متن خبر

سرمایه گذاری فین تک به پایین ترین سطح از سال 2017 کاهش یافته است

سرمایه گذاری فین تک به پایین ترین سطح از سال 2017 کاهش یافته است

شناسهٔ خبر: 462178 -
وقتی نوبت به تامین مالی می‌رسد، بخش فین‌تک شروع سال خوبی نداشته است.

بر اساس گزارش وضعیت سرمایه گذاری سه ماهه اول سال 2024 CB Insights، منابع مالی فین تک در دوره سه ماهه نسبت به سه ماهه 16 درصد کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، اما حتی نگران‌کننده‌تر از افت دو رقمی این واقعیت است که 7.3 میلیارد دلار در سطح جهان توسط استارت‌آپ‌های فین‌تک در دوره سه ماهه جمع‌آوری شده است، پایین‌ترین سطحی را که این بخش از اوایل سال 2017 مشاهده کرده است.

قابل توجه است که CB Insights اسکناس قابل تبدیل 260 میلیون دلاری Flexport را به عنوان یک معامله فین‌تک در نظر گرفت زیرا این شرکت «تأمین مالی تجارت و بیمه بار را ارائه می‌کند». برخی ممکن است استدلال کنند که Flexport یک شرکت فین‌تک واقعی نیست زیرا بسیاری از شرکت‌ها نوعی از امور مالی، پرداخت یا بیمه را به عنوان بخشی از پیشنهاد خود ارائه می‌دهند. با حذف آن دور از این شمارش، بودجه کمی بیش از 7 میلیارد دلار بود.

به گفته سخنگوی CB Insights، از جنبه مثبت، افزایش 15 درصدی در معاملات سهام در سه ماهه گذشته وجود داشت که " به این معنی است که سرمایه گذاران همچنان به راه حل های فین تک - به ویژه فناوری پرداخت" علاقه نشان می دهند. با این حال، اندازه متوسط ​​معامله کوچکتر بود. جای تعجب نیست که معاملات بزرگتر در سه ماهه اول نصیب شرکت هایی شد که روی راه حل های گسترده تر هوش مصنوعی کار می کردند.

در این دوره سه ماهه، 904 سرمایه گذاری روی استارت آپ های فین تک انجام شد. تامین مالی 430 میلیون دلاری مونزو بیشترین افزایش در سه ماهه را رقم زد. و Bilt Rewards 200 میلیون دلاری Series C در رتبه سوم قرار گرفت. شرکت‌های مستقر در ایالات متحده بزرگترین دریافت‌کنندگان سرمایه بودند که مجموعاً 3.3 میلیارد دلار از طریق 393 معامله در سه‌ماهه اخیر جذب کردند. اروپا نیز از این قاعده عقب نمانده بود و استارت‌آپ‌هایی که در آنجا 2.2 میلیارد دلار از طریق 203 معامله برای مدت مشابه جمع‌آوری کردند. تعداد بسیار کمتر معاملات در اروپا نشان دهنده اندازه دور بزرگتر در کل آن منطقه در مقایسه با ایالات متحده است.

در مقابل، در سه ماهه اول سال 2023، 16 میلیارد دلار بودجه به 1271 استارت آپ فین تک اختصاص یافت. پس مجموع بودجه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 54.3 درصد کاهش یافته است. حتی بارزتر، 32.9 میلیارد دلار به 2026 استارت آپ فین تک در سه ماهه اول سال 2022 سرازیر شد. دلار افزایش یافته و تعداد معاملات نیز در مقایسه با سه ماهه چهارم سال 2023 که 786 استارت آپ فین تک 8.7 میلیارد دلار جذب کردند، کاهش یافته است.

تنها شش تک شاخ فین تک جدید در سه ماه اول سال تولید شد.

به طور کلی، سرمایه گذاری خطرپذیر 11 درصد نسبت به فصل گذشته افزایش یافت و به 58.4 میلیارد دلار رسید، در حالی که معاملات برای سه ماهه هشتم متوالی با 7 درصد کاهش به 6238 رسید.

خبرکاو

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است