سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

سرمایه اروپایی‌ها در راه ایران

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است. در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن ...

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

26 فروردین 1354؛ ایران بزرگ‌ترین قرارداد تلفن دنیا را امضا کرد

برای تامین نیاز متقاضیان تلفن تهران و شهرستان‌ها، بزرگ‌ترین قرارداد تلفن در دنیا با گروه صنعتی جنرال تلفن و الکترونیک بسته شد. این شرکت در یک مناقصه بین المللی توانست برنده شود و با دولت ایران یک قرارداد 500 میلیون دلاری منعقد سازد.

کمپانی طرف قرارداد متعهد شده است که تا قبل از سه سال آینده حدود چند میلیون خط تلفن جدید در کشور ایجاد کند.

در حال حاضر در تهران و مجموع شهرستان‌های کشور حدود 650 هزار تلفن مشغول کار است که جوابگوی نیاز 35 میلیون جمعیت ایران نیست.

شرکت مخابرات ایران همچنین با اجرای دو طرح ضربتی و عظیم مخابراتی و به کار گرفتن حدود 400 مهندس و متخصص داخلی و خارجی در نظر دارد به زودی نیاز تلفنی مردم کشور را تامین کند.

ایران سالانه 130 میلیون مترمکعب گاز به اتریش صادر خواهد کرد

«اریک بیلکا» وزیر امور خارجه اتریش گفت: اتریش 10 درصد گاز صادراتی ایران به اروپا را خواهد خرید. بدین ترتیب پس از ساخت خط لوله دوم گاز، اتریش سالانه 130 میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد خواهد کرد.

بیلکا ضمن ابراز مسرت از مذاکرات خود در تهران گفت : گفت‌و‌گوهای دو کشور، برای تاسیس یک کارخانه تولید وسایل جوشکاری، یک کارخانه تولید (سوزن) برای استفاده در خطوط راه‌آهن و همچنین درباره تاسیس یک کارخانه پتروشیمی در ایران وارد مراحل نهایی شده است.

بیلکا اعلام کرد: با وزیر کشاورزی ایران توافق هایی درباره ساختن سیستم‌های آبیاری و همچنین تولید باران مصنوعی به‌دست آمده است.

26 فروردین 1374؛ نرخ سود سپرده بانک‌ها افزایش یافت

نرخ سود سپرده بانک‌ها افزایش یافت. محسن نوربخش، رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد: با هدف تشویق مردم به سپرده‌گذاری در بانک‌ها نرخ سود سپرده مدت‌دار یکساله از 11 درصد به 14 درصد، سپرده مدت‌دار دو ساله از 13 درصد به 15 درصد، سپرده سه ساله از 14 درصد به 16 درصد و سود علی‌الحساب سپرده پنج ساله از 15.5 درصد به 18.5 درصد افزایش یافت.

وی با تشریح سیاست‌های جدید پولی و مالی دولت در سال‌ جاری گفت: تشویق مردم به پس‌انداز و افزایش سپرده‌ها نزد بانک‌ها، به کارگیری پس‌اندازها در فعالیت‌های تولیدی و مولد و به‌ویژه در بخش کشاورزی و افزایش کارایی سیستم بانکی و صرفه‌جویی داخلی در سیستم بانکی از اهداف سیاست‌های پولی و مالی است و نرخ بهره تسهیلات بانکی اعطایی به بخش‌های مختلف اقتصادی علیرغم افزایش سود سپرده‌گذاران تغییر نمی‌کند و در بعضی موارد حداکثر تا یک درصد متغیر خواهد بود.

26 فروردین 1394 سرمایه اروپایی‌ها در راه ایران

اگرچه توافق نهایی میان ایران و گروه 1+5 مبنی‌بر لغو کامل تحریم‌ها هنوز به انجام نرسیده است؛ ولی پیش‌بینی‌ها برای اقتصاد ایران همچنان مثبت و امیدبخش هستند. اکنون رقابت نفس‌گیری میان سرمایه‌گذاران اروپایی برای ورود به ایران آغاز شده است. براساس گزارش سایت گلوبال اینوستینگ اینسایت، بانک سپرده‌گذاری انگلیسی به نام «فرست فرایتر» در نظر دارد تا با یک گروه از سرمایه‌گذاران اروپایی به تهران سفر کند. پیش از این یک شرکت سرمایه‌گذاری در لندن به نام «شارلمانی» با شرکتی مستقر در تهران برای تاسیس صندوقی برای سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بهادار وارد مذاکره شده بود. اینها اولین نشانه‌ها از جریان ورود سرمایه به اقتصاد ایران قبل از رفع تحریم‌های اقتصادی است که نویدبخش افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در سال 94 است.

کارنامه بخش تولید در جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ایران بیانگر آن است که در سال 93 در مجموع 828 میلیون دلار سرمایه خارجی برای 42 طرح صنعتی، معدنی و تجاری مصوب شده است. رقمی که وزارت صنعت، معدن و تجارت امیدوار است با بهبود دیپلماسی اقتصادی و سیاسی کشور از یک سو و رفع تحریم‌های بانکی ازسوی دیگر در سال جاری به سه میلیارد دلار برسد.

کاهش نرخ سود متناسب با نرخ تورم

براساس اعلام رئیس‌کل بانک مرکزی، شورای‌ پول و اعتبار در جلسه آتی خود موضوع کاهش نرخ سود بانکی را مورد تحلیل قرار می‌دهد.

سیف همچنین اعلام کرد برای کاهش نرخ سود بانکی طرحی را پیش می‌بریم که بتواند متناسب با شاخص‌های اقتصادی که ازسوی بانک مرکزی ارائه می‌شود، اجرا شود.

درحالی‌که هم‌اکنون حداکثر نرخ سود سپرده‌های بانکی 22 درصد است و ادامه‌دار بودن روند نزولی نرخ تورم و رسیدن به 15.6 درصد در سال 93 باعث افزایش شکاف میان تورم و نرخ سود بانکی شده، همین امر کاهش نرخ سود را به یک امر ضروری تبدیل کرده است.

اعلام سقف مجاز افزایش قیمت خودرو

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه سازمان حمایت مسوول نظارت بر بازار خرید و فروش خودرو است، گفت: حداکثر افزایش قیمت خودرو با اعمال نرخ جدید مالیات ارزش گفت ه حدود 800 هزار تومان است.

رضا شیوا اظهار کرد: به عنوان نمونه یک خودروی 40 میلیون تومانی با 400 هزار تومان افزایش قیمت روبه‌رو خواهد شد.

 

خبرکاو