متن خبر

طرد ۷۲۰ هزار اتباع غیرمجاز ظرف یک سال گذشته/ تهیه و توزیع ماسک و دستکش در بین پناهندگان

طرد ۷۲۰ هزار اتباع غیرمجاز ظرف یک سال گذشته/ تهیه و توزیع ماسک و دستکش در بین پناهندگان

اخبارطرد ۷۲۰ هزار اتباع غیرمجاز ظرف یک سال گذشته/ تهیه و توزیع ماسک و دستکش  در بین پناهندگان
شناسهٔ خبر: 109660 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا، محمودی در کنفرانس خبری امروز (چهارشنبه) که به صورت مجازی و با حضور آیوو فریسن رئیس نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ایران برگزار شد ضمن تبریک روز جهانی پناهنده بیان کرد: هر سال گرامیداشت این روز به گونه‌ای تدوین می‌شد که گوشه‌ای از خدمات ارائه شده به پناهجویان در کشورمان و همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده ظرف یک سال گذشته ارائه شود، اما امسال با توجه به شیوع کرونا این جلسه به صورت مجازی برگزار شده است.

وی بیان کرد: بی‌تردید تکلیف افرادی که به صورت غیر مجاز وارد کشوری می‌شوند و یا افرادی که به صورت غیرمجاز در کشوری اسکان پیدا می‌کنند مشخص است. قطعا اسکان اتباع غیرمجاز غیرقانونیاستو در هر جای دنیا این افراد دستگیر و از کشور مربوطه باید طرد شوند. در کشور ما نیز تمامی خدمات و اقدامات انجام شده برای افرادیاستکه به صورت مجاز وارد کشور شده‌اند و افرادی که غیرمجاز وارد شدند از این خدمات بهره‌ای نخواهند داشت و باید کشور را ترک کنند.

محمودی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص آمار افراد غیرمجاز و همچنین افرادی که ظرف یک سال گذشته جزو اتباع غیرمجاز بودند و از کشور طرد شدند، بیان کرد: ما آمار ثابت و مشخصی از اتباع غیرمجاز در کشور نداریم چرا که این افراد به صورت مخفیانه وارد کشور می‌شوند اما به صورت متوسط براساس دستگیری‌هایی که داشته‌ایم بیش از یک میلیون نفر اتباع غیرمجاز در کشور داریم. البته افرادی نیز به صورت خودمعرف تقاضای ترک کشور را دارند که برای این افراد امتیازات و تسهیلاتی جهت خروج از کشور در نظر می‌گیریم و ظرف یک سال گذشته ۷۲۰ هزار نفر دستگیر و از کشور طرد شده‌اند.

وی در خصوص خدمات ارائه شده به اتباع خارجی در کشورمان بیان کرد: در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی خدمات شایانی در حوزه پناهندگان ارائه شدهاستو به صورت مشخص ظرف یک سال گذشته در حوزه‌های معیشت، حرفه‌آموزی، بهداشت و سلامت و آموزش با همکاری سازمان‌های بین‌المللی و عمدتا تلاش دستگاه‌های دولتی در جمهوری اسلامی ایران خدمات ارزشمندی به پناهجویان داده شده و مشکلاتی که داشته‌اند در حد توان رفع شده است.

محمودی لازم دانست: بی‌تردید هر چه جوامع بین‌المللی تلاش بیشتری را به کار بگیرند در این حوزه خدمات بهتری به اتباع ارائه می‌شود و شرایط موجود تقویت خواهد شد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی با اشاره به مشکلات اقتصادی و به ویژه تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان بیان کرد:‌ ما تحت تحریم‌های ظالمانه و به نوعی جنگ اقتصادی هستیم که هر روز گسترش پیدا می‌کند و از سوی دیگر شیوع بیماری کووید ۱۹ نیز شرایط را به گونه‌ای پیش برده که حتی در برخی موارد در تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و ورود آن‌ها به کشور با مشکل مواجه بوده‌ایم. با این وجود تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا خدمات مناسبی به پناهجویان ارائه کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص خدمات ارائه شده به پناهجویان پس از شیوع کروناویروس بیان کرد: از ابتدای امر یعنی اسفندماه که همه جهان درگیر این بیماری شدند پناهندگان حاضر در کشورمان در شهرها و شهرستان‌های مختلف از طریق پیامک به صورت روزانه، موارد بهداشتی مرتبط با این بیماری به آن‌ها اطلاع رسانی شد و از سوی دیگر در شبکه‌ها و رسانه‌ها نیز به صورت کلی به ویژه از طریق وزارت بهداشت به این موضوع پرداخته شد.

او بیان کرد: از طریق دفاتر استانی و سمن‌های داخلی و نهادهای بین‌المللی امکانات پیشگیری این بیماری همچون ماسک و دستکش تهیه و در اختیار پناهندگان قرار گرفت.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو