سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

شارژ هوشمند در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ چیست؟

ihnaa.png
هانا استرایکر / How-To Geek شارژ هوشمند یک ویژگی ویندوز است که برای محافظت از ظرفیت باتری شما با محدود کردن حداکثر شارژ و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد باتری طراحی شده است. شارژ هوشمند مایکروسافت هنگامی که لپ تاپ شما برای مدت طولانی به برق وصل است به طور خودکار روشن می شود و اگر باتری کمتر از ۲۰ درصد تخلیه شود خاموش می شود. ممکن است متوجه شده باشید ...
راه‌اندازی <a href= از خانه با لپ‌تاپ سرفیس مایکروسافت که روی پایه لپ‌تاپ با ماوس و کیبورد نصب شده است. " width="1920" height="1080" data-credittext="Hannah Stryker / How-To Geek">
هانا استرایکر / How-To Geek

شارژ هوشمند یک ویژگی ویندوز است که برای محافظت از ظرفیت باتری شما با محدود کردن حداکثر شارژ و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد باتری طراحی شده است. شارژ هوشمند مایکروسافت هنگامی که لپ تاپ شما برای مدت طولانی به برق وصل است به طور خودکار روشن می شود و اگر باتری کمتر از ۲۰ درصد تخلیه شود خاموش می شود.

ممکن است متوجه شده باشید که باتری لپ‌تاپ شما بیش از ۸۰ درصد شارژ نمی‌شود، با وجود اینکه برای همیشه به برق متصل است. نگران نباشید - لپ تاپ شما خراب نشده است. شارژ هوشمند به طور موقت باتری شما را محدود کرده است تا عمر مفید آن را افزایش دهد.

شارژ هوشمند در ویندوز چیست؟

شارژ هوشمند یک ویژگی است که در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ تعبیه شده و در برخی از لپ‌تاپ‌های مدرن - به عنوان مثال سرفیس لپ‌تاپ مایکروسافت ۴ یا سرفیس پرو ۸ - برای افزایش طول عمر باتری استفاده می‌شود.

این کار را با محدود کردن حداکثر شارژ باتری به ۸۰٪ ظرفیت معمولی آن انجام می دهد، اگر لپ تاپ شما برای مدت طولانی به برق متصل باشد یا اگر لپ تاپ شما در محیط گرم شارژ می شود.

اکثر سازندگان لپ‌تاپ چیزی معادل شارژ هوشمند مایکروسافت دارند، اگرچه اجرای آن متفاوت است. برخی از آنها سرعت شارژ شما را کاهش می دهند، اما اجازه می دهند تا شارژ کامل شود، در حالی که برخی دیگر از شارژ شدن باتری شما بیش از یک نقطه خاص جلوگیری می کنند.

مطالب مرتبط: هزینه شارژ مجدد باتری چقدر است؟

آیا باید از شارژ هوشمند استفاده کرد؟

بله، باید از شارژ هوشمند استفاده کنید. شارژ هوشمند، مانند شارژ تطبیقی، برای افزایش طول عمر مفید باتری در دستگاه شما طراحی شده است. مطمئناً اوضاع را بدتر نخواهد کرد، و احتمال خوبی وجود دارد که اوضاع را بهتر کند.

علاوه بر این، شما انتخاب زیادی ندارید. شارژ هوشمند معمولاً بر اساس عادت های شارژ شما به طور خودکار خود را فعال و غیرفعال می کند. برای روشن یا خاموش کردن شارژ هوشمند تعبیه شده در ویندوز، نمی توانید فقط روی یک کلید در تنظیمات خود کلیک کنید.

اگر از چیزی معادل شارژ هوشمند ارائه شده از طریق سازنده خود استفاده می کنید، ممکن است بتوانید آن را به صورت دستی تغییر دهید. در این صورت، اگر قصد دارید لپ تاپ خود را برای مدت طولانی به برق متصل کنید، آن را روشن کنید.

چگونه شارژ هوشمند را فعال یا غیرفعال کنیم؟

نحوه فعال یا غیرفعال کردن شارژ هوشمند در لپ‌تاپ بستگی به این دارد که آیا از شارژ هوشمند داخلی ویندوز استفاده می‌کنید یا معادل آن از سازنده خود.

اگر از شارژ هوشمند تعبیه شده در ویندوز استفاده می کنید، ساده ترین راه برای غیرفعال کردن شارژ هوشمند این است که باتری خود را کمتر از ۲۰ درصد خالی کنید و سپس دوباره آن را شارژ کنید. شارژ بعدی باید باتری شما را تا ۱۰۰ درصد افزایش دهد.

فعال کردن شارژ هوشمند پیچیده تر است. شارژ هوشمند زمانی که تشخیص می‌دهد لپ‌تاپ شما برای مدت طولانی به برق وصل شده است، به‌طور خودکار فعال می‌شود، زیرا شارژ باتری در ۱۰۰ درصد برای آن مضر است. ما چند لپ‌تاپ سرفیس ۴ در اطراف دفتر How-To Geek داریم و سعی کردیم با وصل نگه داشتن آنها برای چند روز (بیش از یک هفته در یک مورد) شارژ هوشمند را فعال کنند. هیچ کدام آن را فعال نکردند. دقیقاً مشخص نیست که ویندوز چگونه تصمیم می‌گیرد چه زمانی باید فعال شود، اما فعال کردن آن مطمئناً آنطور که باید ساده نیست.

توجه: گرم کردن لپ‌تاپ در حین شارژ شدن ممکن است کارساز باشد، اما ما آن را آزمایش نکردیم و احتمالاً شما هم نباید این کار را انجام دهید - گرما آفت الکترونیک است.

اگر از نرم‌افزار دیگری برای فعال کردن چیزی معادل شارژ هوشمند استفاده می‌کنید، معمولاً این کار بسیار ساده‌تر است. اکثر تولید کنندگان لپ تاپ دیگر مانند Dell، Acer، HP و دیگران، این ویژگی را در بسته نرم افزاری خود برای لپ تاپ شما گنجانده اند. شما فقط می توانید روی دکمه ای کلیک کنید تا آن را روشن یا خاموش کنید.

حتی اگر این ویژگی از طریق نرم افزار در دسترس نباشد، در بیشتر مواقع BIOS/UEFI شما گزینه ای دارد که کار مشابهی را انجام می دهد. حتی Surface Laptop 4s گزینه ای دارد که میزان شارژ باتری را محدود می کند. وارد UEFI شوید، سپس با تحلیل بخش «پیشرفته» یا «پاور» شروع کنید. اگر نمی‌توانید تنظیمات را پیدا کنید، باید با اسناد مربوط به لپ‌تاپ یا مادربرد خود مشورت کنید تا بدانید کج است.

هشدار: فقط تنظیمات را در UEFI/BIOS تغییر ندهید. شما به راحتی می توانید چیزی را خراب کنید و سیستم خود را ناپایدار کنید - یا بدتر از آن، آسیب فیزیکی به یک جزء وارد کنید.

بر خلاف شارژ هوشمند تعبیه شده در ویندوز، گزینه های تعبیه شده در UEFI لپ تاپ شما را می توان به صورت دستی تغییر داد.

شارژ هوشمند واقعاً چگونه کار می کند؟

باتری ها دارای تعداد محدودی از چرخه های شارژ هستند - که در آن باتری از تقریباً خالی به پر شارژ می شود - قبل از اینکه کاملاً بمیرد. هر چرخه شارژ بسیار کمی ظرفیت کل باتری را کاهش می دهد. در نهایت به همین دلیل است که باتری گوشی شما پس از سال ها استفاده به طور قابل توجهی بدتر می شود - باتری از نظر فیزیکی تحلیل رفته است.

هر چه تعداد دفعات بیشتری باتری خود را شارژ کنید، آن را ۱۰۰ درصد شارژ نگه دارید و هر چه در حین انجام این کارها گرمتر باشد، باتری سریعتر تحلیل می رود.

شارژ هوشمند تمام این عوامل را محدود می کند و در حالت ایده آل، عمر باتری لپ تاپ شما را افزایش می دهد. آیا این اطمینان حاصل می شود که باتری شما پس از دو سال استفاده منظم ظرفیت اصلی خود را دارد؟ نه. اما ممکن است - بسته به ترکیب شیمیایی باتری و عادات استفاده شما - به شما اجازه دهد چند سال دیگر از آن استفاده کنید قبل از اینکه باتری شما به طور آزاردهنده ای کوتاه مدت شود.

بهترین لپ تاپ های سال ۲۰۲۳

Dell XPS 13

بهترین لپ تاپ به طور کلی

Dell XPS 13
لپ تاپ باریک Acer Aspire 5 A515-45-R74Z

بهترین لپ تاپ مقرون به صرفه

لپ تاپ باریک Acer Aspire 5 A515-45-R74Z
Lenovo Legion 7i

بهترین لپ تاپ گیمینگ

Lenovo Legion 7i
HP Envy 13

بهترین لپ تاپ برای دانش آموزان

HP Envy 13
لنوو - لپ تاپ Yoga 9i 14 2.8K لمسی 2 در 1 با قلم

بهترین لپ تاپ ۲ در ۱

لنوو - لپ تاپ Yoga 9i 14 2.8K لمسی ۲ در ۱ با قلم
Apple MacBook Pro (14.2 اینچی، M2 Pro)

بهترین لپ تاپ برای ویرایش فیلم و عکس

Apple MacBook Pro (14.2 اینچی، M2 Pro)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10

بهترین لپ تاپ برای تجارت

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10
لپ‌تاپ قابل تبدیل Acer Chromebook Spin 311

بهترین لپ تاپ برای کودکان

لپ‌تاپ قابل تبدیل Acer Chromebook Spin 311
لپ تاپ سرفیس 4

بهترین لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی

لپ تاپ سرفیس ۴
MacBook Air (M2، 2022)

بهترین مک بوک

MacBook Air (M2، ۲۰۲۲)
Acer Chromebook Spin 714

بهترین Chromebook

Acer Chromebook Spin 714
Dell XPS 13 (با اوبونتو)

بهترین لپ تاپ برای لینوکس

Dell XPS 13 (با اوبونتو)

خبرکاو