متن خبر

رایزنی رهبران ساحل و فرانسه درباره کمپین مقابله با افراط‌گرایان

رایزنی رهبران ساحل و فرانسه درباره کمپین مقابله با افراط‌گرایان

اخباررایزنی رهبران ساحل و فرانسه درباره کمپین مقابله با افراط‌گرایان
شناسهٔ خبر: 110873 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، روسای جمهوری این پنج کشور حوزه غرب آفریقا و رئیس جمهوری فرانسه تقریبا شش ماه پس از راه‌اندازی مجدد کمپین خود در پائو، جنوب غربی فرانسه در نوآکشوت، پایتخت موریتانی به ارزیابی کلی در این باره می‌پردازند.

از آن زمان، افراط‌گرایان به حملات روزانه خود ادامه داده‌اند؛ گرچه یکی از رهبران کلیدی آن‌ها کشته شده و دو گروه شبه‌نظامی نیز با هم اختلاف دارند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه میزبان نشست ژانویه بود تا به تضمین تعهد عمومی از جانب کشورهای بورکینافاسو، چاد، مالی، موریتانی و نیجر در زمانی بپردازد که نگرانی‌ها در فرانسه به ویژه پس از کشته شدن ۱۳ سرباز این کشور در سقوط هلیکوپتر شدت یافته است.

شبه‌نظامی‌گری در شمال مالی در ۲۰۱۲ و در جریان اقدامات جدایی‌طلبان طوارق آغاز شد.

با وجود حضور هزاران نیروی سازمان ملل و فرانسه، درگیری‌ها به مرکز مالی، بورکینافاسو و نیجر نیز رخنه کرد و باعث درگیری‌های بیشتر بین گروه‌های قومی و گسترش آن به سمت جنوب نیز شد. هزاران سرباز و غیرنظامی کشته شده، صدها هزار تن مجبور به فرار از خانه‌هایشان شدند و افتصاد در این سه کشور بدتر شده است.

ماکرون یک سفر یک روزه به موریتانی برای حضور در این نشست دارد.

گرچه انتظار می‌رود که بیان کرد ‌وگوها چند ساعت بیشتر ادامه نیابد اما این مذاکرات نخستین بار از زمان پاندمی ویروس کروناست که باعث می‌شود تا روسای جمهوری این پنج کشور به انضمام رئیس جمهوری فرانسه حضوری با یکدیگر دیدار کنند.

یکی از اولویت‌های این نشست، بررسی امور در منطقه‌ای موسوم به "سه مرزی" است که محل اصلی افراط‌گرایی بین کشورهای بورکینافاسو، نیجر و مالی به شمار می‌رود.

فرانسه که ۵۰۰ سرباز را به هیات ساحل اضافه کرد، رهبری مشترک این کمپین مقابله با افراط‌گرایی در منطقه را بر عهده دارد که گروهی منشعب از داعش به رهبری ابو ولید الصحراوی هدف قرار می‌دهد. اوایل ماه جاری میلادی، نیروهای فرانسه در شمال مالی با کمک پهپاد آمریکایی عبدالمالک دروکدل، رهبر القاعده در مغرب اسلامی را کشتند.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو