سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

“قوی ترین ماشینی که روی زمین مونتاژ شده است”: چین بی سر و صدا ابررایانه رکوردشکنی را راه اندازی کرد – و شخصی عملاً پردازنده آن را تخریب کرد

(اعتبار تصویر: Shutterstock / Connect World) چین بی سر و صدا ابررایانه Tianhe-3 را راه اندازی کرده است که تصور می شود قوی ترین ماشین موجود در حال حاضر باشد. این دستگاه که برای مرکز ملی ابررایانه در گوانگژو ساخته شده است، در محرمانه بودن پنهان شده است (همانطور که از یک ابررایانه توسعه یافته و ساخته شده در چین انتظار دارید)، که باعث گمانه زنی های زیادی شده است. Tianhe-3، همچنین به عنوان "Xingyi" شناخته ...
HPC
(اعتبار تصویر: Shutterstock / Connect World)

چین بی سر و صدا ابررایانه Tianhe-3 را راه اندازی کرده است که تصور می شود قوی ترین ماشین موجود در حال حاضر باشد.

این دستگاه که برای مرکز ملی ابررایانه در گوانگژو ساخته شده است، در محرمانه بودن پنهان شده است (همانطور که از یک ابررایانه توسعه یافته و ساخته شده در چین انتظار دارید)، که باعث گمانه زنی های زیادی شده است.

Tianhe-3، همچنین به عنوان "Xingyi" شناخته می شود، تصور می شود که یک جهش قابل توجه به جلو در فن آوری ابر محاسباتی است که به طور بالقوه از توانایی های ابررایانه "ال کاپیتان" آینده که توسط شرکت Hewlett Packard و AMD برای آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور توسعه می یابد، پیشی می گیرد. .

در حال ساختن واقعی پردازنده Tianhe-3

در نوامبر 2023، TheNextPlatform تجزیه و تحلیلی از رتبه بندی Top500 ابررایانه انجام داد که نشان می داد Tianhe-3 می تواند حداکثر عملکرد 2.05 اگزافلاپس و عملکرد پایدار 1.57 اگزافلاپس در LINPACK با کارایی بالا داشته باشد. این سایت بيان کرد که این باعث می شود که آن را به "قوی ترین ماشینی که تاکنون روی زمین مونتاژ شده است" تبدیل کند.

Tianhe-3 جدیدترین از سری ابرکامپیوترهای ساخته شده توسط دانشگاه ملی فناوری دفاع در چین است. پیشینیان آن یعنی Tianhe-1 و Tianhe-2 نیز تأثیرات قابل توجهی بر دنیای ابرکامپیوتر گذاشتند، به طوری که Tianhe-2 حتی پس از چندین سال فعالیت همچنان در بین 30 ابررایانه برتر قرار دارد.

یکی از جذاب ترین جنبه های Tianhe-3 پردازنده آن است. مطالعه موردی اخیر در مورد برنامه‌نویسی شتاب‌دهنده‌های Matrix-3000 (MT-3000)، ارائه‌شده به arXiv ، بینشی در مورد معماری دستگاه ارائه کرد. با تحلیل این موضوع، TheNextPlatform به این نتیجه رسید که Tianhe-3 از یک دستگاه ترکیبی با CPU و محاسبات شتاب دهنده و همچنین سه نوع حافظه مختلف استفاده می کند که دو نوع از آنها در مجموعه محاسباتی قرار دارند.

این سایت او میگوید : «بیشتر شبیه به هیبریدی AMD «Antares» MI300A CPU-GPU است که وارد ال کاپیتان می‌شود تا مانند سیستم‌های CPU-GPU مجزا که این روزها شاهد فشار دادن فلاپ‌ها در سیستم‌های AI و HPC هستیم. . MT-3000 حیوان خودش است، و ممکن است تصور کنید که از معماری بسته بندی چیپلت استفاده می کند، زیرا شرکت بین المللی تولید نیمه هادی (SMIC)، کارخانه ریخته گری بومی چین، احتمالاً نمی تواند به اندازه کافی ترانزیستور را در یک فرآیند 14 نانومتری جمع کند تا یک قطعه یکپارچه بسازد. بمیر اما، دوباره، شاید این یک دستگاه 10 نانومتری یا حتی 7 نانومتری باشد. اگر NUDT به هزینه اهمیت نمی دهد، تا زمانی که SMIC بتواند ده ها هزار قطعه خوب MT-3000 را برای ساخت سیستم پیدا کند، بازده می تواند وحشتناک باشد.

ابررایانه Tianhe-3 از سناریوهای کاربردی مختلف از جمله محاسبات با عملکرد بالا، آموزش مدل های بزرگ هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ پشتیبانی می کند. انتظار داریم که که قابلیت‌های خدمات کاربردی چند حوزه مرکز ملی سوپرکامپیوتر گوانگژو را تقویت کند و خدماتی را به شهر گوانگژو و استان گوانگدونگ ارائه دهد.

بیشتر از TechRadar Pro

وین ویلیامز یک فریلنسر است که اخبار را برای TechRadar Pro می نویسد. او 30 سال است که درباره کامپیوتر، فناوری و وب می نویسد. در آن زمان او برای اکثر مجلات PC در بریتانیا می نوشت و تعدادی از آنها را نیز راه اندازی، ویرایش و منتشر کرد.

خبرکاو