متن خبر

شفق های قطبی جدیدی در چهار قمر بزرگ مشتری کشف شدند

شفق های قطبی جدیدی در چهار قمر بزرگ مشتری کشف شدند

اخبارشفق های قطبی جدیدی در چهار قمر بزرگ مشتری کشف شدند
شناسهٔ خبر: 268168 -
خبرکاو:

ستاره شناسان شفق های قطبی جدیدی را بر فراز چهار قمر بزرگ مشتری: آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو کشف کرده اند که در طول موج های مرئی قابل مشاهده است. شفق‌های قطبی جدید با جزئیات بیشتری ترکیب اتمسفر نازک این قمرهای جووین را نشان می‌دهند، از جمله آثاری از اکسیژن و سدیم، اما تنها حداقل بخار آب.

این تیم در حالی که قمرها را در سایه مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی، با استفاده از طیف‌سنج اشل با وضوح بالا رصدخانه Keck (HIRES) و همچنین طیف‌نگارهای با وضوح بالا در تلسکوپ دوچشمی بزرگ و آپاچی، این اکتشاف را مشاهده کردند. رصدخانه نقطه.

استفاده از سایه مشتری به عنوان سایه بان به دانشمندان این امکان را می دهد که شفق های ضعیف ناشی از میدان مغناطیسی قدرتمند مشتری را بدون غلبه بر نور درخشان خورشید که از سطح قمرهای گالیله منعکس می شود، مشاهده کنند. 1600.

مطالب مرتبط: عکس ها: قمرهای گالیله ای مشتری

نویسنده اصلی مقاله ای که یافته های تیم را مستند می کند و پروفسور مؤسسه فناوری کالیفرنیا، کاترین دکلیر، در بیانیه ای گفت: "این مشاهدات دشوار هستند زیرا در سایه مشتری، قمرها تقریباً نامرئی هستند." نور ساطع شده از شفق های ضعیف آنها تنها تأییدی است که ما حتی تلسکوپ را در مکان مناسبی نشانه گرفته ایم.

چهار قمر گالیله همگی دارای شفق های اکسیژن هستند که در آسمان بالای زمین در اطراف قطب های سیاره ما دیده می شود. با این حال، از آنجایی که گازهای قمرهای جووین بسیار نازک‌تر از زمین هستند، این شفق‌های قطبی به رنگ قرمز تیره می‌درخشند تا درخشش سبز آشنا که روی زمین دیده می‌شود.

در قمرهای اروپا و گانیمد که بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی و بزرگ‌تر از سیاره عطارد است، شفق‌های اکسیژن نیز در طول موج‌های فروسرخ، درست خارج از انتهای قرمز طیف الکترومغناطیسی، قابل مشاهده هستند و پس نمی‌توان آنها را با انسان دید. چشم این اولین بار است که این پدیده خاص در جو یک جرم آسمانی غیر از سیاره خودمان دیده می شود.

شفق Io راه راه با طیف گسترده ای از رنگ ها است که احتمالاً از این واقعیت ناشی می شود که این قمر جووین فعال ترین جسم آتشفشانی در منظومه شمسی در نظر گرفته می شود. در نتیجه این آتشفشان شدید، توده‌های گاز و غبار از سطح آیو پرتاب می‌شوند و به ارتفاعات صدها کیلومتری می‌رسند.

این ستون ها حاوی نمک هایی مانند کلرید سدیم و کلرید پتاسیم هستند که تجزیه می شوند و رنگ های بیشتری در شفق های Io ایجاد می کنند. طیف رنگ ها شامل درخشش زرد مایل به نارنجی است که از سدیم می آید و شفق مادون قرمز ناشی از پتاسیم است که هرگز در هیچ جای دیگری شناسایی نشده است.

دکلیر در این بیانیه گفت: «درخشندگی رنگ‌های مختلف شفق به ما او میگوید که جو این قمرها احتمالاً از چه چیزی تشکیل شده است. ما متوجه شدیم که اکسیژن مولکولی، درست مانند چیزی که در اینجا روی زمین تنفس می کنیم، احتمالاً سازنده اصلی جوهای یخی ماه است.

تصاویری <a href= از دو تلسکوپ بزرگ گنبدی در پیش زمینه با تصاویر مشتری و چهار قمر آن در پس زمینه" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rP4rbhMmJWMv9mbP3GYZGA-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rP4rbhMmJWMv9mbP3GYZGA-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rP4rbhMmJWMv9mbP3GYZGA-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rP4rbhMmJWMv9mbP3GYZGA-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rP4rbhMmJWMv9mbP3GYZGA-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rP4rbhMmJWMv9mbP3GYZGA-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rP4rbhMmJWMv9mbP3GYZGA.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rP4rbhMmJWMv9mbP3GYZGA.jpg">

تصویر هنرمند از شفق های اکسیژن در قمر مشتری، گانیمد، بزرگترین قمر منظومه شمسی، همانطور که از Maunakea در جزیره هاوایی با استفاده از تلسکوپ های دوقلوی رصدخانه Keck مشاهده شد. (اعتبار تصویر: جولی اینگلیس/رصدخانه کک)

کمبود بخار آب

در حال حاضر، دانشمندان فکر می کنند که سه قمر گالیله که از مشتری، کالیستو، گانیمد و اروپا دورتر هستند، اقیانوس هایی از آب مایع را در زیر سطوح یخی ضخیم خود دارند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آب در جو اروپا، که تصور می‌شود دو برابر زمین آب دارد، ممکن است از اقیانوس‌های زیرسطحی یا مخازن مایع درون پوسته یخی آن سرچشمه بگیرد.

مشاهدات این تیم تنها کمترین ردپایی از بخار آب را نشان داده است، نتیجه ای که ممکن است بر بحث های جاری در نجوم در مورد غنی بودن جو قمرهای جوین از مولکول های آب تأثیر بگذارد.

عنوان میدان مغناطیسی مشتری به این معناست که درخشندگی شفق های قمرهای گالیله با چرخش غول گازی تغییر می کند. علاوه بر این، اتمسفر ماه واکنش نشان می دهد زیرا ماه ها در معرض نور گرم خورشید قرار نمی گیرند زیرا آنها در سایه این سیاره عظیم می لغزند. این تیم توانست این تغییرات را مشاهده کند، پس تصویر کامل تری از جو قمرهای گالیله ترسیم کرد.

داستان های مرتبط:

کارل اشمیت، استاد نجوم دانشگاه بوستون و نویسنده اصلی مقاله دوم، گفت: "سدیم آیو در عرض 15 دقیقه پس از ورود به سایه مشتری بسیار ضعیف می شود، اما چند ساعت طول می کشد تا پس از بیرون آمدن به نور خورشید بهبود یابد." "این ویژگی های جدید برای درک شیمی اتمسفر آیو واقعاً روشنگر است. این که کسوف های مشتری آزمایشی طبیعی برای یادگیری چگونگی تأثیر نور خورشید بر اتمسفر آن ارائه می دهد بسیار خوب است. "

تحقیقات این تیم در دو مقاله (در برگه جدید باز می شود) که در مجله علوم سیاره ای منتشر شده است (در برگه جدید باز می شود) مستند شده است.

ما را دنبال کنید @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) و اینستاگرام (در برگه جدید باز می شود) .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است