متن خبر

سیارک بزرگ برای بزرگنمایی زمین در روز چهارشنبه

سیارک بزرگ برای بزرگنمایی زمین در روز چهارشنبه

اخبارسیارک بزرگ برای بزرگنمایی زمین در روز چهارشنبه
شناسهٔ خبر: 266650 -
خبرکاو:

یک صخره فضایی قابل توجه در عصر چهارشنبه (15 فوریه) نزدیکترین فاصله خود را به زمین در چهار قرن اخیر خواهد داشت، اما جای ترسی وجود ندارد.

سیارک نزدیک به زمین 2005 YY128 در ساعت 7:46 بعد از ظهر چهارشنبه (16 فوریه به وقت گرینویچ به وقت شرقی) در فاصله 2.8 میلیون مایلی (4.5 میلیون کیلومتری) از سیاره ما بزرگنمایی خواهد کرد - نزدیکتر از آنچه در بیش از 400 سال به ما رسیده است. مطابق با EarthSky.org (در برگه جدید باز می شود) .

با این حال، این حدود 12 برابر فاصله زمین تا ماه است، پس هیچ شانسی وجود ندارد که سیارک در این گذرگاه به ما برخورد کند.

مطالب مرتبط: سیارک ها چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، 2005 YY128 در سال 2005 توسط ستاره شناسان در رصدخانه کیت پیک در جنوب آریزونا کشف شد. در طول 17 سال گذشته، محققان مدار آن را با درجه بالایی از دقت نقشه برداری کرده اند.

با این حال، مشاهدات آنها اندازه YY128 2005 را مشخص نکرده است. بهترین اخترشناسانی که می توانند به ما بدهند، برد قطری است - طبق گفته EarthSky، چیزی بین 1903 فوت (580 متر) و 4265 فوت (1.3 کیلومتر).

پس ، 2005 YY128 به عنوان یک سیارک بالقوه خطرناک (PHA) واجد شرایط است، نامی که به صخره‌های فضایی با عرض حداقل 460 فوت (140 متر) که مدار آن‌ها را در فاصله 0.05 واحد نجومی (AU) سیاره ما قرار می‌دهد، داده می‌شود. (یک AU میانگین فاصله زمین و خورشید است - حدود 93 میلیون مایل یا 150 میلیون کیلومتر. پس 0.05 AU تقریباً 4.6 میلیون مایل یا 7.4 میلیون کیلومتر است. )

اگر 2005 YY128 به زمین برخورد کند، بدون توجه به اینکه سیارک واقعاً کدام قسمت از محدوده اندازه اعلام شده خود را اشغال می کند، آسیب جدی وارد می کند.

بنیاد غیرانتفاعی چالش‌های جهانی مستقر در سوئد نوشت: «بزرگ‌ترین سیارک‌های نزدیک به زمین (با قطر بیش از 1 کیلومتر) پتانسیل ایجاد اثرات زمین‌شناسی و آب‌وهوایی در مقیاس جهانی، مختل کردن تمدن بشری و شاید حتی منجر به انقراض گونه‌ها را دارند. تهدید برخورد سیارک (در برگه جدید باز می شود) . NEOهای کوچکتر [اجرای نزدیک زمین] در محدوده 140 متری تا 1 کیلومتری می توانند باعث ویرانی منطقه ای تا قاره ای شوند و به طور بالقوه صدها میلیون نفر را بکشند.

با این حال، دوباره نگران نباشید: 2005 YY128 هیچ خطری در این پاس ندارد.

داستان های مرتبط:

رویکرد نزدیک سال 2005 YY128 در یک روز سرنوشت ساز - دهمین سالگرد انفجار هوای چلیابینسک انجام شد.

در 15 فوریه 2013، یک صخره فضایی تقریباً 65 فوتی (20 متری) بدون هیچ هشداری بر فراز شهر چلیابینسک روسیه منفجر شد و هزاران پنجره را شکست و جراحات جزئی روی زمین (عمدتاً در اثر پریدن خرده‌های شیشه شکسته) ایجاد کرد. . اخترشناسان گفتند که این حادثه اهمیت درک بهتر جمعیت NEO را برجسته کرد و تأکید کردند که فقط زمان زیادی است که یک سیارک واقعا خطرناک زمین را در خط تیره‌اش قرار دهد.

ناسا دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای خود را چند سال پس از رویداد چلیابینسک افتتاح کرد و ستاره شناسان و محققان در سراسر جهان به مبارزه حفاظت از زمین پیوستند.

در نتیجه، دانشمندان در حال تحلیل بهتر و بهتر جمعیت NEO هستند. برای مثال، ناسا و شرکای آن بیش از 95 درصد از سیارک‌ها را با حداقل 0.6 مایل (1 کیلومتر) عرض پیدا کرده‌اند که تصور می‌شود در نقطه‌ای از زمین تا 30 میلیون مایلی (50 میلیون کیلومتری) می‌آیند. و هیچ یک از آنها خطری برای آینده قابل پیش بینی ندارد.

مایک وال نویسنده کتاب " Out There (در برگه جدید باز می شود " (انتشارات بزرگ مرکزی، 2018؛ تصویرگری شده توسط کارل تیت)، کتابی در مورد جستجوی زندگی بیگانه است. او را در Twitter @michaeldwall دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است