سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

روزیاتو: آیا غیرنظامیان هم می‌توانند تانک بخرند؟ قیمت یک تانک چقدر است؟

بسیاری از ما در کودکی حداقل یک بار آرزو کرده‌ایم که ای‌کاش یک تانک داشتیم. چه طرفدار اسلحه و تجهیزات جنگی باشید و چه نه، ذات شکوهمند و چشمگیر تانک‌ها انکارناپذیر است. با این حال دستیابی به آن کمی سخت و قیمت آن کمی بیشتر از جیپ‌های معمولی است؛ مگر اینکه به تازگی پایگاه نظامی دشمن را تصرف کرده باشید. جالب است که در برخی کشورها ازجمله آمریکا، شهروندان معمولی تحت شرایط خاص می‌توانند در حراجی‌های سطح بالا تانک بخرند. ...

بسیاری از ما در کودکی حداقل یک بار آرزو کرده‌ایم که ای‌کاش یک تانک داشتیم. چه طرفدار اسلحه و تجهیزات جنگی باشید و چه نه، ذات شکوهمند و چشمگیر تانک‌ها انکارناپذیر است. با این حال دستیابی به آن کمی سخت و قیمت آن کمی بیشتر از جیپ‌های معمولی است؛ مگر اینکه به تازگی پایگاه نظامی دشمن را تصرف کرده باشید.

جالب است که در برخی کشورها ازجمله آمریکا، شهروندان معمولی تحت شرایط خاص می‌توانند در حراجی‌های سطح بالا تانک بخرند. اما وقتی صحبت از خرید تانک به میان می‌آید تفاوت زیادی بین خریدار نظامی و غیرنظامی وجود دارد. تانک‌ها نه تنها برای خرید نظامیان بیشتر در دسترس هستند، بلکه قیمتشان هم میلیون‌ها دلار بیشتر است. به‌علاوه تانک‌هایی که در دسترس غیرنظامیان است معمولاً تا حدودی از رده خارج هستند، به این معنی که اکثر آنها واقعاً شلیک نمی‌کنند.

FV101 Scorpion؛ سریع ترین تانک جهان با سرعت بیش از ۸۱ کیلومتر در ساعت

قیمت یک تانک الان چقدر است؟

قیمت تانک‌های موجود برای غیرنظامیان معمولاً از چندصدهزار تا یک میلیون دلار متغییر است؛ با این حال گاهی می‌توانید یکی را هم با قیمتی مشابه هوندای جدید پیدا کنید. قیمت تانک در واقع بستگی به مدل و سال ساخت و قابلیت‌هایی از آن که هنوز کار می‌کنند دارد.

چه تانک‌هایی در بازار وجود دارد؟

قیمت یک تانک الان چقدر است؟
ام۴ شرمن آمریکایی
قیمت یک تانک الان چقدر است؟

ام۴ شرمن (M4 Sherman) که در ده‌ها هزار عدد تولید شده، یکی از چشمگیرترین تانک‌های تمام ادوار است. این تانک در طول جنگ جهانی دوم توسط ایالات متحده و متحدان غربی مورد استفاده قرار گرفت.

ام۴ شرمن آمریکایی می‌تواند حدود ۲۵۰ هزار دلار قیمت داشته باشد، اما بسته به شرایط این قیمت می‌تواند تا صدها هزار دلار افزایش یابد.

قیمت یک تانک الان چقدر است؟
پنزر ۴ آلمانی
قیمت یک تانک الان چقدر است؟

آن سوی خط مقدم جبهه در جنگ جهانی دوم، پنزر ۴ (Panzer IV) آلمانی همیشه حاضر در صحنه بود که با قیمتی در حدود ۲.۴ تا ۲.۶ میلیون دلار به فروش می‌رسد.

قیمت یک تانک الان چقدر است؟
آام‌ایکس-۱۳ فرانسوی

برخی از تانک‌ها در دسترس‌تر هستند. یک تانک سبک آام‌ایکس-۱۳ (AMX-13) فرانسوی در حراجی ساتبیز به قیمت ۲۶ هزار دلار فروخته شد اما موتور آن نیاز به بازسازی داشت.

قیمت یک تانک الان چقدر است؟
ام۵۵ آمریکایی

همچنین توپخانه خودکششی M55 که اغلب توسط ارتش ایالات متحده در ویتنام استفاده می‌شد حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار تخمین زده می‌شود.

قیمت یک تانک الان چقدر است؟
FV214 انگلیسی

بسیاری از تانک‌ها بخشی از حراجی کلکسیون خصوصی ژاک ام. لیتلفیلد بودند که در آن یک M50 شرمن بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار دلار، یک تانک تهاجمی M4A3E2 بین ۱.۴ تا ۱.۶ میلیون دلار و تانک سنگین FV214 Conqueror بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار قیمت داشت.

خبرکاو