سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

صادرات برق تاجیکستان به افغانستان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مقامات اداره تولید و صادرات انرژی تاجیکستان می‌گویند که در سال ۲۰۲۳ حدود ۱.۶ میلیارد کیلو وات برق در ساعت به افغانستان صادرات داشته‌اند و اما در سال جاری میلادی ۱۷ درصد دیگر نیز صادرات برق را به این کشور افزایش خواهند داد. ...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مقامات اداره تولید و صادرات انرژی تاجیکستان می‌گویند که در سال ۲۰۲۳ حدود ۱.۶ میلیارد کیلو وات برق در ساعت به افغانستان صادرات داشته‌اند و اما در سال جاری میلادی ۱۷ درصد دیگر نیز صادرات برق را به این کشور افزایش خواهند داد.

به گفته آنان، در سال ۲۰۲۳ میلادی تاجیکستان به طور مجموعی ۲.۷ میلیارد کیلو وات ساعت صادرات برق به بیرون از آن کشور داشته که حدود ۱.۶ میلیارد کیلو وات ساعت آن به افغانستان صادر شده است.

در بخشی از اعلامیه اداره تولید و صادرات برق تاجیکستان آمده است: «درسال ۲۰۲۳ میلادی ۲.۷ میلیارد کیلو وات برق به خارج از تاجیکستان صادر شده و حدود ۱.۶ میلیارد کیلو وات ساعت برق آن به افغانستان صادر شده است اما صادرات برق در سال جاری میلادی به افغانستان ۱۷ درصد دیگر نیز افزایش خواهد یافت.»

فوری/ اوکراین صادرات برق <a href= به اتحادیه اروپا را متوقف کرد" width="400" height="400">

در همین حال، اعضای بخش خصوصی می‌گویند که افزایش صادرات برق تاجیکستان به افغانستان می‌تواند تاثیر مثبتی در کاهش مشکلات برق در کشور داشته باشد.

واردات برنج در مقابل صادرات برق
واردات برنج در مقابل صادرات برق

وزیرصمت با توجه به اهمیت توسعه مناسبات بین ایران و پاکستان از پیشنهادی مبنی بر واردات برنج از پاکستان در مقابل صادرات برق از ایران خبر داده و گفته این طرح منتظر تصویب از سوی پاکستان از جمله بانک مرکزی این کشور است.

خبرکاو