متن خبر

فناوری تشخیص ضربان قلب ناسا برای کمک به اقدامات امدادی زلزله ترکیه

فناوری تشخیص ضربان قلب ناسا برای کمک به اقدامات امدادی زلزله ترکیه

اخبارفناوری تشخیص ضربان قلب ناسا برای کمک به اقدامات امدادی زلزله ترکیه
شناسهٔ خبر: 267480 -
خبرکاو:

فن‌آوری توسعه‌یافته ناسا که می‌تواند از راه دور کوچک‌ترین حرکات بدن ناشی از فرآیندهای اساسی لازم برای حیات را تشخیص دهد، توسط تیم‌های امدادی در زلزله‌زده ترکیه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این دستگاه‌ها که FINDERs نامیده می‌شوند، برای یافتن افراد برای واکنش اضطراری بلایا، از حسگرهای رادار مایکروویو برای یافتن بازماندگان در زیر آوار یا در بهمن با تشخیص از راه دور ضربان قلب و تنفس آنها استفاده می‌کنند.

ناسا گفت (در برگه جدید باز می شود) این فناوری در آخر هفته گذشته به ترکیه ارسال شد، تقریباً یک هفته پس از یک سری لرزه های ویرانگر که هزاران ساختمان را در شهرها و شهرهای اطراف مرز ترکیه و سوریه ویران کرد. به گزارش رویترز (در برگه جدید باز می شود) ، از 6 فوریه، روزی که دو زمین لرزه 7.8 و 7.6 ریشتری روی داد، بیش از 41000 قربانی از خرابه ها بیرون کشیده شده اند.

مطالب مرتبط: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که زلزله ترکیه شکافی به طول 190 مایل را باز کرد

امدادگران حاضر در محل ممکن است در مورد شانس یافتن بازماندگان 10 روز پس از فاجعه تردید داشته باشند. خبرنگارانی که از جنوب ترکیه گزارش می دهند از بوی تعفن تهوع آور اجساد در حال تجزیه (باز شده در برگه جدید) صحبت می کنند که اکنون از خرابه ها سرچشمه می گیرد. اما همچنان، داستان‌هایی از افرادی که زنده یافت می‌شوند همچنان در حال ظهور هستند. برای مثال، رویترز روز سه شنبه (14 فوریه) گزارش داد (در برگه جدید باز می شود) که در آن روز 9 نفر از آوارها در شهرهای ویران شده بیرون کشیده شدند.

فناوری FINDER (در برگه جدید باز می شود) توسط تیمی از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا پس از زلزله ویرانگر سال 2010 در هائیتی توسعه یافت و بعداً توسط گروه SpecOps مستقر در فلوریدا تجاری شد.

این فناوری تنها یک نمونه از حمایت ناسا از ترکیه است. به عنوان مثال، برخی از ماهواره‌های آژانس وظیفه جمع‌آوری تصاویر مناطق آسیب‌دیده را برای کمک به ارزیابی میزان خسارت و ارائه راهنمایی به امدادگران به عنوان بخشی از تلاش‌های جهانی برای امداد رسانی در بلایای طبیعی دارند.

بیل نلسون، مدیر ناسا در بیانیه آژانس گفت: «قلب و ذهن ناسا با کسانی است که تحت تأثیر زمین لرزه های ترکیه و سوریه قرار گرفته اند. ناسا چشمان ما در آسمان است و تیم‌های متخصص ما سخت کار می‌کنند تا اطلاعات ارزشمندی را از ناوگان رصد زمین به اولین پاسخ‌دهندگان در زمین ارائه دهند.»

از جمله ابزارهایی که از فضا پشتیبانی می کند، ابزار EMIT (بررسی منبع غبار معدنی سطح زمین) است که در ژوئیه سال گذشته به ایستگاه فضایی بین المللی تحویل داده شد و بعداً توسط بازوی روباتیک ایستگاه بر روی ساختار خارجی پست نصب شد.

دانشمندان امیدوارند که EMIT، که در اصل برای تجزیه و تحلیل ترکیب غبار در جو زمین طراحی شده است، بتواند نشت گاز خطرناک از خطوط لوله آسیب دیده توسط زلزله را تشخیص دهد.

داستان های مرتبط:

شانا مک‌کلین، مدیر منطقه برنامه فاجعه ناسا، در این بیانیه گفت: «تلاش‌های امدادی شامل ردیابی بلایای آبشاری، مانند بلایای تکنولوژیکی ناشی از خطرات طبیعی است». زیرساخت های آسیب دیده و ترکیدگی خط لوله چیزی است که ما قصد داریم به سرعت شناسایی کنیم تا از سلامت مردم اطراف محافظت کنیم.

داده‌های سایر ابزارهای رصد زمین به بهبود مدل‌های فعل و انفعالات صفحات تکتونیکی که در منطقه آسیب‌دیده که در مرز بین جنوب ترکیه و غرب سوریه قرار دارد، کمک می‌کند. تنش بین این صفحات - صفحات آناتولی، عربی و آفریقا - این منطقه را به کانون زلزله تبدیل کرده است. با این حال، مجموعه لرزه‌هایی که در 6 فوریه رخ داد، حتی برای این منطقه فعال تکتونیکی نیز شدید بود و کارشناسان آن را بدترین زلزله در دهه‌های اخیر توصیف کردند.

مدل‌سازی رایانه‌ای بر اساس اندازه‌گیری‌های ماهواره‌ای می‌تواند به محققان در ارزیابی احتمال پس‌لرزه‌های اطراف گسل‌های تکتونیکی اصلی کمک کند.

ترزا پولاروا را در توییتر @TerezaPultarova دنبال کنید . ما را در توییتر @Spacedotcom و در فیس بوک دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است