متن خبر

عکس های ماهواره ای جدید ترک های سطحی ناشی از زلزله ویرانگر ترکیه را نشان می دهد

عکس های ماهواره ای جدید ترک های سطحی ناشی از زلزله ویرانگر ترکیه را نشان می دهد

اخبارعکس های ماهواره ای جدید ترک های سطحی ناشی از زلزله ویرانگر ترکیه را نشان می دهد
شناسهٔ خبر: 266919 -
خبرکاو:

ماهواره های رصد زمین همچنان به ارزیابی خسارات گسترده در ترکیه و سوریه ناشی از مجموعه ویرانگر زمین لرزه هایی که در 6 فوریه رخ داد، ادامه می دهند.

تصاویر جدید شرکت آمریکایی رصد زمین Maxar Technologies ترک‌های سطحی را نشان می‌دهد (در برگه جدید باز می‌شود) که هنگام برخورد سه صفحه لیتوسفری که در منطقه آسیب‌دیده - صفحات آناتولی، عربستان و آفریقا - در آن دوشنبه سرنوشت‌ساز برخورد کردند، ظاهر شدند.

در یکی از این تصاویر، یک شکاف سطحی از شهر نورداگی ترکیه عبور می کند، جایی که هزاران نفر در زیر ساختمان های فروریخته جان خود را از دست داده اند. ماهواره‌های ماکسار همچنین یک نگاه اجمالی به پارگی در نزدیکی شهر تورکوغلو (در برگه جدید باز می‌شود) ، در حدود 20 مایلی (32 کیلومتری) شمال نورداگی، جایی که شکاف در فاصله چند مایلی قابل مشاهده است، مشاهده کردند.

مطالب مرتبط: ویرانی زلزله ترکیه توسط ماهواره ها مشاهده شد (عکس)

تصاویر ثبت شده توسط محققان و شاهدان عینی بر روی زمین، گواهی بر قدرت عظیمی است که توسط سلسله زمین لرزه هایی که با دو لرزه به ترتیب 7.8 و 7.5 در مقیاس ریشتر به اوج خود رسیدند.

یک تصویر (در برگه جدید باز می شود) که توسط زمین شناس مستقر در ایالات متحده شریا آرورا در توییتر به اشتراک گذاشته شده است، لبه صخره مانندی را نشان می دهد که قبلاً یک شیب صاف پوشیده از برف بود.

تصویر سمت چپ: پارگی سطح #ترکیه #زلزله Mw 7.8 تصویر سمت راست: پارگی سطح #کایکورا #زلزله Mw 7.8 pic.twitter.com/jgTwTvHP6x 13 فوریه 2023

بیشتر ببین

این زمین لرزه ها که بدترین زلزله در دهه های اخیر برای منطقه خائنانه در اطراف مرز ترکیه و سوریه است، تاکنون بیش از 37000 نفر را کشته و ده ها هزار نفر را بی خانمان کرده است. عملیات نجات به کندی پیش می رود، به ویژه در سمت مرز سوریه، جایی که تلاش های امدادی به دلیل یک جنگ داخلی چند ساله پیچیده شده است.

جدید: تصاویر ماهواره ای @Maxar به وضوح گسیختگی سطحی چند کیلومتری را نشان می دهد که در امتداد بخش گولباشی-تورکوغلو گسل آناتولی شرقی در نتیجه زلزله 7.8 ریشتری در جنوب ترکیه گسترش یافته است. pic.twitter.com/915oWD9b1E13 فوریه 2023

بیشتر ببین

داستان های مرتبط:

پروفسور تیم رایت، سرپرست مرکز رصد و مدل‌سازی زمین‌لرزه‌ها، آتشفشان‌ها و تکتونیک بریتانیا، به اسپیس گفت: ماهواره‌های اروپایی رصدگر زمین قبلاً فاش کرده بودند که دو شکافی که هفته گذشته توسط دو لرزه اصلی باز شدند، از طولانی‌ترین شکاف‌هایی هستند که تاکنون دیده شده است. .com هفته گذشته

شکاف طولانی‌تر، که توسط اولین زلزله قوی‌تر 7.8 ریشتری ایجاد شد، در 190 مایل (300 کیلومتر) شمال شرقی از نوک شمال شرقی دریای مدیترانه امتداد دارد. شکاف کوتاه‌تر و به طول 80 مایل (125 کیلومتر) که توسط دومین لرزش تا حدودی خفیف‌تر باز شد، از غرب به شرق، تا حدی به موازات بخشی از شکاف اول، ادامه دارد.

این تصاویر نشان داد که زمین در برخی از قسمت‌های این شکاف تا 16 فوت (5 متر) حرکت کرده است.

ترزا پولاروا را در توییتر @TerezaPultarova دنبال کنید . ما را در توییتر @Spacedotcom و در فیس بوک دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است