متن خبر

فرآیند توکن سازی چیست و چرا اینقدر مهم است؟

فرآیند توکن سازی چیست و چرا اینقدر مهم است؟

اخبارفرآیند توکن سازی چیست و چرا اینقدر مهم است؟
شناسهٔ خبر: 267338 -
خبرکاو:

تعداد زیادی از پلتفرم های پرداخت تجارت الکترونیک از ابزارهای دروازه پرداخت موثر استفاده می کنند و به طور موثر آنها را با یک استراتژی پرداخت قابل قبول ادغام می کنند. وب سایت های تجارت الکترونیک امروزی نیاز به ادغام ابزارهای ضد کلاهبرداری، تمدید کارت های بانکی، ادغام چندین دروازه و مدیریت روش های پرداخت جایگزین دارند.

مهم است که این ادغام های پیچیده را به درستی انجام دهیم و آنها را در یک سیستم کارآمد گرد هم آوریم. انتخاب شریک توکن سازی مناسب کلید موفقیت در این فرآیندها است.

فرآیند توکن سازی چیست و چرا به آن نیاز است؟

توکن‌سازی فرآیند مهمی برای جایگزینی داده‌های حساس، مانند شماره کارت اعتباری، با اطلاعات شناسایی منحصربه‌فرد و در عین حال حفظ تمام اطلاعات داده‌های مهم است. راه حل توکن سازی شکلی از استفاده از یک کلید امنیتی منحصر به فرد برای ارائه سطح مناسبی از امنیت برای داده های محرمانه مهم است.

توکن سازی را به عنوان یک کد مخفی در نظر بگیرید که از یک کلید برای بازیابی یک پیام رمزگذاری شده استفاده می کند. برخی از نسخه‌های شماره کارت اعتباری چهار رقم آخر را ذخیره می‌کنند. با این حال، ارقام باقی مانده از شماره اعتبار تصادفی هستند.

در این صورت می توانید با خیال راحت توکن را در پایگاه داده ذخیره کنید. هر کسی که به این رمز دسترسی داشته باشد نمی تواند از آن برای به خطر انداختن حساب کارت اعتباری شما استفاده کند. برای اینکه این توکن ها برای پردازش تراکنش های کارت اعتباری مورد استفاده قرار گیرند، باید دوباره به شماره کارت اعتباری اصلی پیوند داده شوند. به طور معمول، این نقشه برداری توسط یک شخص ثالث امن انجام می شود. همه اینها برای اطمینان از امنیت کامل انجام می شود.

فناوری بلاک چین فناوری است که اکثر مردم آن را فقط با ارزهای دیجیتال مرتبط می دانند. این انتساب کاملاً نادرست نیست، زیرا بلاک چین برای ارز دیجیتال بیت کوین ایجاد شده است. با این حال، از سال 2009 (سال ظهور بیت کوین) چیزهای زیادی تغییر کرده است و دامنه فناوری بلاک چین همچنان به طور فعال در حال گسترش است.

یکی از کاربردهای کلیدی این فناوری امروزه توکن سازی است، شکلی امن از دیجیتالی شدن بر اساس فناوری بلاک چین که در بالا ذکر شد. فرآیند توکن سازی شامل تخصیص یک مقدار خاص به یک نماد است که می تواند به صورت مادی یا غیرمادی وجود داشته باشد و یک "توکن" دیجیتالی است که داده ها را ذخیره می کند. با استفاده از این راه حل کارآمد، می توانید دارایی های خود را با خیال راحت به صورت آنلاین خرید و فروش کنید.

نمونه هایی از این استفاده از توکن ها شامل ارزش بازار سهام است. بسیاری از ما سهام و اوراق قرضه را با اعلامیه‌های کاغذی مالکیت آن دارایی‌ها مرتبط می‌کنیم، اما توکن‌سازی به ما امکان می‌دهد آن اعلان‌های کاغذی را با نسخه‌های دیجیتال جایگزین کنیم. پیاده سازی راه حل های سنتی در دنیای دیجیتال، تعداد زیادی از فرآیندهای مهم را ساده و بهینه می کند و آنها را به طور قابل توجهی کارآمدتر می کند.

اصطلاحات "توکن" و "ارز رمزنگاری" اغلب اشتباه گرفته می شوند و به جای یکدیگر استفاده می شوند. جای تعجب نیست که هر دو مفهوم ارتباط نزدیکی با فناوری بلاک چین دارند. تفاوت اصلی بین رمزارزها و توکن ها این است که ارزهای دیجیتال وسیله پرداخت هستند، در حالی که توکن ها نمی توانند. آنها را می توان به نوعی تراشه مقایسه کرد.

یک توکن با استفاده از قراردادهای هوشمند در یک شبکه بلاک چین خاص ایجاد می شود و می تواند عملکردهای کلیدی مختلفی را انجام دهد. هر شبکه بلاک چین می تواند شامل تعداد نامحدودی توکن باشد.

از سوی دیگر، قرارداد هوشمند نوعی برنامه رایانه ای است که در یک شبکه بلاک چین خاص تعبیه شده است که به طور خودکار شرایط موجود در آن را اجرا می کند. هم توکن ها و هم ارزهای دیجیتال را می توان در شبکه بلاک چین منتقل کرد. با این حال، کارمزد تراکنش رمزی به ارز دیجیتال بستگی دارد.

برای توکن سازی چه اطلاعاتی باید ارائه شود؟

رمزگذاری معمولاً برای محافظت از شماره کارت های اعتباری استفاده می شود، فرآیندی که توسط شورای صنعت کارت پرداخت (PCI) الزامی شده است. با این حال، موارد استفاده متفاوتی وجود دارد، اصطلاحات توکن‌سازی به شما امکان می‌دهد انواع ابزارهای مؤثری را بیاموزید که رشد فعالی را در زمینه امنیت برای سازمان‌های تجاری فراهم می‌کند که برای آنها محافظت مطمئن از داده‌های محرمانه مهم است.

اطلاعات شخصی یا قابل شناسایی شخصی را در نظر بگیرید. HIPPA، مقررات عمومی حفاظت از داده ها (GDPR) نیازمند پردازش محرمانه، ناشناس سازی و ذخیره ایمن داده های شخصی است. سازمان‌ها و محیط‌های تجاری مختلف باید از قابلیت‌های توکن‌سازی زمانی که کسب‌وکار نیاز به ذخیره امن اطلاعات محرمانه دارد، مانند:

شماره شناسایی؛

تاریخ تولد؛

جنسیت یا نژاد؛

گواهینامه رانندگی؛

شماره کارت اعتباری؛

شماره تلفن معتبر؛

شماره حساب بانکی؛

شماره بیمه اجتماعی؛

آدرس محل سکونت فعلی مشتریان؛

به دلیل جهانی بودن توکن ها، آنها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عملکردهای مختلفی را انجام می دهند. یکی از تفاوت‌های کلیدی بین توکن‌های متقابل و توکن‌های بدون تقسیم است. به عنوان مثال، توکن های پرداخت برای انجام پرداخت ها استفاده می شوند. عملکرد آنها عمدتاً تضمین امنیت سرمایه گذاران است. توکن های اوراق بهادار صادر شده توسط قانون محافظت می شوند و نشان دهنده سهام، اوراق قرضه یا سایر دارایی های واقعی هستند.

آیا توکن های من ایمن هستند؟

بدون شک استفاده از توکن ها مزایای زیادی دارد، اما آیا ذخیره داده ها بی خطر است؟ امنیت یکی از مهمترین مزایای توکن سازی در نظر گرفته می شود. ثبات، برگشت ناپذیری تراکنش‌ها و حذف واسطه‌ها تنها برخی از آپشن های ی هستند که هنگام استفاده از فناوری بلاک چین بر امنیت تأثیر می‌گذارند.

علاوه بر این، امنیت توکن‌سازی توسط قراردادهای هوشمند فراهم می‌شود که به طرفین اجازه می‌دهد مستقیماً معامله کنند. به عنوان مثال، فروش املاک و مستغلات به صورت توکن نیازی به دفتر اسناد رسمی یا مشاور املاک ندارد. همه چیز به سرعت و مستقیم انجام می شود.

توجه داشته باشید که هر طرف قرارداد باید اطمینان حاصل کند که توکن‌های شخصی به درستی ذخیره شده و از ضرر محافظت می‌شوند تا به درستی به عنوان ضامن تراکنش‌های موفق عمل کنند. توکن سازی شکلی از دیجیتالی کردن کسب و کار بر اساس فناوری بلاک چین است.

پتانسیل توکن سازی بسیار زیاد است و هنوز به طور کامل مورد تحلیل قرار نگرفته است. توکن ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. رایج ترین استفاده از توکن ها برای دیجیتالی کردن انواع مختلف دارایی ها مانند دارایی های فیزیکی، دارایی های دیجیتال، پروژه ها، سهام شرکت، سهام یا وام است.

انواع مختلف فرآیندهای توکن سازی چیست؟

وقتی صحبت از توکن‌های PCI به میان می‌آید، سه نوع کلیدی توکن‌سازی وجود دارد: توکن‌سازی دروازه، توکن‌سازی انتها به انتها و توکن‌سازی خدمات پرداخت. توکن سازی دروازه. هنگامی که تجارت الکترونیکی انجام می دهید، به احتمال زیاد از طریق درگاه پرداخت پول دریافت می کنید.

اکثر دروازه ها دارای فناوری هستند که به شما امکان می دهد کارت اعتباری خود را به طور ایمن در سیستم ذخیره کنید، سپس بازپرداخت صادر کنید و اطلاعات کارت خود را حذف کنید. نقطه ضعف این است که هر دروازه طرح توکن خود را ارائه می دهد. این بدان معنی است که شما نمی توانید از این دروازه استفاده کنید. تغییر دروازه ها اغلب فرآیندی زمان بر و پرهزینه برای انتقال داده های مشتری به دروازه جدید برای پردازش ایمن است.

در برخی موارد، Gateway ممکن است اجازه این اقدامات را ندهد. توکن سازی انتها به انتها برخی از ارائه دهندگان توکن سازی مستقل، فناوری خود را دارند که بین سایت تجارت الکترونیک شما و دروازه قرار می گیرد. این ارائه دهندگان توکن سرتاسر به شما امکان می دهند از کد یکپارچه سازی دروازه موجود خود استفاده کنید.

یکی از مزایای کلیدی این نوع توکن سازی این است که از فناوری موجود استفاده می کند و می تواند با سرعت بسیار بالایی سازگار شود. همچنین دارای مزیت ماژولار بودن است. برخلاف توکن‌سازی دروازه، ماژولاریت می‌تواند به طور فعال برای بیش از پرداخت‌های کارت اعتباری مورد استفاده قرار گیرد. می‌توانید از مدل توکن‌سازی برای اتصال به اکثر APIها و توکن کردن داده‌های غیر از داده‌های کارت اعتباری استفاده کنید.

توکن‌سازی End-to-End تکاملی از توکن‌سازی دروازه است. این به راه‌حل‌های پرداخت آزادی می‌دهد تا تراکنش‌ها را به درگاه‌های مختلف در زمان واقعی هدایت کنند و از انتقال پرهزینه و زمان‌بر داده‌های کارت بین پلت‌فرم‌های پرداخت مختلف اجتناب کنند.

فرآیندهای توکن سازی خدمات مختلف پرداخت مهم

یک استراتژی کلیدی توکن سازی، مدل خدمات پرداخت است. این مدل یک API واحد ارائه می دهد که در صورت ادغام، می تواند پرداخت ها را به چندین دروازه هدایت کند. مدل خدمات پرداخت برای شرکت هایی با نیازهای پرداخت پیچیده تر مناسب است.

این مدل زمانی به خوبی کار می کند که یک شرکت نیاز به پرداخت در چندین منطقه یا چندین ارز مختلف یا از طریق چندین دروازه داشته باشد. یک نقطه ضعف مدل سرویس پرداخت این است که کد تعبیه شده دروازه موجود قابل استفاده مجدد نیست.

علاوه بر کاهش پوشش PCI و افزایش امنیت، مدل خدمات پرداخت توکن شده دارای مزایای کلیدی منحصر به فردی از استفاده فعال آن است. مدل خدمات پرداخت نه تنها کد تعبیه شده شما را ساده می کند، بلکه کنترل توکن های شما را از دروازه پرداخت دور می کند. برخلاف توکن سازی دروازه، توکن های ارائه شده توسط اشخاص ثالث می توانند به طور فعال با دروازه های پشتیبانی شده استفاده شوند.

توکن های صادر شده توسط درگاه های پرداخت نمی توانند در برابر دروازه های جایگزین رقیب استفاده شوند. امنیت و انطباق به تنهایی دلایل کافی برای اجرای یک راه حل محبوب مانند توکن سازی دارایی های مختلف است که برای شما، شرکت و مشتریان شما مهم است.

حقیقت این است که اجرای الزامات امنیتی کلیدی برای پرداخت های آنلاین به تنهایی دشوار است. به طور خاص، استارت آپ ها اغلب تصمیم می گیرند که امنیت را فدای زمان برای بازار کنند. پذیرش پرداخت های آنلاین، کسب و کار شما را به هدف مجرمان سایبری تبدیل می کند. استخدام کارشناسان امنیتی و اجرای فرآیندهای توکن سازی موثر می تواند در درازمدت باعث صرفه جویی در زمان و هزینه با ارزش محیط کسب و کار شما شود.

این نکات کاربردی را در ذهن داشته باشید. یک شریک توکن‌سازی قابل اعتماد انتخاب کنید، توکن‌سازی را آزمایش کنید، با کار بر روی یکپارچه‌سازی به چه سطح حفاظتی می‌توانید دست پیدا کنید، و فروشنده‌ای را پیدا کنید که بتواند چندین دروازه، روش و خدمات را در یک ادغام واحد ادغام کند. یکی از فناوری‌های کلیدی مورد نیاز برای اتصال همه راه‌حل‌های پرداخت، توکن‌سازی است.

یک ارائه دهنده قابل اعتماد به طور کامل توکن ها را کنترل می کند، افزونگی را فراهم می کند، پوشش PCI را کاهش می دهد و استانداردهای امنیتی موجود در محیط کسب و کار شما را بهبود می بخشد.

چه چیزی را می توان توکنیزه کرد؟

موارد استفاده برای توکن‌سازی می‌تواند بی‌پایان رشد کند. از آنجایی که هر چیزی را می توان دیجیتالی کرد، توکن سازی اغلب در زندگی حرفه ای استفاده می شود. اینها پروژه های تجاری مختلفی هستند که می توانند کاربردی ترین نمونه های استفاده از توکن سازی را نشان دهند.

دیجیتالی شدن شرکت شامل ایجاد توکن هایی است که ارتباط نزدیکی با یک پروژه خاص دارند. تکنیک‌های توکن‌سازی که به توکن‌ها ارزش می‌افزایند، می‌توانند به‌عنوان ابزاری ضروری برای خودکارسازی فرآیندها در شرکت‌ها و به‌عنوان وسیله‌ای برای تأمین مالی آنها استفاده شوند. توکن سازی املاک و مستغلات به دلیل ویژگی های زیر در سراسر جهان محبوبیت بیشتری پیدا می کند: سرعت تراکنش، عدم وجود واسطه و امنیت.

فرآیند توکن‌سازی دارایی شامل صدور توکن در شبکه بلاک چین و پیوند آن‌ها با آپشن های خاص است. پس ، سرمایه‌گذار مالک یا مالک یک دارایی خاص می‌شود که سهام آن را می‌توان به صورت توکن نشان داد.

با استفاده از فناوری بلاک چین و یک پلتفرم طراحی شده خاص، می توان اعداد منحصر به فردی را به سنگ ها و اشکال خاصی از سنگ معدن اختصاص داد تا صحت آنها مشخص شود.

مواد خام ثبت شده با اعداد دیجیتال را می توان با تأیید منشاء، خواص و فرآیندهای مرتبط شناسایی کرد. توکن‌های NFT پتانسیل منحصربه‌فردی برای متحول کردن بازار هنر فیزیکی و دیجیتال دارند. هر توکن NFT دارای یک ارزش منحصر به فرد و غیرقابل تجارت است که به شما امکان می دهد علاقه خود را به حقوق یک اثر هنری ابراز کنید و سرمایه گذاری در هنر را به فرآیندی آسان و سریع تبدیل می کند.

    اهمیت اتوماسیون مالیاتی در تجارت دیجیتال

    این هوش مصنوعی می تواند NFT های میمون بی حوصله رایگان منحصر به فرد ایجاد کند

    اهمیت امنیت داده برای تابلوهای دیجیتال

    بلاک چین DeFiChain چهار dToken جدید را معرفی کرد

    Blokhaus ابزار منبع باز NFT Minterpress را راه اندازی کرد

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است