متن خبر

طلوع نیمه روشن ماه آخر شب را ببینید

طلوع نیمه روشن ماه آخر شب را ببینید

اخبارطلوع نیمه روشن ماه آخر شب را ببینید
شناسهٔ خبر: 266126 -
خبرکاو:

امشب می تواند فرصت خوبی برای مشاهده جزئیات سطح ماه باشد.

وقتی امشب، 13 فوریه، به ماه نگاه می کنید، ممکن است متوجه شوید که به نظر می رسد به نیمه رسیده است. این به این دلیل است که ماه در مرحله ربع آخر خود قرار دارد که به آن فاز ربع سوم نیز می گویند، که در طی آن بخشی از ماه که رو به زمین است تنها از یک طرف آن روشن می شود.

طبق گزارش In-the-Sky (در برگه جدید باز می شود) در شهر نیویورک، ماه دقیقاً در ساعت 11:01 صبح به وقت شرقی (1601 GMT) به فاز یک چهارم آخر خود خواهد رسید. اما ماه در واقع در آن زمان غروب کرده است - حدود ساعت 12:30 صبح به وقت شرقی (0530 GMT) طلوع کرده و در حدود ساعت 10:30 صبح به وقت شرقی (1530 GMT) امروز غروب خواهد کرد. اما نگران نباشید، امشب دوباره افزایش می‌یابد - از نظر فنی در ساعات اولیه صبح فردا (14 فوریه) - حدود ساعت 1:45 بامداد EST (0715 GMT) و حدود ساعت 11 صبح به وقت شرقی (1600 GMT) تنظیم می‌شود. هنوز هم به نظر می رسد که تقریباً نیمه روشن است.

مطالب مرتبط: فاز ماه امروز چیست؟ فازهای قمری 2023

فاز ربع آخر چهارمین مرحله اصلی در چرخه 29.5 روزه ماه است ، یعنی مدت زمانی که جرم آسمانی به دور زمین می چرخد. از آنجا که ماه به خودی خود نور ساطع نمی کند، بلکه نور خورشید را منعکس می کند، در هر لحظه فقط نیمی از ماه روشن می شود. از زمین، ما فقط می‌توانیم بخشی از آن چهره روشن را در هر زمان معین ببینیم - به جز فاز ماه کامل، که در طی آن همه آن را می‌بینیم.

مرحله بعدی که ما "می بینیم" ماه نو در 20 فوریه است، اما در واقع هیچ چیزی نخواهیم دید. هنگامی که ماه به فاز جدید می رسد، چهره نورانی آن از زمین دور می شود و چهره تاریک با تاریکی فضا در می آمیزد. پس از ماه جدید، ماه در طول حدود یک هفته به فاز یک چهارم تبدیل می‌شود، سپس در 7 مارس به ماه کامل تبدیل می‌شود و حدود یک هفته بعد به فاز یک چهارم آخر بازمی‌گردد.

آیا می‌خواهید امشب ماه در ربع آخر را از نزدیک ببینید؟ ما بهترین تلسکوپ‌ها و بهترین دوربین‌های دوچشمی را برای رصد ستارگان - و ماه‌نگری نیز نام‌گذاری کرده‌ایم. و اگر می‌خواهید لحظه را برای آیندگان ثبت کنید، راهنمای ما را در مورد نحوه عکاسی از ماه بخوانید (و انتخاب‌های ما را برای بهترین دوربین‌ها برای عکاسی نجومی و بهترین لنزها برای عکاسی نجومی تحلیل کنید).

یادداشت سردبیر : اگر ربع آخر ماه را می‌گیرید و می‌خواهید آن را با خوانندگان Space.com به اشتراک بگذارید، عکس(ها)، نظرات و نام و مکان خود را به [email protected] ارسال کنید.

Stefanie Waldek را در Twitter @StefanieWaldek دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) و در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است