سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای رفع

هیچ چیز بدتر از این نیست که در میانه یک جلسه بازی باشید که PS5 شما خراب می شود یا صفحه شروع به سوسو زدن سفید، سبز یا سیاه می کند. اگر مورد دوم اتفاق بیفتد، نگران باشید که ممکن است مشکلی جدی در PS5 شما وجود داشته باشد. چه این مشکل برای مدتی رخ داده باشد یا اخیراً پس از فعال کردن تنظیمات HDR شروع شده باشد، چندین چیز وجود دارد که می‌توانید برای حل این ...

هیچ چیز بدتر از این نیست که در میانه یک جلسه بازی باشید که PS5 شما خراب می شود یا صفحه شروع به سوسو زدن سفید، سبز یا سیاه می کند. اگر مورد دوم اتفاق بیفتد، نگران باشید که ممکن است مشکلی جدی در PS5 شما وجود داشته باشد. چه این مشکل برای مدتی رخ داده باشد یا اخیراً پس از فعال کردن تنظیمات HDR شروع شده باشد، چندین چیز وجود دارد که می‌توانید برای حل این مشکل امتحان کنید. ما 10 راه برای رفع سوسو زدن صفحه نمایش PS5 به شما نشان خواهیم داد تا بتوانید به بازی بازگردید.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 1

چرا صفحه نمایش PS5 من سوسو می زند؟

اگر تعجب می کنید که چرا با مشکل سوسو زدن صفحه PS5 مواجه هستید، دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد. رایج ترین مشکل دست دادن از HDCP یا سرعت انتقال به کابل HDMI است - یا کابل HDMI شما ممکن است آسیب دیده یا معیوب باشد. حل این مشکل می تواند به سادگی تعویض کابل HDMI شما باشد یا ممکن است شامل دستکاری برخی تنظیمات در PS5 شما باشد. برای PS5، کابل HDMI 2.0 یا پرسرعت HDMI بهترین گزینه است. همچنین در ادامه به موارد دیگری که می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند و راه‌های رفع آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب

1. PS5 خود را مجددا راه اندازی کنید

خاموش و روشن کردن مجدد آن ممکن است یک راه حل قدیمی برای مشکلات رایج فناوری باشد، اما در اینجا نیز صادق است. اگر به دنبال یک راه حل موقت هستید، راه اندازی مجدد کنسول ممکن است مشکل را برطرف کند. اگر این مشکل شما را برای همیشه حل کند، عالی است! با این حال، ممکن است متوجه شوید که سوسو زدن دوباره پس از مدتی روشن شدن PS5 شما شروع می شود.

2. سعی کنید از PS5 خود به صورت افقی استفاده کنید

این ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما ما را تحمل کنید. اگر کنسول شما معمولاً عمودی است، سعی کنید آن را به صورت افقی دراز بکشید. این موضوع مشکل سوسو زدن صفحه را برای برخی افراد حل کرده است.

3. HDR را غیرفعال کنید

اگر به نظر می رسد که سوسو زدن صفحه PS5 شما پس از ویرایش تنظیمات HDR شروع شده است، می توانید تنظیمات را دوباره تغییر دهید، سپس مطمئن شوید که HDR در کنسول و تلویزیون شما غیرفعال است. امیدوارم با این کار مشکل حل شود. در اینجا نحوه غیرفعال کردن HDR در PS5 آمده است:

  به Settings > Screen and Video بروید.

  به پایین اسکرول کنید تا Color و HDR را انتخاب کنید.

  خاموش را انتخاب کنید.

  برای اطمینان از اعمال تغییرات، کنسول خود را مجددا راه اندازی کنید.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 2

4. تنظیمات نرخ انتقال خود را تنظیم کنید

اگر همچنان با مشکل سوسو زدن صفحه PS5 خود مواجه هستید، می توانید نرخ انتقال 4K را به -1 یا -2 تغییر دهید، زیرا به نظر می رسد این مشکل برای بسیاری از گیمرها برطرف شده است. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

  در PS5 خود، به Settings > Screen and Video بروید.

  خروجی ویدیو را انتخاب کنید، به پایین بروید و نرخ انتقال ویدیو 4K را انتخاب کنید.

  تنظیم نرخ انتقال را به -1 یا -2 تغییر دهید.

  تغییرات را ذخیره کنید و کنسول خود را مجددا راه اندازی کنید.

  امیدواریم یکی از این تغییرات باعث توقف سوسو زدن صفحه نمایش شود.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 3

5. PS5 خود را جدا کنید

مشکلات دست دادن با کابل HDMI شما می تواند عامل سوسو زدن صفحه نمایش PS5 شما باشد. قطع کردن همه چیز می تواند کمک کند! در اینجا چه باید کرد:

  با جدا کردن کابل HDMI در دو طرف، PS5 خود را به مدت 60 ثانیه از تلویزیون جدا کنید.

  تلویزیون و PS5 خود را خاموش کنید و کابل های برق را بردارید.

  سپس همه چیز را دوباره وصل کنید، وسایل را روشن کنید و ببینید آیا مشکل برطرف شده است.

6. وضوح، حالت RGB، و تنظیمات HDCP را تنظیم کنید

اگر هیچ یک از راه حل های بالا تا کنون برای شما کارساز نبوده است، چیز دیگری که می توانید امتحان کنید غیرفعال کردن حالت بازی و HDCP (حفاظت از حق چاپ دیجیتال با پهنای باند بالا) با رفتن به تنظیمات PS5 است. HDCP از ضبط ویدیو توسط دستگاه‌های خارجی از کنسول شما جلوگیری می‌کند، پس اگر از یک دستگاه ضبط بازی برای ضبط ویدیو استفاده می‌کنید، آن را غیرفعال نکنید. اگر می خواهید HDCP را غیرفعال کنید، در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

  به تنظیمات > سیستم بروید.

  HDMI را انتخاب کنید.

  از فهرست گزینه‌ها، کلید کنار فعال کردن HDCP را خاموش کنید.

  PS5 خود را مجددا راه اندازی کنید تا ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 4

برای خاموش کردن حالت بازی، به Settings > Screen and Video > Video Output > ALLM بروید و تنظیمات را خاموش کنید. همچنین می توانید حالت بازی تلویزیون خود را غیرفعال کنید تا ببینید آیا این کمک می کند یا خیر.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 5

وضوح صفحه نمایش PS5 به طور پیش فرض روی Automatic تنظیم شده است. با این حال، اگر سوسو زدن صفحه PS5 را تجربه می‌کنید، می‌توانید رزولوشن را به 1080p کاهش دهید تا ببینید آیا با رفتن به Settings > Screen and Video > Resolution و انتخاب دستی 1080p مشکل را حل می‌کند یا خیر.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 6

تنظیم محدوده RGB روی کامل یا محدود نیز ممکن است کمک کند. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

  به Settings > Screen and Video بروید.

  به پایین بروید و RGB Range را انتخاب کنید.

  به‌طور پیش‌فرض، این باید روی خودکار (توصیه‌شده) تنظیم شود.

  سعی کنید آن را به Full تغییر دهید و تغییرات خود را ذخیره کنید.

  کنسول خود را مجددا راه اندازی کنید تا ببینید آیا این مشکل برطرف می شود یا خیر.

  اگر همچنان سوسو می‌زند، محدوده RGB را به Limited تغییر دهید، تغییرات خود را ذخیره کنید و دوباره راه‌اندازی کنید.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 7

7. PS5 خود را به روز کنید

نصب نکردن آخرین به‌روزرسانی‌ها روی کنسول شما می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. سعی کنید سیستم PS5 و همچنین سیستم عامل تلویزیون خود را به روز کنید تا ببینید آیا می توانید مشکل سوسو زدن صفحه را برطرف کنید. برای انجام این کار، به Settings > System > System Software > System Software Update and Settings بروید تا آخرین به روز رسانی ها را تحلیل کنید.

8. حالت عملکرد را فعال کنید

حالت عملکرد PS5 به نرخ فریم بالا کمک می کند و روشن کردن آن ممکن است در صورت سوسو زدن صفحه نمایش PS5 به رفع مشکلات کمک کند. در اینجا نحوه فعال کردن آن آمده است:

  به تنظیمات > داده های ذخیره شده و تنظیمات بازی/برنامه بروید.

  تنظیمات بازی > حالت عملکرد یا حالت وضوح را انتخاب کنید.

  مطمئن شوید که حالت عملکرد انتخاب شده است.

  کنسول خود را مجددا راه اندازی کنید.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 8

9. اندازه صفحه نمایش/منطقه نمایش را تنظیم کنید

هنوز شانسی ندارید؟ برخی از دارندگان PS5 گزارش داده‌اند که تنظیم اندازه صفحه یا ناحیه نمایش به‌گونه‌ای که کمی کوچک‌تر باشد، مشکلات مربوط به سوسو زدن صفحه را حل کرده است. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

  به Settings > Screen and Video بروید.

  صفحه نمایش را انتخاب کنید .

  Adjust Display Area را انتخاب کنید.

  دستورالعمل های روی صفحه را برای انتخاب ناحیه نمایش کوچکتر دنبال کنید.

  پس از اتمام کار، تغییرات را ذخیره کرده و PS5 خود را مجددا راه اندازی کنید.

صفحه نمایش پلی استیشن (PS5) سوسو می زند؟ 10 راه برای اصلاح تصویر 9

10. کابل HDMI خود را تعویض کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، مشکل می تواند به سادگی کابل HDMI معیوب، آسیب دیده یا ناسازگار باشد. تحلیل کنید که از کابل پرسرعت یا HDMI 2.0 استفاده می‌کنید و ساییده یا آسیب دیده نباشد. اگر از کابل کندتر استفاده می کنید یا اگر آسیب دیده است، جایگزین کردن آن با کابل جدید می تواند کلید حل مشکل سوسو زدن صفحه PS5 شما باشد. خوشبختانه، کابل‌های HDMI را می‌توان با ارزان‌قیمت از آمازون و سایر خرده‌فروشان تهیه کرد.

امیدواریم یکی از این اصلاحات برای شما کار کند! اگر هیچ‌کدام از این راه‌حل‌ها لرزش صفحه‌نمایش PS5 شما را متوقف نکرده است، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با خرده‌فروشی که PS5 خود را از آن خریده‌اید، اگر اخیراً آن را خریداری کرده‌اید، یا برای پشتیبانی و تعمیر یا جایگزینی با Sony تماس بگیرید تا بتوانید به آن مراجعه کنید. بازی قبل از رفتن، راه‌حل‌های ما را تحلیل کنید تا ببینید PS5 شما به تلویزیون شما متصل نیست.

خبرکاو