شود تا درنهایت طرح و آج‌های سطح تایر شکلی خاص داشته باشند.

استفاده از مواد اولیه مقاوم و ایجاد آج‌های به‌خصوص روی لاستیک، باعث می‌شود که افراد بتوانند از تایر در شرایط جوی مختلف، مانند آب‌وهوای خشک یا مرطوب، استفاده کنند. به‌طور کلی، لاستیک چهارفصل را می‌توان بدون دغدغه در شرایطی که برف سبک می‌بارد، استفاده کرد. آج‌های سطح این محصول جلوی لیزخوردن خودرو را می‌گیرند و دیگر نیازی به تعویض تایر نخواهید داشت.

لاستیک‌های تمام‌فصل علاوه بر مقاومت دربرابر رطوبت سطح زمین و سرما، در برابر گرمای تابستان نیز بسیار خوب عمل می‌کنند. پس در هر منطقه‌ای که ساکن هستید، می‌توانید از این نوع تایر استفاده کنید – مگر در شرایطی که برف سنگین ببارد.

انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری بالای تایرهای چهارفصل به‌حدی زیاد است که افراد از این محصول به‌عنوان جایگزین کاربردی برای دیگر مدل‌های تایر استفاده می‌کنند. البته نباید انتظار داشته باشید که مانند تایر یخ‌شکن عمل کند!

درخصوص آپشن های این محصول همچنین باید بيان کرد تولیدکنندگان برای اینکه تایر چهارفصلی با مقاومت بالا عرضه کنند، معمولاً از ایجاد چسبندگی لاستیک‌های تابستانی و آج‌های بلند تایرهای زمستانی در طراحی محصول چشم‌ می‌پوشند.

مزایای استفاده از تایرهای تمام فصل

استفاده از تایرهای تمام‌فصل به‌دلیل عدم نیاز به تعویض دوره‌ای، محبوبیت زیادی دارد، اما این مورد را نمی‌توان تنها مزیت این لاستیک‌ها دانست.

مزیت مهم تایرهای چهارفصل، آج بادوام و مقاوم آن‌ه است. به همین دلیل افرادی که از این نوع لاستیک استفاده می‌کنند، تا مدت طولانی نیازی به تعویض تایر خودرو نخواهند داشت. در مقابل لاستیک‌های تمام‌فصل، مدل‌های تابستانی قرار دارند که با آج نرم خود خیلی زود دچار فرسایش می‌شوند. به‌طور کلی، باید بيان کرد که تایر تمام‌فصل دارای بیشترین میزان طول عمر است و آخرین رتبه‌بندی دراین‌زمینه نیز به لاستیک تابستانی می‌رسد.

یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از این لاستیک‌ها کاهش مصرف سوخت یا انرژی است. درواقع لاستیک‌های تمام‌فصل کاهش مقاومت غلتشی را به‌همراه دارند که نتیجه آن، کاهش انرژی پیشرانه و مصرف سوخت است.

در تولید این محصول از طرح‌های خاص آج استفاده می‌شود تا رانندگان بتوانند سواری راحتی را تجربه کنند. این لاستیک‌ها برای استفاده در دمای بالاتر از حد انجماد، بهترین گزینه هستند و عملکرد مطلوبی از خود نشان می‌دهند.

لاستیک تمام‌فصل برای استفاده در انواع خودروهای لوکس، شاسی‌بلند، سواری و اسپرت مناسب است و کاربرد زیادی دارد. ازاین‌رو، رانندگان بدون دغدغه بابت عدم تناسب با خودرو می‌توانند این نوع لاستیک را خریداری کنند.

نحوه خرید لاستیک خودرو

برای خرید لاستیک خودرو بهتر است ابتدا تحلیل کنید که مدل‌های موجود چه آپشن های ی دارند تا بتوانید تصمیم‌ بگیرید که کدام مدل لاستیک برای شما مناسب‌تر است. البته لاستیک‌های تمام‌فصل به‌دلیل آپشن های خاص همواره گزینه خوبی به شمار می‌آیند.

از طرف دیگر، انتخاب فروشگاهی مانند اسنپ‌شاپ که بتوان لاستیک تمام‌فصل یا دیگر مدل‌ها را از آن خریداری کرد، مهم است. درواقع شما باید نسبت به کیفیت و کارایی تایر اطمینان داشته باشید. برای خرید این کالا به‌صورت اورجینال و اطمینان از کارایی آن می‌توانید به اسنپ‌شاپ مراجعه کنید.

جمع‌بندی

لاستیک تمام‌فصل از محصولات کاربردی است که شما را از تعویض دوره‌ای تایر خودرو بی‌نیاز می‌کند. این محصول با مقاومت بالایی تولید می‌شود تا در شرایط جوی مختلف اختلالی در عملکرد خودرو به‌وجود نیاید.

لاستیک‌های چهارفصل چسبندگی مدل‌های تابستانه یا آج‌های بلند تایرهای زمستانه را ندارند، اما مقاومت و انعطاف‌پذیری آن‌ها نسبت به مدل‌های دیگر زیاد است. با خرید این نوع لاستیک از اسنپ‌شاپ، دیگر لازم نیست با تغییرات دمایی فصلی، برای تعویض تایر اقدام کنید.

سؤالات متداول

لاستیک تمام‌فصل چیست؟

لاستیک‌هایی که لازم نیست با اتمام هر فصل و شروع گرما یا سرما آن‌ها را تعویض کرد، به‌‌عنوان چهارفصل یا تمام‌فصل معرفی می‌شوند. این نوع تایرها طراحی آج به‌خصوصی دارند و نسبت به شرایط جوی مختلف مقاوم هستند، به همین دلیل نیز محبوبیت زیادی دارند.

آیا از لاستیک تمام‌فصل می‌توان در روزهای برفی استفاده کرد؟

این نوع لاستیک در شرایطی که برف سبک می‌بارد، مقاوم است و دچار لیزخوردگی نمی‌شود؛ اما در روزهایی که برف سنگینی روی زمین می‌نشیند، این تایر گزینه مناسبی نیست؛ پس در این شرایط به زنجیر چرخ یا تایرهای یخ‌شکن نیاز دارید.

مزیت استفاده از لاستیک تمام‌فصل چیست؟

تایر تمام‌فصل انعطاف‌پذیری زیادی دارد و لازم نیست در دوره‌های زمانی مشخص آن را تعویض کنید. ضمن اینکه آج‌های این لاستیک خیلی دیر دچار فرسایش می‌شوند و ازاین‌رو باید بيان کرد که مقاومت تایر چهارفصل بیشتر از مدل‌های دیگر است.

خبرکاو