متن خبر

سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات چقدر است؟

سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات چقدر است؟

اخبارسهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات چقدر است؟
شناسهٔ خبر: 266601 -
خبرکاو:

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، دولت درآمدی حدود ۱۲۶۰ هزار میلیارد را از محل مالیات بر واردات پیش‌بینی کرده است. حال با توجه به تخصیص بودجه ۲ میلیارد دلاری برای ورود خودروهای خارجی در سال آینده، می‌توان سه سناریوی متفاوت را در خصوص سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات در نظر گرفت.

در سناریوی اول، ارزش واردات خودرو معادل ۲ میلیارد دلار، حقوق واردات خودرو بین ۶ الی ۳۴ درصد، میانگین نرخ تعرفه حدود ۵۵ درصد و میانگین نرخ ارز برای واردات خودرو در سال آینده ۲۸۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. هرچند که درحال‌حاضر بهای دلار در بازار آزاد حدود ۴۵ هزار تومان است و میانگین نرخ ارز تعیین‌شده در سال ۱۴۰۲ کمی خوشبیانه به نظر می‌رسد. به هر حال، طبق پیش‌بینی دولت، درآمد حاصل از مالیات بر خودروهای وارداتی حدود ۳۱۳۵۰ میلیارد تومان است. با توجه به درآمد ۱۲۶۰ هزار میلیارد دلاری، می‌توان بيان کرد سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات حدود ۲۵ درصد است.

در سناریوی دوم نیز ارزش واردات خودرو معادل ۲ میلیارد دلار و حقوق واردات خودرو بین ۶ الی ۳۴ درصد است. ولی میانگین نرخ ارز برای واردات خودرو در سال آینده ۲۶۰۰۰ تومان و میانگین تعرفه حدود ۶۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. بهای دلار به سبب وعده دولت مبنی بر تثبیت نرخ ارز در سال آینده، حداکثر ۲۶ هزار تومان لحاظ شده است. بدین ترتیب، درآمد ناشی از واردات خودرو در سال آینده حدود ۳۱۲۰۰ میلیارد تومان می‌شود که تفاوت چندانی با سناریوی اول ندارد. یعنی باز هم سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات حدودا ۲۵ درصد خواهد بود.

و اما در سناریوی سوم که همخوانی بیشتری با واقعیت دارد، ارزش واردات خودرو معادل ۲ میلیارد دلار و حقوق واردات خودرو بین ۶ الی ۳۴ درصد است. ولی این بار میانگین نرخ ارز برای واردات خودرو ۲۸۵۰۰ تومان و میانگین تعرفه حدود ۳۵ درصد در نظر گرفته می‌شود. بدین ترتیب، درآمد دولت از مالیات بر خودروهای وارداتی تنها حدود ۱۹۹۵۰ میلیارد تومان است و در نتیجه، سهم واردات خودرو در درآمد دولت از محل واردات حدودا ۱۶ درصد می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است