متن خبر

دایون Y5 به بازار می‌آید؛ سومین شاسی‌بلند از خاندان زامیاد و فوودی

دایون Y5 به بازار می‌آید؛ سومین شاسی‌بلند از خاندان زامیاد و فوودی

اخباردایون Y5 به بازار می‌آید؛ سومین شاسی‌بلند از خاندان زامیاد و فوودی
شناسهٔ خبر: 175378 -
خبرکاو:

روز گذشته شرکت صنایع خودروسازی ایلیا که مقر خط تولید آن در استان مرکزی واقع است٬ اعلام کرد به زودی شاسی بلند دایون Y5 را در بازار کشورمان عرضه خواهد کرد و احتمالا تا پایان سال خط تولید این شاسی‌بلند به مرحله بهره‌برداری نهایی می‌رسد. این خودرو در واقع نمونه دیگری از محصول جنجالی زامیاد (فودای لندفورت) و وانت مکث موتور (فودی f22) است که طی ماه‌های اخیر قرار بوده به بازار ایران وارد شوند. هرچند به نظر می‌رسد که ظاهرا پروژه ساخت این خودرو توسط زامیاد از دستور کار این شرکت خارج شده‌است.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2018/08/B1A94777-E2E8-47E6-A282-27141BB5FA24.jpeg

دایون Y5 را می‌توان نسخه دیگری از فودای لندفورت در نظر گرفت که انتظار می‌رود بتواند خلا موجود در بازار خودروهای آفرودی را پر کند. البته چندان هم نمی‌توان انتظار داشت که این شاسی‌بلند بتواند موفق ظاهر شود چراکه با چالش‌هایی همچون قیمت بالا، عدم جذابیت طراحی نسبت به رقیبان غیرچینی و عدم به‌روز‌رسانی امکانات فنی و رفاهی مواجه است. از جمله رقبای این خودرو می‌توان به محصولاتی همچون فوتون ساوانا عظیم خودرو و یواز پاتریوت سروش دیزل اشاره کرد.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2021/05/%D9%85%DA%A9%D8%AB-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AA2.jpg
نسخه وانت که قرار است توسط مکث موتور از زیرشاخه های ماموت خودرو وارد بازار شود.

قیمت دایون Y5 در بازار

طبق آخرین خبرهای رسیده از این شاسی‌بلند جدید، دایون Y5 با قیمتی در حدود ۸۹۰ میلیون تومان در بازار عرضه خواهد شد. هرچند این برچسب قیمتی هنوز توسط شرکت صنایع خودروسازی ایلیا تایید نشده است. با چنین قیمتی به غیر از خودروهایی نظیر یواز پاتریوت٬‌ دایون وای ۵ عملا در سگمنت قیمتی یک دوجین از کراس اوورهای تک دیفرانسیل نظیر تیگو ۷ و یا فیدلیتی و دیگنیتی و امثالهم خواهد بود.

دایون وای ۵
دایون وای ایلیا خودرو

شاسی‌بلند دایون Y5 در راه است [به روز رسانی] - مهر ۱۴۰۰

شایعات منتشر شده در فضای مجازی حکایت از آن دارد که احتمالا به زودی شاسی‌بلند دایون Y5 توسط یکی از خودروسازان فعال در بخش خصوصی در بازار کشورمان عرضه خواهد شد. هرچند نام این خودروساز هنوز مشخص نیست اما به احتمال قوی مونتاژ این محصول به خودروساز دیگری به غیر از مکث موتور و کرمان دیزل سپرده خواهد شد.

این دو خودروساز به ترتیب وظیفه مونتاژ و عرضه پیکاپ دایون V5 و کشنده دایون را به عهده داشته و با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دایون گزینه‌های چندان محتملی برای مونتاژ Y5 به نظر نمی‌رسند.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2021/05/%D9%85%DA%A9%D8%AB-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AA.jpg

با توجه به رفتار فعلی شرکت خودروسازی دایون احتمالا این خودروساز نیز همچون گروه دانگ‌‌فنگ مونتاژ محصولات کاری و تجاری سنگین، پیکاپ و شاسی‌بلند خود را به سه خودروساز مختلف خواهد سپرد.

هنوز مشخص نیست که چه خودروسازی و در چه تاریخی و با چه برچسب قیمتی‌ای شاسی‌بلند دایون Y5 را در بازار کشورمان عرضه خواهد کرد اما شایعاتی به گوش می‌رسد که محل مونتاژ این محصول در محدوده شهر ساوه است و عرضه آن است به زودی اتفاق خواهد افتاد.

دایون وای ۵
استفاده از موتور میتسوبیشی در دایون وای ۵

دایون Y5 چه مشخصاتی دارد؟

براساس اطلاعات ارائه شده از سوی دایون، Y5 یک شاسی بلند آفرودی دو دیفرانسیل است که به همراه یک پیشرانه ۲ لیتری توربو ساخت میتسوبیشی است که راهی بازارهای مختلف شده است. هرچند این شاسی‌بلند در کشور چین با برند دایون عرضه شده اما در بسیاری از بازارهای جهانی از آن تحت عنوان یکی از محصولات برندهای تجاری فودی یا دانگ‌فنگ یاد میشود.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2018/08/50BA6B7D-880C-4B5F-90A5-269367510FCA.jpeg

بهترین نسخه دایون Y5 به یک پیشرانه ۲ لیتری توربو مجهز است که می‌تواند ۲۰۲ اسب‌بخار قدرت و ۲۸۰ تا ۳۱۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. دایون Y5 در بازار ایران از یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک با ساختار شاسی مستقل بهره برد.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو