متن خبر

شهاب سنگ پیدا شد! سنگ فضایی از گلوله آتشین درخشان بر فراز اروپا واقع در فرانسه

شهاب سنگ پیدا شد! سنگ فضایی از گلوله آتشین درخشان بر فراز اروپا واقع در فرانسه

اخبارشهاب سنگ پیدا شد! سنگ فضایی از گلوله آتشین درخشان بر فراز اروپا واقع در فرانسه
شناسهٔ خبر: 267348 -
خبرکاو:

یک یافته کیهانی جستجوی پروژه علمی شهروندی شکار شهاب سنگ را روشن کرد.

داوطلبان در حال جستجو در شمال روئن، فرانسه در نزدیکی ساحل شمالی، شهاب سنگی را از رویداد گلوله آتشین 2023 CX1 مشاهده کردند.

این صخره فضایی از یک سیارک کوچک سرچشمه گرفته است که حدود ساعت 10 شب به وقت شرقی یکشنبه، 12 فوریه (03:00 GMT دوشنبه، 13 فوریه)، تنها چند ساعت پس از اینکه ستاره شناس کریستیان سارنچکی آن را از یک تلسکوپ در لهستان کشف کرد، به طور چشمگیری بر فراز اروپا سوخت.

گروه داوطلب Vigie-Ciel ("Sky Lookout" ترجمه تقریبی به زبان انگلیسی است) در توییتر (در برگه جدید باز می شود) " Loïs Leblanc" دانش آموزی است که فقط 18 سال سن دارد. Vigie-Ciel و یک پروژه وابسته به آن، FRIPON، تلاش‌های علمی شهروندی متمرکز بر فضا هستند که با موسسات علمی متعدد فرانسوی مانند رصدخانه پاریس و دانشگاه پاریس-ساکلی کار می‌کنند.

این گروه در یک پست وبلاگی (در برگه جدید باز می شود) نوشت، لبلان این یافته را پس از جلب توجه او "در یک سنگ تیره به سختی با زمین یک مزرعه، در شهر سن پیر لو ویگر جلب کرد. " (ترجمه توسط Space.com ارائه شده است). این پست اضافه کرد که تیم قصد دارد منطقه را با هماهنگی ساکنان محلی جستجو کند تا قطعات بیشتری را جستجو کند.

مطالب مرتبط: سیارک ها چیست؟

این شهاب سنگ که از یک شهاب‌سنگ 3.2 فوتی (یک متری) به نام SAR 2667 سرچشمه می‌گیرد، توسط سارنچکی در ایستگاه Piszkéstető رصدخانه Konkoly، واقع در 60 مایلی (100 کیلومتری) شمال شرقی بوداپست، با 2 فوت (0) کشف شد. ) تلسکوپ

این ستاره شناس، نویسنده ارشد Space.com، ترزا پولتارووا، دوشنبه (13 فوریه) در ایمیلی به سارنکزکی در حال انجام یک شکار معمولی برای اجسام نزدیک زمین بود. Sárneczky گفت : "بلافاصله مشخص شد که یک NEO است، اما سرعت خاصی در سراسر آسمان نداشت، زیرا به سمت ما می رفت و کمرنگ بود."

این کشف دومین باری بود که سارنچکی یک سیارک را تنها چند ساعت قبل از جدا شدن آن در جو زمین به عنوان یک توپ آتشین، پس از کشف باورنکردنی در مارس 2022 مشاهده کرد.

🤩☄️ FRIPON/Vigie-Ciel retrouve un fragment de l'astéroïde 2023CX1 en Seine Maritime !!! La découverte a été faite par Loïs Leblanc, étudiante de 18 ans, faisant party de l'équipe de recherche sur le terrain #2023CX1 #SAR2667 pic.twitter.com/gQjp7OqzV0 15 فوریه، 15 فوریه،

بیشتر ببین

به گفته انجمن شهاب‌سنگ آمریکا، این رویداد بیش از 70 گزارش پس از گلوله آتشین صبح زود (تقریباً 03:00 GMT) در مکان‌هایی در سراسر بریتانیا و در قاره اروپا در مکان‌هایی مانند فرانسه، بلژیک و هلند ایجاد کرد. برگه) .

توپ آتشین به طور تصادفی تقریباً 10 سال پس از انفجار غیرمنتظره یک صخره فضایی شش طبقه بر فراز چلیابینسک روسیه در 15 فوریه 2013 سقوط کرد. این حادثه خوشبختانه فقط صدمات و آسیب جزئی ایجاد کرد و وضعیت بسیار نادری بود، زیرا بیشتر سقوط شهاب سنگ ها کاملاً انجام می شود. بی ضرر.

داستان های مرتبط:

با این وجود، ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و بسیاری از نهادهای دیگر متعهد به ردیابی اجرام در فضا حتی بیشتر از جستجوهای تلسکوپی در آن زمان شدند. به عنوان مثال، ناسا در پی این رویداد یک دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای افتتاح کرد.

به گفته آژانس فضایی اروپا، کشف شهاب سنگ SAR 2667 تنها هفتمین باری است که اخترشناسان یک سنگ فضایی را قبل از رسیدن به زمین مشاهده کردند. این آژانس در توییتر (در برگه جدید باز می شود) نوشت: "این نشانه پیشرفت سریع در قابلیت های تشخیص جهانی است. "

یادداشت ویرایشگر: اگر عکس یا ویدیویی از گلوله آتشین گرفتید و می خواهید آن را با خوانندگان Space.com به اشتراک بگذارید، عکس(ها)، نظرات و نام و مکان خود را به [email protected] ارسال کنید (در برگه جدید باز می شود . ) .

الیزابت هاول یکی از نویسندگان کتاب " چرا من بلندتر هستم (در برگه جدید باز می شود ؟" است. (ECW Press، 2022؛ با فضانورد کانادایی دیو ویلیامز)، کتابی در مورد پزشکی فضایی. او را در توییتر @howellspace دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است