متن خبر

فیزیکدانان با استفاده از امواج صوتی گرانش را در داخل خورشید تقلید می کنند

فیزیکدانان با استفاده از امواج صوتی گرانش را در داخل خورشید تقلید می کنند

اخبارفیزیکدانان با استفاده از امواج صوتی گرانش را در داخل خورشید تقلید می کنند
شناسهٔ خبر: 267256 -
خبرکاو:

فیزیکدانان نوع میدان گرانشی موجود در خورشید یا نزدیک آن را با استفاده از امواج صوتی درون کره ای از پلاسمای داغ تکرار کرده اند و میدانی مشابه گرانش ایجاد کرده اند که قادر به غلبه بر اثر گرانش زمین است که می تواند چنین آزمایش هایی را به پایین بکشاند.

سطح مرئی خورشید - فتوسفر - دریایی متلاطم و متلاطم از پلاسمای همرفتی است. پلاسما به سادگی گاز یونیزه شده است - گازی که در آن اتم ها از یک الکترون جدا شده اند و به آنها یک بار الکتریکی می دهد. پلاسمای داغ از اعماق خورشید به فتوسفر می‌آید، با پلاسمای سردتر که دوباره گرم می‌شود و در نهایت به فتوسفر بازیافت می‌شود.

این حرکت همرفتی شعاعی است و از مرکز خورشید به سمت بیرون می آید، اما تلاش برای تکرار میدان های پلاسمای شعاعی روی زمین با یک مشکل بزرگ مواجه است: گرانش سیاره ما، که در یک آزمایش آزمایشگاهی به جای مرکز میدان پلاسما، به سمت زمین می کشد. .

مطالب مرتبط: حقایقی در مورد سن، اندازه و تاریخچه خورشید

مقطعی <a href= از خورشید که در میان چیزهای دیگر لایه همرفتی را نشان می دهد که در آن جریان ها حباب های پلاسما را به صورت شعاعی به سمت مرکز ثقل خورشید و از آن دور می کنند." class="lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6QCgJLWh8ebCuhEDUcLyd9-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6QCgJLWh8ebCuhEDUcLyd9-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6QCgJLWh8ebCuhEDUcLyd9-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6QCgJLWh8ebCuhEDUcLyd9-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6QCgJLWh8ebCuhEDUcLyd9-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6QCgJLWh8ebCuhEDUcLyd9-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6QCgJLWh8ebCuhEDUcLyd9.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6QCgJLWh8ebCuhEDUcLyd9.jpg">

(اعتبار تصویر: ESA)

از آنجایی که بسیاری از درک ما از آب و هوای فضا با درک رفتار پلاسما و میدان‌های مغناطیسی در فتوسفر آغاز می‌شود، داشتن بینشی روشن از این فرآیندهای همرفتی شعاعی مهم است. در گذشته، دانشمندان برای دور شدن از گرانش مزاحم زمین، به ارسال آزمایش‌هایی به فضا روی شاتل فضایی متوسل می‌شدند.

اکنون، فیزیکدانان به رهبری جان کولاکیس از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، با ایجاد نیروی شعاعی مشابه گرانش در داخل خورشید، با استفاده از امواج صوتی، گرانش زمین را دور زده اند.

کولاکیس در بیانیه‌ای (در برگه جدید باز می‌شود) او میگوید : «میدان‌های صوتی حداقل در مورد انتقال همرفت در گاز مانند گرانش عمل می‌کنند».

تیم کولاکیس یک کره شیشه‌ای دوار به عرض 1.2 اینچ (3 سانتی‌متر) را با پلاسمایی از اتم‌های گوگرد پر کردند. سپس از امواج مایکروویو برای گرم کردن پلاسما تا 5000 درجه فارنهایت (2760 درجه سانتیگراد) و تولید امواج صوتی متقارن کروی استفاده شد که نیروی شعاعی مشابه گرانش خورشید را بر پلاسما وارد می‌کند و قوی‌ترین "گرانش" در مرکز خورشید است. کره.

کولاکیس گفت: «با استفاده از صدای تولید شده توسط مایکروویو در یک فلاسک کروی پلاسمای داغ، به «میدان گرانشی» دست یافتیم که 1000 برابر قوی‌تر از گرانش زمین است.

داستان های مرتبط:

بیشتر بخوانید

ثانویه صبر کنید


اعمال صوت برای ایجاد این جاذبه موثر باعث شد که پلاسمای داغ از مرکز به صورت شعاعی به سمت بیرون به سطح داخلی کره شیشه ای حرکت کند، و باعث ایجاد یک "ناپایداری همرفتی" شود که جریان های پلاسمای همرفتی را تکرار می کند که بر روی خورشید پلاسمای داغ را به فتوسفر منتقل می کند. باعث غرق شدن پلاسمای خنک‌تر می‌شود. این کار به این دلیل است که امواج صوتی بسته به دمای پلاسما فشار متفاوتی بر پلاسما وارد می‌کنند و پلاسمای خنک‌تری را به مرکز کره می‌کشند، جایی که گرم‌تر می‌شود و دوباره بالا می‌آید.

ست پوترمن از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، یکی از نویسندگان این مطالعه، در همین بیانیه گفت: «آنچه ما نشان دادیم این است که سیستم صدای تولید شده توسط مایکروویو، «گرانش» آنقدر قوی تولید می کند که گرانش زمین عاملی برای آن نیست. . ما دیگر برای انجام این آزمایشات نیازی به رفتن به فضا نداریم.»

این تحقیق در 20 ژانویه در مجله Physical Review Letters منتشر شد (در برگه جدید باز می شود) .

کیت کوپر را در Twitter @21stCenturySETI دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را دنبال کنید @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) ، فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) و اینستاگرام (در برگه جدید باز می شود) .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است