سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

عقب افتادن از پیشینیان: آخرین پردازنده گرافیکی هوش مصنوعی انویدیا به چین رسید – اما با نبرد سختی در برابر همتایان خود و سلاح پنهان هواوی روبرو است.

(اعتبار تصویر: Jakub Porzycki/NurPhoto از طریق Getty Images) تحریم های تجاری ایالات متحده انویدیا را از صادرات پردازنده های گرافیکی پیشرفته خود مانند A100 و H100 به چین محدود کرده است. به عنوان یک راه حل، انویدیا پردازنده‌های گرافیکی A800 و H800 را به‌طور خاص برای مشتریان چینی توسعه داد، اما این پردازنده‌ها نیز توسط کنترل‌های ایالات متحده در اکتبر گذشته مسدود شدند و منجر به ایجاد H20 شد. به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست ...
لوگوی انویدیا در پس زمینه تاریک
(اعتبار تصویر: Jakub Porzycki/NurPhoto از طریق Getty Images)

تحریم های تجاری ایالات متحده انویدیا را از صادرات پردازنده های گرافیکی پیشرفته خود مانند A100 و H100 به چین محدود کرده است.

به عنوان یک راه حل، انویدیا پردازنده‌های گرافیکی A800 و H800 را به‌طور خاص برای مشتریان چینی توسعه داد، اما این پردازنده‌ها نیز توسط کنترل‌های ایالات متحده در اکتبر گذشته مسدود شدند و منجر به ایجاد H20 شد.

به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست که به نقل از منابع صنعتی ناشناس، این پردازنده گرافیکی که به طور خاص برای بازار چین طراحی شده است، برای آموزش هوش مصنوعی طراحی شده است و با قیمتی بین 12000 تا 15000 دلار عرضه می شود.

کوتاه آمدن

طبق گزارش‌ها، آخرین پردازنده گرافیکی هوش مصنوعی ارزان قیمت انویدیا اکنون در چین فرود آمده است، اما با رقابت سختی با مدل‌های قبلی خود و سلاح مخفی هوآوی، Ascend 910B مواجه است. گفته می‌شود که قابلیت‌های محاسباتی H20 مشابه پردازنده گرافیکی هواوی است، تراشه‌ای که توسط غول فناوری چینی ساخته شده و در حال حاضر تحت تحریم‌های تجاری ایالات متحده قرار دارد. Ascend 910B اگرچه به طور رسمی توسط هواوی تأیید نشده است، اما از طریق کانال های فروش مختلف در چین در دسترس است.

با این حال به نظر می رسد عملکرد H20 انویدیا نسبت به مدل های قبلی خود کمتر است. بر اساس برخی منابع، قابلیت های H20 به طور قابل توجهی از A800 و A100 عقب است، اگرچه تست کامل داخلی هنوز کامل نشده است.

از نظر قیمت، یک سرور رده بالا با هشت کارت Nvidia H20 حدود 195800 دلار قیمت دارد. در مقایسه، یک سرور هوآوی تعبیه شده با تراشه های 910B تا ژانویه سال جاری به قیمت حدود 200000 دلار به فروش می رسد.

در حالی که طبق گزارش‌ها، تعدادی از مشتریان چینی نمونه‌های H20 را برای آزمایش دریافت کرده‌اند و پیش‌سفارش‌ها اکنون باز شده است، انتظار داریم که پردازنده گرافیکی انویدیا در سه‌ماهه دوم به چین برسد و انتظار داریم که محموله‌های محصولات حاوی H20 در ماه جولای آغاز شود.

پردازنده‌های گرافیکی انویدیا در سطح جهانی تقاضای بالایی دارند و غول‌های فناوری چین میلیاردها دلار برای به دست آوردن پردازنده‌های گرافیکی برای تامین انرژی فناوری‌های جدید هوش مصنوعی هزینه می‌کنند. بخش مرکز داده این شرکت با 14.51 میلیارد دلار درآمد، از بازی های ویدیویی پیشی گرفت و به برترین سهم درآمد در سال مالی 2023 تبدیل شد.

با این حال، باید دید که H20 با توجه به توانایی های محدود آن به دلیل قوانین جدید ایالات متحده، چگونه مورد استقبال مشتریان چینی قرار خواهد گرفت.

بیشتر از TechRadar Pro

وین ویلیامز یک فریلنسر است که اخبار را برای TechRadar Pro می نویسد. او 30 سال است که درباره کامپیوتر، فناوری و وب می نویسد. در آن زمان او برای اکثر مجلات PC در بریتانیا می نوشت و تعدادی از آنها را نیز راه اندازی، ویرایش و منتشر کرد.

خبرکاو