متن خبر

دستاورد جدید ChatGPT: قبولی هوش مصنوعی OpenAI در آزمون پزشکی مهم آمریکا تأیید شد

دستاورد جدید ChatGPT: قبولی هوش مصنوعی OpenAI در آزمون پزشکی مهم آمریکا تأیید شد

اخباردستاورد جدید ChatGPT: قبولی هوش مصنوعی OpenAI در آزمون پزشکی مهم آمریکا تأیید شد
شناسهٔ خبر: 266571 -
خبرکاو:

این روزها خیلی‌ها هوش مصنوعی را به‌عنوان تهدیدی برای شغل خود در نظر می‌گیرند. حالا به‌نظر می‌رسد که شاید یک روز ربات پزشک هم روانه بازار شود. محققان در مطالعه‌ای که اکنون به همتاداوری رسیده است، تأیید کرده‌اند که هوش مصنوعی ChatGPT توانسته است از یک آزمون مهم پزشکی در آمریکا نمره قبولی بگیرد؛ هرچند این قبولی با نمره بالایی به‌دست نیامده است.

گروهی از محققان از ChatGPT خواسته‌اند تا در آزمون جواز پزشکی ایالات متحده آمریکا (USMLE) شرکت کند و این هوش مصنوعی هم در هر سه سطح این آزمون نمره‌ای بین 52.4 تا 75 درصد کسب کرده است. آزمون USMLE یک امتحان استاندارد سه‌مرحله‌ای است که پزشکان برای دریافت مجوز طبابت باید در آن قبول شوند.

محققان می‌گویند میانگین نمره قبولی برای عبور از این آزمون 60 درصد است و ChatGPT به اولین مدل هوش مصنوعی تبدیل شده که توانسته است در این امتحان سخت موفق شود. گفتنی است که پژوهشگران در انجام این آزمون هیچ کمکی به هوش مصنوعی شرکت OpenAI نکرده‌اند. نتایج این پژوهش پس از همتاداوری در مجله علمی PLoS Digital Health منتشر شده است.

ربات پزشک

پاسخ‌های ChatGPT حیرت‌آور بودند

محققان با صرف‌نظر از نمره متوسط ChatGPT، از توانایی‌های این ابزار هوش مصنوعی در تولید پاسخ‌های صحیح و کپی‌نشده تعریف کرده‌اند. پژوهشگران می‌گویند این چت‌بات در 88.9 درصد از پاسخ‌های خود داده‌های جدیدی را ارائه کرده است که از نظر پزشکی صحیح‌اند. این ابزار همچنین قابلیت‌های استدلال استنتاجی، زنجیره فکری و مهارت‌های قابل‌اتکایی را از خود به نمایش گذاشته است.

این یافته‌ها ظاهراً منحصر به ChatGPT و سبک خاص یادگیری این هوش مصنوعی است. مدل OpenAI برخلاف مدل‌های دیگری که از یادگیری عمیق استفاده می‌کردند، با کمک مدل‌های زبانی بزرگ تمرین داده شده است تا براساس بافت کلمات قبلی دنباله‌ای از واژه‌ها را پیش‌بینی کند. به عبارت دیگر، ChatGPT می‌تواند جمله‌هایی بسازد که پیش‌تر توسط الگوریتم دیده نشده‌اند ولی همچنان منطقی به‌نظر می‌رسند.

پیش‌تر در مقاله‌ای به مرور برخی از آزمون‌هایی پرداخته بودیم که ChatGPT در آن‌ها موفق ظاهر شده بود. می‌توانید آن مقاله را از طریق این لینک مطالعه نمایید.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است