سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

فروش دلار مسافری از سر گرفته شد

بررسی روندی موضوعات و اخبار اقتصادی کمک می‌کند تا درک درستی از وضع امروزمان در حوزه اقتصادی داشته باشیم.در این تحلیل تاریخی برخی موضوعات، نهادها و اشخاص به صورت خاص مورد تحلیل قرار می‌گیرد تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.در سال 1402، اقتصادنیوز در نیم‌قرن با اقتصاد ایران با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1353، 1363، ...

بررسی روندی موضوعات و اخبار اقتصادی کمک می‌کند تا درک درستی از وضع امروزمان در حوزه اقتصادی داشته باشیم.در این تحلیل تاریخی برخی موضوعات، نهادها و اشخاص به صورت خاص مورد تحلیل قرار می‌گیرد تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.در سال 1402، اقتصادنیوز در نیم‌قرن با اقتصاد ایران با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1353، 1363، 1373، 1383 و 1393 تقدیم مخاطبان می‌شود.

چهارم بهمن 1363؛ ثبت‌نام از متقاضیان سکه تا پایان امسال انجام می‌شود

برادر احمد عزیزی، مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره بانک ملی ایران اظهار کرد: حجم سپرده‌ها در استان فارس متجاوز از 102 میلیارد ریال می‌باشد که نسبت به حجم سپرده‌ها تا پایان اسفند 62 بیش از 10 درصد افزایش داشته است.

وی در مورد توزیع سکه بهار آزادی بین متقاضیان اظهارکرد که این امر در برنامه کار بانک مرکزی قرار دارد که تا آخر امسال وجوه آن برای برنامه‌ریزی دریافت خواهد شد و در مورد پرداخت عیدی به کارکنان دولت دستورالعملی در دست است که به کلیه کارکنان یک سکه بهار آزادی داده خواهد شد و زمان توزیع آن بستگی به سرعت عمل خود ادارات ذی‌نفع و واریز کردن وجوه آن به حساب بانک دارد.

چهارم بهمن 1373؛ فروش دلار مسافری از سر گرفته شد

سکه بهار آزادی امروز هر عدد 480 هزار ریال در بازار فروش داشت و ازسوی دیگر امروز در بازار آزاد ارز هر پوند انگلیس با 140 ریال افزایش به نسبت دیروز 5070 ریال فروش رفت.

همچنین پس از روزها توقف در فروش ارز مسافری، امروز صرافی‌ها با پاسپورت و بلی دلار را به نرخ 2680 ریال به متقاضیان فروختند.

گزارش خبرنگار اطلاعات می‌افزاید، در بازار آزاد قیمت فروش هر قطعه سکه بهار آزادی با 55 هزار ریال افزایش نسبت به روز قبل به 480 هزار ریال رسید.

گفته می‌شود، بانک مرکزی به‌زودی پیش‌فروش سکه طلا را آغاز خواهد کرد.

از طرفی، دلالان ارز امروز هر دلار آمریکا را به صورت اسکناس به قیمت 3500 ریال به‌صورت حواله به قیمت 3600 ریال می‌خریدند.

چهارم بهمن 1383؛ بانک مرکزی به دنبال بهره تک‌نرخی

محمدرضا شجاع‌الدینی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت: برنامه بانک مرکزی یکی کردن نرخ سود تسهیلات است و اگر سازمان مدیریت نیز بخواهد تسهیلاتی با نرخ پایین به بخش کشاورزی و یا سایر بخش‌ها در نظر بگیرد باید مابه‌التفاوت آن را در بودجه پیش‌بینی کند.

از سال آینده و براساس قانون برنامه چهارم، توزیع بخشی تسهیلات بانکی نخواهیم داشت و اگر دولت بخواهد تسهیلات را به بخش خاص سوق دهد باید از مکانیزم انگیزشی استفاده کند.

آغاز سرمایه‌گذاری قطر بر روی فناوری جی‌تی‌ال

شبکه تحلیل‌گران تکنولوژی ایران در گزارشی سرمایه‌گذاری قابل توجه کشورهای صاحب منابع گاز نظیر قطر، برای استفاده از تکنولوژی (GTL) را نشانگر توسعه و سودآوری این فناوری در آینده‌ای نزدیک دانست.

فناوری تبدیل گاز طبیعی به فرآورده‌های مایع (GTL) به فرآیندی اطلاق می‌گردد که در آن بتوان گاز طبیعی را به فرآورده‌های باارزش ازجمله متانول، دی‌متیل اتر و سایر فرآورده‌های میان تقطیر (مانند بنزین، گازوئیل و نفت سفید) تبدیل نمود.

براساس پیشنهاد شرکت اکسون، با توجه به هزینه‌های سرمایه‌گذاری و عملیاتی بالاترین قیمت فرآورده‌های GTL حاصل از میادین بزرگ در حدود 20 الی 30 دلار در هر بشکه و برای میادین متوسط و کوچک در حدود 30 تا 35 دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده است.

چهارم بهمن 1393؛ لغو تحریم بانک تجارت و کشتیرانی

دادگاه عمومی اتحادیه اروپا با صدور رایی در تاریخ 22 ژانویه 2015 اعلام کرد بانک تجارت باید از فهرست تحریم‌ها و اقدامات محدودکننده اتحادیه اروپا خارج شود.

این رای بر این مبنا صادر شده که شورای اتحادیه اروپا نتوانسته است اثبات کند بانک تجارت تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران را دور زده یا به دیگران برای دور زدن این تحریم‌ها کمک کرده است.

نکته دیگری که در این رای مورد اشاره قرار گرفته، این است که این دادگاه اظهار داشته است با توجه به خصوصی شدن این بانک در سال 2009 دیگر دولت ایران کنترل این بانک را در دست ندارد؛ پس نمی‌توان ادعا کرد این بانک به طوری جدی و اساسی به دولت ایران کمک است.

با این حال، این رای هنوز قطعی نیست و امکان تجدیدنظرخواهی از آن برای شورای اروپا وجود دارد. در صورت تجدیدنظرخواهی، دیوان دادگستری اروپا به این پرونده رسیدگی خواهد کرد.

 

خبرکاو