متن خبر

روسیه راه اندازی سایوز جایگزین را تا مارس به تعویق انداخت

روسیه راه اندازی سایوز جایگزین را تا مارس به تعویق انداخت

اخبارروسیه راه اندازی سایوز جایگزین را تا مارس به تعویق انداخت
شناسهٔ خبر: 267023 -
خبرکاو:

روسیه پرتاب فضاپیمای بعدی سایوز خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در ماه مارس، با تاخیر چند هفته‌ای، به تعویق انداخت.

خودروهای سایوز برای حمل فضانوردان طراحی شده اند، اما این خودرو که با نام MS-23 شناخته می شود، در حالت بدون خدمه پرتاب می شود. این یک جایگزین برای سفینه سایوز MS-22 خواهد بود که در 14 دسامبر نشت کرد و تمام مایع خنک کننده خود را در فضا از دست داد، مشکلی که آژانس فضایی روسیه Roscosmos آن را در یک حمله احتمالی ریز شهاب سنگ ردیابی کرد.

MS-22 هنوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل است، اما برای آوردن فضانوردان به خانه به زمین نامناسب تشخیص داده شده است، مگر اینکه نیاز به تخلیه اضطراری ایستگاه فضایی بین‌المللی باشد. پس MS-23 به خانه جدید خدمه MS-22 تبدیل خواهد شد که متشکل از فضانوردان سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین و فرانک روبیو از ناسا است.

مطالب مرتبط: روسیه کپسول جدید سایوز را برای جایگزینی فضاپیمای نشتی در ایستگاه فضایی پرتاب می کند

این طرح خواستار پرتاب MS-23 از فضاپیمای روسیه بایکونور در قزاقستان در 19 فوریه بود. اما این جدول زمانی به دلیل افشای یک فضاپیمای روسی دیگری که به ایستگاه فضایی بین‌المللی لنگر انداخته بود - Progress-82 اکنون به عقب کشیده شده است. کشتی باری، همچنین به عنوان Progress MS-21 شناخته می شود که در اواخر اکتبر به فضا پرتاب شد.

این نشت شامل سیستم خنک کننده Progress است. اما Roscosmos مطمئن نیست که چه چیزی باعث آن شده است، که تاخیر پرتاب را توضیح می دهد. این آژانس احتمالاً می‌خواهد قبل از اینکه به سایوز MS-23 از زمین برود، اطمینان حاصل کند که هیچ مشکل گسترده‌تری روی تمام خودروهای سایوز و پروگرس وجود ندارد.

روسکاسموس در نامه ای نوشت: "یک کمیسیون در حال کار روی پرونده Progress MS-21 است. تا زمانی که علت وضعیت اضطراری مشخص شود، تصمیم گرفته شد تا پرتاب فضاپیمای سایوز MS-23 در حالت بدون سرنشین تا مارس 2023 به تعویق بیفتد." پست تلگرام در روز دوشنبه (در تب جدید باز می شود) (23 بهمن). (پست به زبان روسی بود؛ ترجمه گوگل.)

مقامات ناسا و Roscosmos گفته اند که هیچ یک از این دو نشت خطری برای فضانوردان در ISS ایجاد نمی کند.

تصویری <a href= که توسط آژانس فضایی روسیه روسکوسموس در تلگرام به اشتراک گذاشته شده است که محل نشت مایع خنک کننده و گزارش برخورد شهاب سنگ را نشان می دهد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sYwFG8YrP7LFPsyWo2MGgV-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sYwFG8YrP7LFPsyWo2MGgV-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sYwFG8YrP7LFPsyWo2MGgV-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sYwFG8YrP7LFPsyWo2MGgV-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sYwFG8YrP7LFPsyWo2MGgV-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sYwFG8YrP7LFPsyWo2MGgV-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sYwFG8YrP7LFPsyWo2MGgV.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/sYwFG8YrP7LFPsyWo2MGgV.jpg">

تصویری که توسط آژانس فضایی روسیه روسکوسموس در تلگرام به اشتراک گذاشته شده است که محل نشت مایع خنک کننده و گزارش برخورد شهاب سنگ را نشان می دهد. (اعتبار تصویر: Roscosmos از طریق تلگرام)

داستان های مرتبط:

تاخیر پرتاب سایوز MS-23 احتمالاً بر مأموریت‌های روبیو، پروکوپیف و پتلین تأثیر چندانی نخواهد گذاشت. این سه نفر قبلاً قرار بود تا اواخر سپتامبر یا بیشتر روی ایستگاه فضایی بین‌المللی بمانند، تغییری که مدت کوتاهی پس از کشف نشت MS-22 ایجاد شد.

در ابتدا، خدمه MS-22 قرار بود یک دوره استاندارد شش ماهه را در آزمایشگاه مداری بگذرانند. آنها در سپتامبر 2022 با MS-22 آمدند و قرار بود ماه آینده با وسیله نقلیه به خانه برگردند.

مایک وال نویسنده کتاب " Out There (در برگه جدید باز می شود " (انتشارات بزرگ مرکزی، 2018؛ تصویرگری شده توسط کارل تیت)، کتابی در مورد جستجوی زندگی بیگانه است. او را در Twitter @michaeldwall دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را دنبال کنید @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) و اینستاگرام (در برگه جدید باز می شود) .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است