متن خبر

سالگرد مبارک، استقامت! مریخ نورد ناسا 2 سالگی را در مریخ جشن گرفت

سالگرد مبارک، استقامت! مریخ نورد ناسا 2 سالگی را در مریخ جشن گرفت

اخبارسالگرد مبارک، استقامت! مریخ نورد ناسا 2 سالگی را در مریخ جشن گرفت
شناسهٔ خبر: 268100 -
خبرکاو:

دو سال پیش در چنین روزی، مریخ نورد Perseverance ناسا با بند انگشت سفید خود را به سطح دنیایی دیگر رساند.

در 18 فوریه 2021، یک جرثقیل آسمانی با موتور موشک، Perseverance به اندازه یک خودرو و شریک سواری کوچک آن، هلیکوپتر Ingenuity را به کف دهانه Jezero مریخ فرود آورد، سپس برای فرود تصادف در فاصله ای امن پرواز کرد.

استقامت و نبوغ از آن زمان به شدت مشغول بوده اند، همانطور که گردانندگان آنها در اینجا روی زمین هستند. اما این نقطه عطف دو ساله فرصتی را برای همه فراهم می‌کند تا یک قدم به عقب بردارند و از میزان موفقیت‌های ماموریت‌ها تا کنون قدردانی کنند.

کن فارلی، دانشمند پروژه Perseverance، از مؤسسه فناوری کالیفرنیا در پاسادنا، در بیانیه ای در روز جمعه (17 فوریه ) ناسا گفت: «سالگردها زمان تأمل و جشن هستند، و تیم Perseverance در حال انجام هر دوی آنها است. در برگه جدید باز می شود) .

فارلی گفت : «Perseverance صدها ویژگی زمین‌شناسی جالب را تحلیل و جمع‌آوری داده، 15 هسته سنگی را جمع‌آوری کرده و اولین انبار نمونه را در دنیایی دیگر ایجاد کرده است. » با شروع کمپین علمی بعدی، معروف به "فن بالا"، در 15 فوریه، ما انتظار داریم خیلی زود به این آمار اضافه کنیم."

مطالب مرتبط: 12 عکس شگفت انگیز از اولین سال حضور مریخ نورد Perseverance در مریخ

همانطور که گفته های فارلی نشان می دهد، جمع آوری نمونه یکی از اهداف اصلی ماموریت Perseverance است. این مریخ نورد در حال حفاری هسته های سنگی و جمع آوری سنگ سنگی مریخ (خاک و شن) است، موادی که کمپین مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) قصد دارد تا اوایل سال 2033 به زمین بازگرداند.

Perseverance 18 مورد از 38 لوله نمونه تیتانیوم خود را تاکنون پر کرده است. همانطور که فارلی اشاره کرد، 15 هسته سنگ نگهدارنده، دو هسته سنگ سنگی هستند و یکی "نمونه جوی" است که پس از شکست اولین عملیات حفاری مریخ نورد گرفته شده است. (مریخ نورد همچنین پنج "لوله شاهد" را حمل می کند، که برای کمک به تیم ماموریت طراحی شده اند تا تعیین کنند آیا لوله های نمونه مهر و موم شده ممکن است حاوی آلاینده های زمین باشند یا خیر.)

معماری بازگشت نمونه اولیه از ESA می‌خواهد که یک مدارگرد بازگشت زمین (ERO) را در سال 2027 پرتاب کند و ناسا یک فرودگر بازیابی نمونه مجهز به موشک (SRL) را به سمت مریخ در سال بعد بفرستد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، Perseverance نمونه خود را به SRL خواهد برد، که در داخل Jezero با عرض 28 مایل (45 کیلومتر) فرود خواهد آمد. راکت SRL سپس مواد مریخ را به مدار می‌فرستد، جایی که توسط ERO گرفته می‌شود و به زمین می‌رود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که Perseverance در اواخر دهه 2020 همچنان سالم باشد - و این جایی است که انبار وارد می شود. به عنوان یک نسخه پشتیبان، مریخ نورد اخیراً 10 لوله نمونه را در بخشی از Jezero که تیم ماموریت Three Forks می نامد رها کرده است. در صورت نیاز، دو هلیکوپتر Ingenuity مانند که روی SRL پرتاب می‌شوند، لوله‌های انبار را یکی یکی جمع‌آوری کرده و برای پرتاب به فرودگر بازمی‌گردانند.

پس از رسیدن نمونه های Perseverance به زمین، توسط دانشمندان در آزمایشگاه های مجهز در سراسر جهان مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت. بسیاری از این محققان به دنبال نشانه هایی از حیات مریخ باستانی خواهند بود، زیرا Jezero زمانی یک محیط قابل سکونت بوده است. میلیاردها سال پیش دارای یک دریاچه بزرگ و دلتای رودخانه بود.

ربات شش چرخ در حال انجام جستجوی زندگی خود در داخل Jezero است، اما چنین کاری پیچیده است. اعضای تیم ماموریت می گویند تایید حیات در مریخ ممکن است فراتر از توانایی یک ربات تنها با محموله علمی محدود باشد. (به همین دلیل است که رساندن آن نمونه ها به زمین برای ناسا و اختر زیست شناسان در سراسر جهان از اولویت بالایی برخوردار است. )

کمپین Perseverance به زودی آن را از کف دهانه و بالای دلتای باستانی، محیطی که مریخ نورد هنوز کاوش نکرده است، خواهد برد.

مطالب مرتبط: زندگی در مریخ: اکتشاف و شواهد

این فتومونتاژ هر یک <a href= از لوله‌های نمونه را نشان می‌دهد که توسط مریخ‌نورد Perseverance ناسا در انبار نمونه Three Forks، همانطور که توسط دوربین WATSON در انتهای بازوی روباتیک مریخ‌نورد مشاهده می‌شود، نشان می‌دهد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/nLR8vihdtRRTCjPfnfX8QR-320-80.jpeg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/nLR8vihdtRRTCjPfnfX8QR-480-80.jpeg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/nLR8vihdtRRTCjPfnfX8QR-650-80.jpeg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/nLR8vihdtRRTCjPfnfX8QR-970-80.jpeg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/nLR8vihdtRRTCjPfnfX8QR-1024-80.jpeg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/nLR8vihdtRRTCjPfnfX8QR-1200-80.jpeg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/nLR8vihdtRRTCjPfnfX8QR.jpeg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/nLR8vihdtRRTCjPfnfX8QR.jpeg">

این فتومونتاژ هر یک از لوله‌های نمونه را نشان می‌دهد که توسط مریخ‌نورد Perseverance ناسا در انبار نمونه Three Forks، همانطور که توسط دوربین WATSON در انتهای بازوی روباتیک مریخ‌نورد مشاهده می‌شود، نشان می‌دهد. (اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

قرار نبود نبوغ نقش مهمی در ماموریت استقامت داشته باشد. هلیکوپتر 4 پوندی (1.8 کیلوگرمی) یک نمایشگر فناوری است که وظیفه دارد نشان دهد علیرغم جو نازک سیاره، اکتشافات هوایی در مریخ امکان پذیر است.

هلی کوپتر کوچک به سرعت این کار را انجام داد و ماموریت اصلی پنج پرواز خود را انجام داد. و سپس به پرواز ادامه داد، در یک ماموریت طولانی که در طی آن به عنوان پیشاهنگی برای استقامت خدمت می کند. (Perseverance اکنون در حال کاوش در یک ماموریت طولانی نیز است؛ ماموریت اصلی آن یک سال مریخ به طول انجامید که حدود 687 روز زمینی است. )

Ingenuity اکنون 43 پرواز را در سیاره سرخ انجام داده است که مجموعاً نزدیک به 5.5 مایل (8.9 کیلومتر) از زمین را پوشش داده اند.

استقامت حتی از شریک هوایی خود خوش سفرتر است. این مریخ نورد از زمان سقوط 9.05 مایل (14.57 کیلومتر) را روی کیلومترشمار خود قرار داده است. و برخی از اعداد دیگر آن واقعاً گیج کننده هستند.

اعضای تیم ماموریت در بیانیه روز جمعه گفتند، برای مثال، این مریخ نورد با دوربین های مختلف خود بیش از 166000 تصویر از مریخ گرفته است. ابزار رادار نافذ زمینی Perseverance تا به امروز 676828 صداگذاری زیرسطحی را انجام داده است و ابزار SuperCam آن نیز 230554 بار لیزر سنگ زاپینگ خود را شلیک کرده است. علاوه بر این، میکروفون SuperCam از زمان لمس 662 صدا ضبط کرده است. در بیانیه روز جمعه نیز اعداد دیوانه وارتری وجود دارد. اینجا را تحلیل کنید (در برگه جدید باز می شود) .

داستان های مرتبط:

پشتکار و نبوغ تنها روبات های ناسا نیستند که سطح مریخ را کاوش می کنند.

مریخ نورد کنجکاوی، که تقریباً به اندازه Perseverance است، از آگوست 2012 در حال کاوش در دهانه ای به وسعت 96 مایل (154 کیلومتر) به نام گیل بوده است.
اندکی پس از فرود، کنجکاوی تشخیص داد که گیل میزبان یک سیستم دریاچه و جریان بالقوه قابل سکونت برای مدت طولانی در گذشته باستان بوده است.

از سپتامبر 2014، این مریخ نورد از کوه شارپ که 3.4 مایل (5.5 کیلومتر) از مرکز گیل به آسمان بالا می رود، صعود کرده است. کنجکاوی در حال خواندن لایه‌های سنگ است و به دنبال سرنخ‌هایی درباره تغییرات محیطی مریخ در طول زمان است.

مایک وال نویسنده کتاب " Out There (در برگه جدید باز می شود " (انتشارات بزرگ مرکزی، 2018؛ تصویرگری شده توسط کارل تیت)، کتابی در مورد جستجوی زندگی بیگانه است. او را در Twitter @michaeldwall دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) و در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است