متن خبر

فراخوان تسلا برای بیش از 362 هزار خودرو به‌دلیل نقص در سیستم هدایت خودکار

فراخوان تسلا برای بیش از 362 هزار خودرو به‌دلیل نقص در سیستم هدایت خودکار

اخبارفراخوان تسلا برای بیش از 362 هزار خودرو به‌دلیل نقص در سیستم هدایت خودکار
شناسهٔ خبر: 268030 -
خبرکاو:

تسلا برای شمار زیادی از محصولات خود فراخوان صادر کرد. این فراخوان 362,758 دستگاه از تمام مدل‌هایی را که به سیستم کاملأ خودران (FSD) مجهز هستند، در بر می‌گیرد. به‌عبارت دقیق‌تر، این فراخوان بزرگ شامل مدل‌ S و X تولیدی پس از سال 2016، مدل 3 تولیدی پس از سال 2017 و مدل Y تولیدی پس از سال 2020 می‌شود.

فراخوان گسترده تسلا در عدم توانایی سیستم FSD در هدایت خودرو در برخی شرایط معین ریشه دارد. این سیستم گاهی مواقع باعث می‌شود سرعت خودرو از حد مجاز فراتر برود. عجیب‌تر آنکه حتی امکان آن وجود دارد که خودروی مجهز به این سیستم از تقاطع‌ها و چهارراه نیز به «یک شیوه بسیار بد و غیرقابل پیش‌بینی» عبور کند. واضح است که در هر دو حالت احتمال تصادف تا حدی زیادی بالا می‌رود.

فراخوان تسلا

اگر بخواهیم بیشتر وارد جزئیات شویم، باید بگوییم مدل‌های مشمول فراخوان ممکن است بدون هیچ اخطاری به راننده از سرعت مجاز تجاوز و یا از چراغ زرد عبور کنند. همچنین در اطلاعیه مربوط به فراخوان، تسلا اعلام کرده که مدل‌های مشمول شاید به تغییرات مربوط به سرعت مجاز نتوانند پاسخ مناسبی بدهند.

فراخوان تسلا با یک آپدیت نرم‌افزاری برطرف می‌شود

مشکل موجود در محصولات تسلا سخت‌افزاری نیست و با یک آپدیت از راه دور نرم‌افزاری می‌توان آن را برطرف کرد. خودروساز آمریکایی در رابطه با جزئیات این آپدیت فعلأ اطلاعاتی منتشر نکرده است. اما اسناد مرتبط با فراخوان نشان می‌دهد با نصب آن مدیریت برخی مانورهای رانندگی در FSD Beta بهبود خواهد یافت. روشن است که این مانورها با شرایطی که در بالا اشاره شد، مرتبط خواهند بود.

شاید بدانید سیستم اتوپایلوت و FSD تسلا مدتی است که حساسیت‌هایی را برانگیخته، طوری که این سیستم‌ها تحت تحقیقات فدرال قرار گرفته‌اند. در حقیقت تسلا فراخوان اخیر خود را به‌خاطر تحقیقات سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا (NHTSA) و کشف ایراد از سوی این نهاد صادر کرده است. این نهاد در 25 ژانویه از تسلا درخواست کرده فراخوان گسترده خود را صادر کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است