سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

دستور فرزین برای تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن

به گزارش رکنا، محمدرضا فرزین در جلسه مشترک مدیران عامل بانک ها و موسسات اعتباری و معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی ضمن تاکید بر حمایت و تعامل ویژه شبکه بانکی با وزارت راه و شهرسازی برای پیشبرد عملیاتی طرح نهضت ملی مسکن و استفاده از روش های مختلف تامین مالی مسکن سازی در کشور تاکید کرد :در این کارگروه ویژه که با حضور مسئولان اعتباری بانک مرکزی ، مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی ، روسای شورای هماهنگی بانک ها ، کانون بانک ها و موسسات ...

به گزارش رکنا، محمدرضا فرزین در جلسه مشترک مدیران عامل بانک ها و موسسات اعتباری و معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی ضمن تاکید بر حمایت و تعامل ویژه شبکه بانکی با وزارت راه و شهرسازی برای پیشبرد عملیاتی طرح نهضت ملی مسکن و استفاده از روش های مختلف تامین مالی مسکن سازی در کشور تاکید کرد :در این کارگروه ویژه که با حضور مسئولان اعتباری بانک مرکزی ، مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی ، روسای شورای هماهنگی بانک ها ، کانون بانک ها و موسسات اعتبار خصوصی و مدیران اعتباری شبکه بانکی باید برگزار شود رفع مغایرت های آماری در زمینه عملکرد بانک ها در حوزه تامین مالی ،تعداد متقاضیان معرفی شده به بانک ها ، تعداد قراردادهای منعقد شده و میزان تسهیلات پرداختی در طرح نهضت ملی مسکن را حسب دستور رئیس جمهور در جلسه شورای عالی مسکن باید ‌بررسی و تعیین تکلیف کنند.

 رئیس کل بانک مرکزی همچنین از این کارگروه تخصصی خواست ، پیشنهادهای مختلف مطرح شده در زمینه طرح  نهضت ملی مسکن و راهکارهای تسریع در تامین تسهیلات بانکی ساخت مسکن  از جمله روش های مختلف تامین مالی مسکن سازی و حتی استفاده از تامین مالی خارجی در این طرح ملی را تحلیل و نتیجه نهایی را برای تصمیم گیری آماده کنند .

رئیس کل بانک مرکزی همچنین تسهیل و رفع موانع نهضت ملی مسکن را در حل مشکلات مردم در عرصه مسکن ضروری دانست و بیان کرد :‌شبکه بانکی حتما با تمام توان در طرح های مختلف مسکن سازی در کشور مشارکت خواهد کرد .

در این جلسه معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و مدیران عامل بانک ها نیز به ارائه دیدگاه ها و عملکرد خود در زمینه طرح نهضت ملی مسکن پرداختند.

دستور آیت‌الله رئیسی برای تحلیل خط اعتباری ویژه مسکن

۲ سال و چند روز از اجرا قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) در کشور می گذرد و طی این مدت بانک‌ها مکلف به تامین تسهیلات موردنیاز این طرح بوده‌اند.

در سال اول یعنی از شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۱ بانک‌ها و موسسات مالی بایستی ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به پروژه‌های نهضت ملی مسکن پرداخت می‌کردند، اما میزان پرداخت تسهیلات در مدت یاد شده ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیار تومان بوده است. یعنی بانک‌ها و موسسات مالی فقط به ۵.۱ درصد از تکلیف قانونی خود عمل کردند.

در سال دوم اجرای قانون جهش تولید مسکن نیز بانک ها باید ۴۵۸ هزار میلیارد تومان از تسهیلات خود را به بخش مسکن و پروژه‌های نهضت ملی مسکن تخصیص می‌دادند. این در حالی است که مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی تاکنون بانک مسکن ۹۹ هزار میلیارد تومان، بانک‌ سپه ۱۶ هزار میلیارد تومان، بانک ملت ۱۳ هزار میلیارد تومان، بانک تجارت ۸ هزار میلیارد تومان، بانک ملی ۷هزار میلیارد تومان، بانک صادرات ۷ هزار میلیارد تومان، بانک رفاه ۲ هزار میلیارد تومان و سایر بانک‌ها و موسسات مالی نیز در مجموع ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند.

در سال اول و دوم اجرا قانون جهش تولید مسکن بانک‌ها و موسسات عامل نهضت ملی مسکن باید ۸۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کردند. در فاصله ۱۲ روز مانده تا پایان سال دوم قانون مذکور سیستم بانکی ۱۵۸ هزار میلیارد تومان معادل حدود ۱۹ درصد به تکلیف قانون خود در بخش مسکن عمل کرده‌اند.

در حالی بانک‌ها ۸۱ درصد تکلیف قانونی خود در نهضت ملی مسکن طی ۲ سال اخیر را اجرا نکرده‌اند که رئیس‌جمهوری امروز در جلسه شورای عالی مسکن با بیان این‌که متأسفانه عملکرد برخی بانک‌ها در ارائه تسهیلات قابل قبول نیست، گفت: برخی بانک‌ها به‌جای پرداخت تسهیلات مسکن به مسکن‌سازی روی آورده و فعالیت اقتصادی خود را جزو آمار تسهیلات پرداختی نهضت ملی مسکن ارائه کرده‌اند.

وی در این رابطه دستور داد: طی ۲ هفته جلسه‌ای با حضور وزرای راه، اقتصاد، رئیس‌کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها برگزار شود تا اولا آمار ارائه‌شده در خصوص تعداد متقاضیان معرفی‌شده به بانک‌ها، قراردادهای امضا شده و میزان تسهیلات پرداختی تحلیل شده و نتیجه نهایی در جلسه آتی شورا ارائه شود. ثانیاً پیشنهادهای مختلف مطرح‌شده در این جلسه در خصوص راهکارهای تسریع در تأمین تسهیلات بانکی ساخت مسکن از جمله خط اعتباری ویژه بانک مسکن را تحلیل و اعلام نظر کنند.

وی تاکید کرد: این‌که همه کارها و اقدامات دولت عنوان جهادی و نهضتی دارد، به‌منزله آن است که همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با تلاش مضاعف نسبت به پیگیری امور تا حصول نتیجه اهتمام داشته باشند و اجازه ندهند انجام کارها با تأخیر مواجه شود.

رئیس‌جمهوی  یکی از اقدامات بسیار مهم و ضروری برای موفقیت طرح نهضت ملی مسکن را کاهش قیمت تمام‌شده ساخت مسکن عنوان کرد و گفت : همه تلاش دستگاه‌های اجرایی مربوطه معطوف به کاهش قیمت هزینه ساخت از فولاد و سیمان گرفته تا سایر تجهیزات ساختمانی باشد، چرا که هرچه قیمت ساخت کمتر باشد به‌نفع مردم است.