سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

درآمد باج‌افزارها در سال 2023 به رکورد 1.1 میلیارد دلار رسید

پرداخت‌های باج‌افزارها در سال 2023 برای اولین‌بار به بالای 1.1 میلیارد دلار رسید و رکوردهای قبلی را شکست. این رقم در سال 2022 کاهش داشته است، اما سال گذشته میلادی یک دوره فوق‌العاده سودآور برای باج‌افزارها بوده است. به گزارش Chainalysis، پرداخت‌ باج از طریق بدافزارهای مختلف در سال گذشته میلادی تقریباً دو برابر شد، یعنی از 567 میلیون دلار در سال 2022 به 1.1 میلیارد دلار رسید. هدف افراد سوءاستفاده‌گر بیشتر روی مؤسسات بزرگ، بیمارستان‌ها، مدارس و سازمان‌های دولتی متمرکز بوده است. ...

پرداخت‌های باج‌افزارها در سال 2023 برای اولین‌بار به بالای 1.1 میلیارد دلار رسید و رکوردهای قبلی را شکست. این رقم در سال 2022 کاهش داشته است، اما سال گذشته میلادی یک دوره فوق‌العاده سودآور برای باج‌افزارها بوده است.

به گزارش Chainalysis، پرداخت‌ باج از طریق بدافزارهای مختلف در سال گذشته میلادی تقریباً دو برابر شد، یعنی از 567 میلیون دلار در سال 2022 به 1.1 میلیارد دلار رسید. هدف افراد سوءاستفاده‌گر بیشتر روی مؤسسات بزرگ، بیمارستان‌ها، مدارس و سازمان‌های دولتی متمرکز بوده است.

در سال 2023 قریب به 46 سیستم بیمارستانی در ایالات متحده مستقیماً تحت‌تأثیر باج‌افزارها قرار گرفتند و به دلیل عدم دسترسی به سیستم‌های فناوری اطلاعات بیماران دچار اختلال شدند. این رقم نسبت به 25 عدد در سال 2022 و 27 عدد در سال 2021 افزایش چشمگیری یافته است.

رکورد باج‌افزارها در سال 2023

با کاهش میزان باج‌افزارها در سال 2022، گمان می‌رفت که ابزارها، قوانین و اقدامات امنیتی به ثمر بنشینند، اما به نظر می‌رسد این سال تنها یک استثنا بوده و احتمالاً مسائل ژئوپلتیکی مانند حمله روسیه به اوکراین موجب کاهش میزان باج‌ها شده بود. درگیری بین این دو کشور، نه تنها عملکرد برخی از مهاجمان سایبری را مختل کرد، بلکه تمرکز آن‌ها را از منافع مالی به حملات سایبری با انگیزه سیاسی و اهداف جاسوسی و تخریب تغییر داد.

بسیاری از اپراتورهای باج‌افزارها در اروپای شرقی مانند روسیه و اوکراین مستقر هستند؛ به همین دلیل با فروکش‌کردن نسبی جنگ بین دو کشور، شاهد رشد رقم باج‌افزارها در سال 2023 هستیم. براساس برخی گزارش‌ها، در سال 2023 حدود 538 نوع باج‌افزار جدید ایجاد شده است.

اپراتورهای باج‌افزارها در سال 2023 معمولاً به سمت شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ رفته‌اند، که احتمال گرفتن مبالغ کلان در آن‌ها بیشتر است. برای مثال تنها از استودیوی معروف MGM حدود 100 میلیون دلار باج گرفته شد.

تا زمانی که تعداد حملات افزایش یابد و سازمان‌های بزرگ به پرداخت این باج‌‌ها ادامه دهند، عملیات باج‌افزارها می‌تواند بسیار سودآور باقی بماند. به‌طورکلی، سال 2023 با وجود تلاش‌های مجریان قانون برای ایجاد اختلال در عملکرد باج‌گیری، سال خوبی برای باج‌افزارها بوده است.

خبرکاو