سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ریزش سنگین قیمت طلا /سیگنال دیپلماتیک به بازار دلار

  به گزارش اقتصادنیوز، بازار ارز تهران در سومین روز هفته جاری شاهد نوسان صعودی قیمت دلار بود. طبق ادعای معامله‌گران نرخ دلار در شروع معاملات نقدی امروز با ۴۹ هزار و ۵۵۰ تومان روانه بازار شد و در نیمه ظهر در حدود ۴۹ هزار و ۵۲۰ تومان قیمت خورد که در واقع ۱۰۰ تومان از روز قبل بالاتر بود. در واپسین ساعات معاملات نقدی هم ارزش دلار در حدود ۴۹هزار و ۴۰۰ تا ۴۹ هزارو ۶۰۰ تومان بود.البته اسکناس آمریکایی در ...

  به گزارش اقتصادنیوز، بازار ارز تهران در سومین روز هفته جاری شاهد نوسان صعودی قیمت دلار بود. طبق ادعای معامله‌گران نرخ دلار در شروع معاملات نقدی امروز با ۴۹ هزار و ۵۵۰ تومان روانه بازار شد و در نیمه ظهر در حدود ۴۹ هزار و ۵۲۰ تومان قیمت خورد که در واقع ۱۰۰ تومان از روز قبل بالاتر بود. در واپسین ساعات معاملات نقدی هم ارزش دلار در حدود ۴۹هزار و ۴۰۰ تا ۴۹ هزارو ۶۰۰ تومان بود.البته اسکناس آمریکایی در کل در روزهای اخیر در یک محدوده خاص رنج بوده است.

در هرات هم قیمت دلار امروز تا ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان رشد کرد؛ اما تا زمان‌ نگارش این گزارش با ۴۹ هزار ۳۵۰ تومان معامله شد که نسبت به‌روز قبل تقریبا رنج بود.

معامله‌گران می‌گویند در حال حاضر محدوده قیمتی تعیین‌ کننده برای دلار، حمایت ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان و مقاومت ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان است که می‌تواند دلار را از محدوده رنج فعلی خارج کند.

از سوی دیگر، نرخ حواله درهم امروز هم مانند روزهای گذشته ثبات نسبی را تجربه کرد و با ۱۳ هزار و ۶۰۰ تا ۱۳ هزار و ۶۳۰ تومان مبادله شد.

امروز اظهارات جدید سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری موردتوجه بازیگران ارزی قرار گرفت. ناصر کنعانی گفت: طرح سلطان عمان یک توافق و طرح جدید نیست، بلکه ابتکار عمل‌هایی برای نزدیک‌ کردن دیدگاه‌ها به‌منظور بازگشت همه طرف‌ها به چارچوب برجام است. او در ادامه تاکید کرد: هرگونه مذاکره مستقیم با آمریکا را تکذیب می‌کنیم و هیچ برنامه‌ای برای مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم.

علاوه بر اخبار مربوط به مذاکرات احیای برجام، خبر احتمال پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF نیز ازجمله اخبار مهمی بود که از روز گذشته به بازار ارز سیگنال انتظاری داد؛ موضوعی که البته امروز از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نه تایید شد و نه تکذیب. ناصر کنعانی ترجیح داد درباره اخبار منتشر شده در ارتباط با احتمال پیوستن ایران به FATF  اظهار بی اطلاعی کند و بگوید که «اطلاعی از این که برنامه برای پیوستن به FATF در کشور وجود دارد یا نه، ندارم.»

این در حالی است که روز گذشته رئیس اتاق بازرگانی ایران گفته بود ما اخبار غیررسمی درباره پذیرفته‌شدن اف‌ای‌تی‌اف شنیدیم و از سوی دیگر، معامله‌گران می‌گویند یک تقریبا یک هفته است که این خبر غیر رسمی به بازار رسیده است.  

ایران هم اکنون در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است و تلاش‌های دولت روحانی و مجلس دهم برای پیش شرط‌های این گروه ازجمله پیوستن به ۲ کنوانسیون پالرمو و CFT با وجود تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی ، بی نتیجه ماند و ایران به در فهرست سیاه این گروه باقی ماند.

با همه این ها، البته از لحاظ انتظاری بازار منتظر است ببیند در ۲۶ مهرماه اتحادیه اروپا تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید می‌کند یا خیر. باتوجه‌به اینکه این اتفاق برای بازار مهم است گروهی از معامله‌گران معتقدند که دلار در ۲۶ مهرماه تعیین تکلیف می‌شود.

یکی دیگر از اتفاقات مهم امروز ریزش قیمت طلا در بازار جهانی بود. اونس طلا در معاملات امروز تا سطح حمایتی ۱۸۳۳ دلار پایین آمد که در مقایسه با عصر شنبه کاهش ۱۵ دلاری را نشان می‌دهد.قیمت اونس طلا  ۵ مهر ماه  مرز ۱۹۰۰ دلار را از دست داد و تا امروز در حدود ۷۰ دلار ریزش کرده است.  

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار ظهر امروز ۲ میلیون و ۲۵۶ هزار تومان بود که نسبت به‌روز قبل ۵ هزار و ۱۰۰ تومان افت کرده است. با این‌ حال قیمت سکه امامی همچنان بر روی پله اول کانال ۲۷ میلیون تومان قرار دارد. عده‌ای از معامله‌گران باور دارند دلیل اصلی ثبات نسبی در بازار سکه ناشی از سنگرگیری قیمت دلار در مرز ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

در این‌ بین برخی از معامله‌گران می‌گویند با این که از انتهای هفته گذشته راه دلار از سکه و طلای آب‌شده جدا شده بود اما همچنان دلار هم منتظر حرکت سکه و طلا است. از نظر این دسته از معامله‌گران اگر قیمت انس در این هفته به کاهش خود ادامه دهد سکه و طلا می‌توانند به سمت کف‌زنی حرکت کنند و از کف برای افزایش جان بگیرند. در صورت چنین اتفاقی بازار ارز نیز می‌تواند با بازار سکه و طلا همراه شود. اما در مقابل گروهی معتقدند راه دلار همچنان از طلا و سکه جداست و روند این دو نمی‌تواند در بازار ارز تأثیرگذار باشد. آن‌ها می‌گویند این رابطه برعکس است و دلار روی طلا و سکه تأثیر دارد.

خبرکاو