متن خبر

دوچرخه برقی بدون باتری، ابداع جدید فرانسوی‌ها

دوچرخه برقی بدون باتری، ابداع جدید فرانسوی‌ها

شناسهٔ خبر: 436960 -
یک شرکت فرانسوی اخیرا تحولی را در تولید دوچرخه برقی به ثبت رسانده است. دوچرخه الکتریکی شرکت STEE که پی‌ پاپ نام دارد به جای باتری، از یک ابرخازن نیرو می‌گیرد. خازن‌ها قطعاتی هستند که انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می‌کنند و به طور معمول در مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال تولیدکننده فرانسوی تصمیم گرفته است تا به جای باتری در دوچرخه، از خازن استفاده کند. اما جایگزینی خازن با باتری چه مزایایی به همراه دارد؟

همچنین بخوانید: دوچرخه برقی مبتنی بر هوش مصنوعی ایسر شهریورماه از راه می‌رسد

بزرگترین مزیت استفاده از ابرخازن به جای باتری در یک دوچرخه برقی، قابلیت شارژ و دشارژ شدن سریع آن‌ها است. به عبارت دیگر خازن با سرعت بالایی انرژی الکتریکی را به خود جذب می‌کند و به اصطلاح شارژ می‌شود. در سوی مقابل فرآیند شارژ شدن باتری‌های لیتیومی به آهستگی صورت می‌گیرد. پس فرانسوی‌ها در قدم اول یک معضل بزرگ وسایل نقلیه الکتریکی را برطرف کرده‌اند.

دوچرخه برقی پی پاپ

مزیت دوم جایگزینی ابرخازن به جای باتری لیتیومی، صرفه‌جویی در مواد اولیه است. ساخت خازن‌ها به مواد اولیه و کمیاب کمتری نیاز دارد، پس آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌شود. در سوی مقابل لیتیوم فلزی است که از دل زمین استخراج می‌شود و منابع محدودی دارد. ابرخازن ها از کربن، پلیمر رسانا، فویل های آلومینیومی و خمیر کاغذ ساخته می‌شوند و برای تولید آن‌ها به مواد کمیاب نیازی نیست.

مزایای دیگر استفاده از ابرخازن در دوچرخه برقی

به گفته شرکت سازنده، ابرخازن‌های به کار رفته برای ساخت دوچرخه برقی پی پاپ حدود ۱۰ الی ۱۵ سال عمر مفید خواهند داشت. این رقم در مقایسه با عمر ۵ الی ۶ ساله باتری‌های لیتیومی، رقم قابل توجهی به حساب می‌آید. قابلیت دشارژ شدن سریع ابرخازن‌ها نیز در عبور از شیب‌ها به کمک دوچرخه سوار می‌آید. شرکت سازنده ادعا می‌کند که دوچرخه پی پاپ قادر است تا از شیب ۵۰ درصدی عبور کند. پس این دوچرخه قابل استفاده در ۸۰ درصد شهرهای اتحادیه اروپا است. در حال حاضر تولید این دوچرخه برقی در اورلئان آغاز شده است و از سال ۲۰۲۵ در دسترس مشتریان و سرمایه‌گذاران خواهد بود.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است