سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

روزیاتو: بزرگترین کامیون جهان؛ «بلاز ۷۵۷۱۰» غول بلاروسی با قابلیت حمل ۴۵۰ تن

کامیون بلاز ۷۵۷۱۰ (Belaz 75710) بزرگ‌ترین کامیون یا به‌طور دقیق‌تر بزرگ‌ترین هال‌تراک (Haul Truck) جهان است. با ظرفیت حمل ۴۵۰ تن بار، این غول عظیم‌الجثه کامیون‌های معدنی، به نظر می‌رسد که قادر است زمین را قاره به قاره به سیاره‌ای دیگر ببرد. استخراج مواد خام از زمین به تجهیزاتی در مقیاس بزرگ نیاز دارد؛ کامیون‌هایی که کمی تنومندتر از کامیونت‌های اسباب‌کشی باشند. و شرکت‌های معدنی همیشه به دنبال راه‌های کارآمدتری برای انتقال سنگ‌های استخراج‌شده ...

کامیون بلاز ۷۵۷۱۰ (Belaz 75710) بزرگ‌ترین کامیون یا به‌طور دقیق‌تر بزرگ‌ترین هال‌تراک (Haul Truck) جهان است. با ظرفیت حمل ۴۵۰ تن بار، این غول عظیم‌الجثه کامیون‌های معدنی، به نظر می‌رسد که قادر است زمین را قاره به قاره به سیاره‌ای دیگر ببرد.

استخراج مواد خام از زمین به تجهیزاتی در مقیاس بزرگ نیاز دارد؛ کامیون‌هایی که کمی تنومندتر از کامیونت‌های اسباب‌کشی باشند. و شرکت‌های معدنی همیشه به دنبال راه‌های کارآمدتری برای انتقال سنگ‌های استخراج‌شده هستند.

بلاز ۷۵۷۱۰ غول بلاروسی و بزرگترین کامیون جهان + ویدئو

شرکت بلاروسی بلاز (BelAZ) مدعی است که هال‌تراک بلاز ۷۵۷۱۰ قادر است ۴۵۰ تن را روی ۸ لاستیک حمل کند.

هال‌تراک در واقع نوعی کامیون کمپرسی (دامپ‌تراک) است که به‌طور خاص برای استفاده در استخراج معادن و ساخت‌و‌سازهای سنگین طراحی شده است.

این هال‌تراک که اغلب توسط صنایع مختلف در سراسر جهان به‌کار گرفته می‌شود، به دلیل عملکرد خود در حمل مواد معدنی و سنگ های عظیم در معادن روباز متمایز است.

بلاز ۷۵۷۱۰ غول بلاروسی و بزرگترین کامیون جهان + ویدئو

مشخصات فنی کامیون بلاز ۷۵۷۱۰

در حالی که ۴۵۰ تن ظرفیت بار بسیار زیاد به نظر می‌رسد و البته بسیار زیاد هم هست، وزن خود کامیون در حالت خالی ۳۶۰ تن است و وزن ناخالص آن پس از پر شدن با سنگ‌ها به ۸۱۰ تن می‌رسد.

سرعت این کامیون استثنائی به میزان پر بودن آن بستگی دارد؛ در حالت خالی سرعتی برابر ۶۴ کیلومتر در ساعت دارد و در حالت کاملاً پر می‌تواند با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت براند.

بلاز ۷۵۷۱۰ غول بلاروسی و بزرگترین کامیون جهان + ویدئو

Belaz 75710 دارای گیربکس دیزل-الکتریکی است و دو موتور ۱۶ سیلندر دیزلی دارد که هرکدام ۲۳۰۰ اسب بخار قدرت دارند. درنتیجه به مقدار زیادی سوخت نیاز دارد: ۵۶۰۰ لیتر، که بیش از ۵۰ برابر اندازه متوسط باک بنزین یک خودروست.

یکی از دلایلی که این این دامپ‌تراک هیولا به راحتی می‌تواند یک خانه را جابه‌جا کند این است که خودش تقریباً اندازه یک خانه است. طول آن ۲۰ متر، ارتفاعی ۸ متری و عرضی برابر ۹ متر دارد.

بلاز ۷۵۷۱۰ غول بلاروسی و بزرگترین کامیون جهان + ویدئو
بلاز ۷۵۷۱۰ غول بلاروسی و بزرگترین کامیون جهان + ویدئو

مهندسین شرکت زیمنس که طراحی سیستم انتقال قدرت کامیون بلاز ۷۵۷۱۰ را انجام داده‌اند، سیستم متحرک همه چرخ‌ها را طوری طراحی کرده‌اند تا کشش مناسبی بر روی هر دو محور توزیع شود.

این بدان معناست که اگر یکی از موتورهای الکتریکی کار نکند، این کامیون می‌تواند خود را به تعمیرگاه برساند که نکته‌ای بسیارکاربردی است زیرا بولدوزرهای بسیار کمی قادر به جا‌به‌جایی این دامپ‌تراک غول‌پیکر هستند.

بلاز ۷۵۷۱۰ غول بلاروسی و بزرگترین کامیون جهان + ویدئو

از دیگر امکانات این کامیون می‌توان به سیستم خودکار کنترل باد چرخ‌ها، سیستم مراقبت و پایش ویدئویی، سیستم کنترل گرمایش و سرمایش کابین و عایق صوتی که میزان سر و صدا را زیر ۸۰ دسی‌بل نگه می‌دارد اشاره کرد.

خبرکاو