اخبار, فضا

فضانوردان روسی رادیاتور حیاتی ایستگاه فضایی بین المللی را در یک پیاده روی فضایی ۵ ساعته جابجا می کنند

دو فضانورد روسی یک راهپیمایی فضایی را برای فعال کردن رادیاتوری که قبلاً به جابجایی آن در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی کمک کرده بودند، تکمیل کردند.

سرگئی پروکوپیف، فرمانده اکسپدیشن ۶۹ و دیمیتری پتلین، مهندس پرواز، هر دو با شرکت فضایی فدرال روسیه روسکوسموس، با موفقیت مبدل حرارتی را به عنوان وظیفه اصلی خود در طول ۵ ساعت و ۱۴ دقیقه فعالیت خارج از وسیله نقلیه (EVA) در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) مستقر کردند. جمعه (۱۲ اردیبهشت).

این راهپیمایی فضایی سومین و آخرین از مجموعه‌ای بود که بر تجهیز نمای بیرونی ماژول آزمایشگاهی چند منظوره ناوکا روسی با رادیاتور و یک قفل هوایی آزمایشی متمرکز بود که ۱۳ سال پیش با ماژول تحقیقاتی کوچک Rassvet در شاتل فضایی آتلانتیس ناسا به فضا پرتاب شد.

مطالب مرتبط: ایستگاه فضایی بین المللی - هر آنچه که باید بدانید

پس از باز کردن دریچه قفل هوا در ماژول Poisk در ساعت ۱۱:۴۷ صبح به وقت شرقی (۱۵۴۷ به وقت گرینویچ) و خروج از ایستگاه، پروکوپیف و پتلین به سمت ماژول Nauka رفتند تا مهارهای باقی مانده را که رادیاتور را بسته نگه داشته بودند، خارج کنند. با باز شدن پیچ ها، رادیاتور شروع به باز شدن تا تمام طول خود کرد.

پروکوپیف مدت کوتاهی بعد پس از استفاده از یک اهرم برای گسترش کامل بال سه پانل گفت: «رادیاتور مستقر شده است.

با وجود سخت‌افزار، این دو راهپیمایی فضایی شروع به باز کردن اولین مجموعه دریچه‌ها برای شروع بارگیری مایع خنک‌کننده رادیاتور کردند، فرآیندی که در مجموع تخمین زده می‌شود حدود دو ساعت طول بکشد.

پروکوپیف و پتلین در حالی که منتظر بودند تا مایع خنک کننده به داخل رادیاتور جاری شود، دو آچار شکاف بر روی بازوی رباتیک اروپایی (ERA) نصب کردند. این دستکاری‌کننده قبلاً برای انتقال رادیاتور و قفل هوا از Rassvet به Nauka در طول راهپیمایی‌های فضایی در ۱۸ آوریل و ۳ می استفاده می‌شد.

فضانوردان روسی سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین برای استقرار یک رادیاتور برای ماژول آزمایشگاهی چند منظوره ناوکا در طول راهپیمایی فضایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در روز جمعه، ۱۲ می ۲۰۲۳، کار می‌کنند. (اعتبار تصویر: تلویزیون ناسا)

این دو فضانورد همچنین چند کار «پیاده روی فضایی» را انجام دادند و یک جفت نرده نصب کردند که آزمایشگاه ناوکا را به گره اتصال پریچال متصل می‌ کرد.

سپس پروکوپیف و پتلین مجموعه دومی از شیرها را برای تکمیل بارگیری مایع خنک کننده برای رادیاتور باز کردند. بدون هیچ گونه نشت گزارشی، کنترلرهای پرواز روسی توانستند تایید کنند که رادیاتور با موفقیت در سیستم کنترل حرارتی ناوکا ادغام شده است.

دیمیتری پتلین، فضانورد روسی، همانطور <a href= که از دوربین کلاه خود سرگئی پروکوپیف همکار فضانورد دیده می شود، یک دسته حوله استفاده شده را در حین پیاده روی فضایی خارج از ایستگاه فضایی بین المللی در روز جمعه، ۱۲ می ۲۰۲۳، پرتاب می کند." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fo8eAhyJU8p5WTgfU4y5FR-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fo8eAhyJU8p5WTgfU4y5FR-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fo8eAhyJU8p5WTgfU4y5FR-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fo8eAhyJU8p5WTgfU4y5FR-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fo8eAhyJU8p5WTgfU4y5FR-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fo8eAhyJU8p5WTgfU4y5FR-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fo8eAhyJU8p5WTgfU4y5FR.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fo8eAhyJU8p5WTgfU4y5FR.jpg">

دیمیتری پتلین، فضانورد روسی، همانطور که از دوربین کلاه خود سرگئی پروکوپیف همکار فضانورد دیده می‌شود، یک دسته حوله استفاده شده ("مثل یک گلوله برفی فضایی") را در طی یک پیاده‌روی فضایی در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی در روز جمعه، ۱۲ می ۲۰۲۳، پرتاب می‌کند. (اعتبار تصویر : تلویزیون ناسا)

داستان های مرتبط:

راهپیمایان فضایی سپس شروع به تمیز کردن محل کار خود کردند تا به داخل برگردند، و تمام وظایف تعیین شده را حدود یک ساعت قبل از برنامه ریزی شده انجام دادند. پس از دور انداختن حوله‌هایی که برای پاک کردن لباس‌های فضایی از مایع خنک‌کننده اشتباه استفاده می‌شدند، پروکوپیف و پتلین به راهپیمایی فضایی خود در ساعت ۵:۰۱ بعد از ظهر به وقت شرقی (۲۱۰۱ GMT) پایان دادند.

با EVA روز جمعه، پروکوپیف اکنون ۴۲ ساعت و ۱۶ دقیقه را در شش راهپیمایی فضایی سپری کرده است. پتلین اکنون چهار گردش را انجام داده است، ۲۶ ساعت و ۴۵ دقیقه خارج از ایستگاه.

این راهپیمایی فضایی ششمین سال و دویست و شصت و سومین راهپیمایی فضایی بود که به مونتاژ و نگهداری ایستگاه فضایی بین المللی اختصاص داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *