متن خبر

ذوب شدن یخچال های طبیعی روز رستاخیز در قطب جنوب به معنای خبر وحشتناکی برای افزایش سطح آب های جهانی است

ذوب شدن یخچال های طبیعی روز رستاخیز در قطب جنوب به معنای خبر وحشتناکی برای افزایش سطح آب های جهانی است

اخبارذوب شدن یخچال های طبیعی روز رستاخیز در قطب جنوب به معنای خبر وحشتناکی برای افزایش سطح آب های جهانی است
شناسهٔ خبر: 267938 -
خبرکاو:

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که یخچال Thwaites در قطب جنوب، که به عنوان یخچال روز رستاخیز نیز شناخته می‌شود، به روش‌های غیرمنتظره‌ای در حال ذوب شدن است که می‌تواند منجر به فروپاشی سریع آن شود.

دو تیم از محققان از یک ربات زیر آب استفاده کرده و حفره‌های عمیقی را در یخچال Thwaites به اندازه فلوریدا حفر کرده‌اند تا الگوهای ذوب آن را با جزئیات بی‌سابقه تحلیل کنند.

محققان از همکاری بین‌المللی Thwaites Glacier کشف کردند که در حالی که ذوب کلی یخ کندتر از حد انتظار است، ذوب شدن در شکاف‌ها و شکاف‌ها و سایر مناطق آسیب‌پذیر با سرعت بیشتری پیش می‌رود. یخچال Thwaites اغلب "یخچال روز رستاخیز" نامیده می شود زیرا ریزش آن می تواند باعث افزایش فاجعه آمیز سطح دریا شود.

پیتر دیویس، اقیانوس‌شناس و عضو تیم تحقیقاتی بریتانیایی قطب جنوب، در بیانیه‌ای گفت: «نتایج ما غافلگیرکننده است، اما یخچال همچنان با مشکل مواجه است». (در برگه جدید باز می شود) "اگر یک قفسه یخی و یک یخچال طبیعی در تعادل باشند، یخی که از قاره خارج می شود با مقدار یخی که در اثر ذوب شدن و زایش کوه یخ از بین می رود مطابقت دارد. هنوز هم عقب‌نشینی سریع یخچال‌ها وجود دارد، پس به نظر می‌رسد که برای بیرون راندن یخچال از حالت تعادل، کار زیادی لازم نیست.»

مطالب مرتبط: 10 نشانه مخرب از تغییرات آب و هوایی که ماهواره ها می توانند از فضا ببینند

یخچال طبیعی Thwaites در غرب قطب جنوب قرار دارد و 74000 مایل مربع (192000 کیلومتر مربع) را پوشش می دهد. یک قسمت از یخچال به داخل اقیانوس بیرون می‌آید و بقیه توده یخی را که روی سنگ بستر قرار دارد، نگه می‌دارد، پس از لغزش آن از خشکی به دریا جلوگیری می‌کند.

از آنجایی که یخچال Thwaites به سمت دریا شیب دارد، به ویژه در برابر تغییرات آب و هوا و دمای اقیانوس که می تواند منجر به از بین رفتن سریع و غیرقابل برگشت یخ شود، حساس است. فروپاشی Thwaites باعث می شود سطح آب دریا حدود 2 فوت (65 سانتی متر) افزایش یابد. این به نوبه خود می‌تواند یخچال‌های همسایه را بی‌ثبات کند و به طور بالقوه سطح آب دریاها را تقریباً 10 فوت (3 متر) افزایش دهد.

برای ارزیابی آسیب پذیری یخچال Thwaites در برابر فروپاشی، دو گروه با پایین آوردن ابزار از طریق یک سوراخ عمیق 1925 فوتی (587 متری) در یخ و با پرتاب یک اژدر شکل، سرعت ذوب یخ و خواص یخچال و اقیانوس اطراف آن را مشاهده کردند. ربات زیر آب به نام Icefin در زیر یخچال.

Icefin به ویژه برای تحلیل منطقه زمینی Thwaites مفید است، نقطه ای که یخچال در آن کف اقیانوس را لمس می کند، که قبلاً مطالعه آن تقریبا غیرممکن بود. منطقه زمینی این یخچال از دهه 1990 8.7 مایل (14 کیلومتر) عقب نشینی کرده است و Thwaites را به یکی از سریع ترین یخچال های طبیعی در قطب جنوب تبدیل کرده است. با این حال، عواملی که باعث این عقب نشینی می شوند، به خوبی درک نشده اند.

داده های جدید تصویر واضح تری از تغییراتی که در زیر Thwaites رخ می دهد ارائه می دهد و نشان می دهد که یخ در شکاف های موجود در سراسر یخچال به سرعت در حال ذوب شدن است. ذوب شدن در شکاف ها و شکاف ها به طور بالقوه خطرناک است زیرا با عبور آب از آنها، گرما و نمک می توانند به داخل یخ منتقل شوند. این می تواند منجر به گشاد شدن این شکاف ها و ایجاد شکاف های بزرگ در قفسه یخ شود. شکاف ها و شکاف ها تنها ناحیه ای از قفسه نبودند که ذوب سریع را تجربه می کردند.

داستان های مرتبط:

در حالی که لایه ای از آب شیرین سرد در زیر قفسه یخ و بالای اقیانوس گرم زیرین سرعت ذوب شدن قسمت های صاف قفسه یخ را کاهش می دهد، تیم از کشف ذوب شدن در کف یخ شوکه شد. ساختاری پلکان مانند ایجاد کرده است. در این مناطق پلکانی شکل که تراس نامیده می شوند، یخ Thwaites نیز به سرعت در حال آب شدن است.

ذوب شدن یخ در این تراس‌ها، شکاف‌ها و شکاف‌ها ممکن است به عوامل اصلی از بین رفتن یخ از Thwaites در آینده تبدیل شود، به‌ویژه با پیشرفت شکاف‌های بزرگ در قفسه یخی. این بدان معنی است که این ویژگی ها ممکن است محرک اصلی برای فروپاشی قفسه یخی در Thwaites باشد.

بریتنی اشمید، محقق دانشگاه کرنل و عضو تیم Icefin گفت: «این روش‌های جدید برای مشاهده یخچال‌ها به ما این امکان را می‌دهد که بفهمیم نه تنها میزان ذوب در حال وقوع است، بلکه چگونگی و مکان وقوع آن در این بخش‌های بسیار گرم قطب جنوب مهم است. » .

این تحقیق در دو مقاله منتشر شده است (در برگه جدید باز می شود) که هر دو در ژورنال Nature برجسته شده اند.

ما را در توییتر @Spacedotcom یا در فیس بوک دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است