سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

عرضه لوازم خانگی کم است یا می خواهند بازارگرمی کنند؟

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه آرمان ملی نوشت:به گفته برخی از تولیدکنندگان، قطعات اولیه مورد نیاز به دنبال افزایش قیمت ارز صورت گرفته در چند روز اخیر حدود 20 درصد افزایش یافته است و چنانچه اضافه پرداخت نداشته باشند از ارائه قطعات مورد نیاز خودداری می‌کنند و در نهایت این وقفه تاثیر خود را در بازار به شکل کمبود و یا گرانی خواهد گذاشت . از سوی دیگر برخی از ...

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه آرمان ملی نوشت:به گفته برخی از تولیدکنندگان، قطعات اولیه مورد نیاز به دنبال افزایش قیمت ارز صورت گرفته در چند روز اخیر حدود 20 درصد افزایش یافته است و چنانچه اضافه پرداخت نداشته باشند از ارائه قطعات مورد نیاز خودداری می‌کنند و در نهایت این وقفه تاثیر خود را در بازار به شکل کمبود و یا گرانی خواهد گذاشت .

از سوی دیگر برخی از کارشناس و مسئولان ضمن رد این ادعا معتقدند؛ فروشندگان در روزهای پایانی سال به منظور درآمدزایی با تمام توان خود در بازار حضور یافته‌اند و کمبود لوازم خانگی، شایعه‌ای برای بازارگرمی و جلب مشتری بیشتر است.

شایعه یا واقعیت کمبود لوازم خانگی

اکبر پازوکی، رییس اتحادیه لوازم خانگی درباره دلیل کمبود محصولات لوازم خانگی در سطح بازار به «آرمان ملی»  گفت: در حال حاضر از آنجایی که در روزهای پایانی سال جاری به سر می بریم و کارفرماها نیاز به درآمد بیشتر برای پرداخت حقوق و مزایا و عیدی و ... هستند، با تمام توان خود در بازار حضور دارند و محصولات مختلفی را با قیمت مناسب عرضه می کنند تا از فرصت شروع سال نو برای فروش محصولات خود  بهره جویند، از این رو به گمان من کمبود یا گرانی محصولات لوازم خانگی، شایعه یا ابزاری برای جذب بیشتر به این بازار تلقی می شود.

او اضافه کرد: البته قطعاً تحریم و ... باعث نامساعد شدن وضعیت تولید و همچنین کاهش قدرت خرید مردم شده است و به این ترتیب بازار از رونق سال های پیش برخوردار نیست، این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل نبود سرمایه و .... در شرایط دشواری به سر می‌برند، بسیاری از فروشگاه‌ها و سراهای بزرگ فروش لوازم خانگی اقدام به فروش محصولات با اقساط و قیمت‌هایی می کنند جای سوال دارد و در عین حال وضعیت فروشندگان کوچک تر را با چالش مواجه می سازند و به راستی ادامه حیات برای آنها را دشوار می سازند.

توقف عرضه تولیدکنندگان لوازم خانگی به‌بهانه گرانی ارز

با نزدیک شدن به بازار شب عید هنوز رونق خرید و فروش در بازار لوازم خانگی نیست و رکود چندین‌ماهه این بازار هر روز تشدید می‌شود. همین امر باعث شده است تولیدکنندگان به فروش اقساطی محصولات اقدام کنند تا از این محل ضمن فروش کالا تأمین مالی خود را نیز انجام دهند.

در این میان فروشگاه‌های بزرگ نیز در سطح شهر به فروش اقساطی لوازم خانگی اقدام می‌کنند، اما نکته جالب اینجاست سختی‌های دریافت وام و تأمین نقدینگی باعث شده است مردم کالا‌ها را به‌صورت اقساطی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریداری کنند و آن‌ها را با قیمت پایین‌تر در سطح بازار به فروش برسانند. در این شرایط که بازار قسطی‌فروشی و حتی ارزان‌فروشی در بازار لوازم خانگی هر روز به‌طرق مختلف انجام می‌شود  اما بنا بر برخی شنیده‌ها چند روزی‌است تولیدکنندگان لوازم خانگی به‌بهانه‌های مختلف فروش کالا به نمایندگی‌ها را متوقف کرده‌اند.

افزایش قیمت ارز، آغازی بر مطالبه گرانی

کسبه معتقدند افزایش نرخ دلار عاملی شده است تا تولیدکنندگان بر طبل گرانی بکوبند و خواستار تغییرات قیمتی در انواع محصولات خود باشند البته هنوز تغییرات قیمتی در بازار لوازم خانگی توسط تولیدکنندگان اعمال نشده است، اما فعلاً فروش متوقف شده است. توقف عرضه تولیدکنندگان لوازم خانگی به‌بهانه گرانی ارزدر بازار راکد براساس کدام استدلال تولیدکننده می‌خواهد افزایش قیمت را اعمال نماید مگر تولیدکننده منابع ارزی خود را از بازار آزاد تأمین می‌کند که با هر نوسان قیمتی خواستار تغییر قیمت در محصولات خود است.

خبرکاو