سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

صنایع فضایی واردا بالاخره مجوز بازگرداندن فضاپیمای تولید داروی خود را به زمین دریافت کرد

صنایع فضایی واردا برای بازگرداندن اولین فضاپیمای خود به زمین و همراه با آن، مجموعه‌ای از کریستال‌های دارویی که در مدار تولید می‌شوند، تأییدیه‌ای را که مدت‌ها مورد انتظار بود از سوی تنظیم‌کننده‌ها دریافت کرده است. کپسول وینباگو واردا برای ماه ها در بلاتکلیفی گیر کرده است. این شرکت هشت ماه پیش این فضاپیما را در یک ماموریت حمل و نقل اسپیس ایکس به فضا پرتاب کرد و قصد داشت در ...

صنایع فضایی واردا برای بازگرداندن اولین فضاپیمای خود به زمین و همراه با آن، مجموعه‌ای از کریستال‌های دارویی که در مدار تولید می‌شوند، تأییدیه‌ای را که مدت‌ها مورد انتظار بود از سوی تنظیم‌کننده‌ها دریافت کرده است.

کپسول وینباگو واردا برای ماه ها در بلاتکلیفی گیر کرده است. این شرکت هشت ماه پیش این فضاپیما را در یک ماموریت حمل و نقل اسپیس ایکس به فضا پرتاب کرد و قصد داشت در جولای گذشته آن را به زمین بازگرداند. اما واردا نتوانسته بود مجوزهای لازم برای فرود را به دست آورد و باعث شد فضاپیما در مدار زمین گیر کند در حالی که شرکت با تنظیم‌کننده‌ها برای بازگرداندن آن به خانه کار می‌ کرد.

با این تایید، واردا اکنون یک تلاش برای فرود در محدوده آزمایش و آموزش یوتا نیروی هوایی در 21 فوریه را هدف قرار می دهد. این کپسول حاوی کریستال هایی از داروی Ritonavir است که برای درمان HIV/AIDS استفاده می شود و در مدار تولید شده است. فضاپیمای فوتون آزمایشگاه راکت که کپسول تولیدی واردا را در مدار قرار داده است، پس از ورود مجدد در جو می سوزد.

واردا در بیانیه ای گفت: "ما فوق العاده مفتخریم که این فرصت را با شرکای دولتی خود داریم و از تعهد آنها به نوآوری ایمن در ایالات متحده قدردانی می کنیم."

در همان بیانیه، استارت‌آپ مستقر در ال سگوندو خاطرنشان می‌کند که برای اولین بار مجوز ورود مجدد به فضاپیما را تحت مجموعه جدیدی از مقررات FAA موسوم به قسمت 450 دریافت کرد. همچنین این اولین بار است که FAA مجوز فرود یک شرکت تجاری را صادر می‌کند. یک فضاپیما در خاک آمریکا (کپسول Dragon SpaceX مجاز است در اقیانوس اطلس یا خلیج مکزیک فرود آید.)

واردا یکی از معدود استارت آپ هایی است که به دنبال بهره برداری از مزایای ریزگرانش برای تولید موادی مانند مواد دارویی هستند. این شرکت قصد دارد تا سال 2026 فضاپیمای حاوی مواد تولید شده را به صورت ماهانه به زمین بازگرداند. واردا بيان کرد که برای مأموریت بعدی خود که هنوز پرتاب نشده است، دومین فضاپیمای خود را در محدوده آزمایشی کونیبا استرالیا در سال جاری فرود خواهد آورد.

خبرکاو