سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

سود Arm’s دستاوردهای SoftBank است

چندی پیش، اوضاع برای سافت‌بانک، شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری که توسط غول فناوری التقاطی – و بحث‌برانگیز – ماسایوشی سون رهبری می‌شد، تاریک به نظر می‌رسید. Vision Fund، بازوی سرمایه گذاری SoftBank، در سه ماهه دوم سال 2023، 6.2 میلیارد دلار ضرر را به ثبت رساند که مربوط به WeWork و سایر شرط های ناگوار بود. اما - به لطف خانه طراحی تراشه Arm - به نظر می رسد که ثروت SoftBank در حال تغییر است. در حالی ...

چندی پیش، اوضاع برای سافت‌بانک، شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری که توسط غول فناوری التقاطی – و بحث‌برانگیز – ماسایوشی سون رهبری می‌شد، تاریک به نظر می‌رسید. Vision Fund، بازوی سرمایه گذاری SoftBank، در سه ماهه دوم سال 2023، 6.2 میلیارد دلار ضرر را به ثبت رساند که مربوط به WeWork و سایر شرط های ناگوار بود.

اما - به لطف خانه طراحی تراشه Arm - به نظر می رسد که ثروت SoftBank در حال تغییر است. در حالی که اجماع در مورد چشم انداز بلندمدت Vision Fund وجود ندارد، فعلاً در حال افزایش است - و این چه رشدی است.

SoftBank در ماه سپتامبر شرکت Arm را به صورت عمومی درآورد و هنوز حدود 930 میلیون سهم یا 90 درصد از سهام شرکت تراشه را در اختیار دارد. Arm یک سه ماهه پرفروش را پشت سر گذاشت و انتظارات تحلیلگران را هم برای درآمد و هم در مورد درآمدها تحت تاثیر قرار داد. طبق گزارش LSEG (از طریق CNBC)، این شرکت سود تعدیل شده هر سهم را 29 سنت گزارش کرد که بالاتر از میانگین تخمین تحلیلگر 25 سنت بود، در حالی که درآمد شرکت 14 درصد افزایش یافت و به 824 میلیون دلار رسید که از میانگین تخمین 761 میلیون دلاری پیشی گرفت.

رشد درآمد پروژه های بازویی در سه ماهه آینده حتی قوی تر خواهد بود: 38%.

سرمایه گذاران به عملکرد Arm پاداش دادند و قیمت سهام این شرکت را تا 57.4 درصد در روز چهارشنبه افزایش دادند. این شرکت تراشه حدود 38 میلیارد دلار به ارزش بازار خود اضافه کرد که بیش از 34 میلیارد دلار آن به سافت بانک تعلق گرفت. همانطور که CNBC اشاره کرد، سافت بانک در معاملات Arm's بیش از کل مبلغی که در WeWork که اکنون ورشکسته شده است (14 میلیارد دلار) از دست داده است.

رونق هوش مصنوعی بخش عمده ای از کسب و کار اخیر Arm را هدایت کرد.

Arm، مستقر در کمبریج، بیشتر پول خود را از طریق مجوز تراشه هایی که طراحی می کند به مشتریان و دریافت حق امتیاز برای هر تراشه فروخته شده که از فناوری های آن استفاده می کند، به دست می آورد. کار نان و کره Arm همچنان تراشه های موبایل برای دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها و ساعت های هوشمند است. به گفته جیسون چایلد، مدیر امور مالی Arm، 35 درصد از کل واحدهای ارسال شده در این سه ماهه به گوشی هوشمند متصل بودند. اما سهم فزاینده ای از میلیاردها تراشه که مشتریان Arm در هر سه ماهه تولید می کنند، سخت افزاری است که برای سرعت بخشیدن به حجم کاری هوش مصنوعی طراحی شده است.

هر دو مایکروسافت و آمازون، در میان دیگران، در حال استقرار تراشه های Arm طراحی شده سفارشی برای اجرای مدل های هوش مصنوعی هستند. همینطور استارتاپ های بی شماری در بازار در حال گسترش تراشه های هوش مصنوعی مناسب هستند.

در حالی که عمده فروش تراشه‌های هوش مصنوعی Arm در حال حاضر غیرمستقیم است و اغلب با پردازنده‌های گرافیکی در مراکز داده جفت می‌شود، این شرکت انتظار دارد با خرید لپ‌تاپ‌های جدید و سایر دستگاه‌های دارای آپشن های هوش مصنوعی با تراشه، فروش مستقیم افزایش یابد. در یک امتیاز دیگر برای Arm، تراشه‌های پشتیبان هوش مصنوعی درآمدهای بالاتری را به دست خواهند آورد. هزینه بازو تقریباً دو برابر نرخ حق امتیاز آخرین معماری پردازنده (v9) نسبت به نسل قبلی است.

من حدس می‌زنم که همه این‌ها موسیقی به گوش سافت‌بانک است - به‌ویژه در زمانی که روابط طوفانی آمریکا و چین سرمایه‌گذاری‌های این هلدینگ در اقتصادهای کلیدی آسیایی را مختل کرده است.

SoftBank's Vision Fund امروز بعد از ظهر که توسط Arm تقویت شده است، اولین سود سه ماهه خود را پس از چهار ضرر متوالی و بزرگترین سود خود در نزدیک به سه سال اخیر به ثبت رساند: 4 میلیارد دلار. سهام ایالات متحده در SoftBank پس از گزارش درآمد این شرکت، عمدتاً به دلیل اخبار مربوط به سه ماهه شاد آرم، 17 درصد افزایش یافت.

اکنون سؤال این است که SoftBank که در حال حاضر به عنوان بخشی از توافقنامه اش برای عمومی کردن شرکت، فروش سهام Arm را محدود کرده است، در ماه مارس، زمانی که مجاز به شروع مجدد فروش سهام Arm است، چه می کند. SoftBank می تواند با فروش سهام Arm به خرید مجدد سهام خود کمک کند - یا در عوض تصمیم بگیرد که روی آن سهام بنشیند.

تصور می شود این بستگی به این دارد که آیا اشتیاق فعلی برای هوش مصنوعی حفظ شود یا خیر.

خبرکاو