سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

رژیم غذایی سالم و ورزش می‌توانند نتیجه شیمی‌درمانی سرطان سینه را بهبود دهند

تکمیل شیمی‌درمانی برای بهبود شانس درمان سرطان سینه حیاتی است. اما بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه برنامه درمان خود را به‌علت عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی کامل نمی‌کنند. حالا پژوهشگران دانشگاه ییل و چندین مرکز پژوهشی و درمانی دیگر تحلیل کرده‌اند که آیا مداخله از طریق رژیم غذایی سالم و ورزش در مراحل ابتدایی سرطان می‌تواند به کاهش این عوارض جانبی کمک کند یا نه. در این صورت، زنان می‌توانند شیمی‌درمانی خود را به‌سادگی کامل کنند. پژوهشگران در ...

تکمیل شیمی‌درمانی برای بهبود شانس درمان سرطان سینه حیاتی است. اما بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه برنامه درمان خود را به‌علت عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی کامل نمی‌کنند.

حالا پژوهشگران دانشگاه ییل و چندین مرکز پژوهشی و درمانی دیگر تحلیل کرده‌اند که آیا مداخله از طریق رژیم غذایی سالم و ورزش در مراحل ابتدایی سرطان می‌تواند به کاهش این عوارض جانبی کمک کند یا نه. در این صورت، زنان می‌توانند شیمی‌درمانی خود را به‌سادگی کامل کنند.

پژوهشگران در مطالعه خود به زنانی که به‌تازگی سرطان پستان آن‌ها تأیید شده بود، مداخلاتی هدفمند برای سازگاری رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی ارائه دادند. هدف از این مداخله‌ها مبارزه با سمّیت شیمیایی و بهبود نتایج درمان بود.

پژوهشگران می‌گویند زنانی که این مداخله‌ها را دریافت کردند، ورزش و مصرف میوه و سبزیجات خود را افزایش دادند.

نتایج نشان می‌دهد که شدت دوز نسبی (RDI)، معیاری برای تکمیل شیمی‌درمانی، در گروه مداخله افزایش قابل‌توجهی پیدا ن کرد. اما ۵۳ درصد زنانی که مداخله‌ها را دریافت کردند واکنش کامل پاتولوژیک (PCR - یا نابودی تمام سلول‌های تهاجمی در پستان) از خود نشان دادند. این عدد در زنان گروه کنترل تنها ۲۸ درصد بود.

همچنان توضیحات بیشتری لازم است که چه فرایندی در طول شیمی درمانی این خروجی را ایجاد می‌کند؛ چرا که نرخ تکمیل شیمی‌درمانی سرطان پستان در زنان تغییری نداشت. اما این احتمال هیجان‌انگیز وجود دارد که رژیم غذایی و ورزش از طریق عوامل دیگری روی خروجی شیمی درمانی تأثیر می‌گذارند.

نتایج نشان می‌دهند که افراد می‌توانند عادت‌های سالم را حتی در طول دوره درمان سرطان نیز آغاز کنند. درواقع، حتی هنگامی که سرطان در فرد تشخیص داده می‌شود، همچنان برای توصیه عادت‌های سبک زندگی سالم به بیمار دیر نیست.