متن خبر

خورشید در حین تماشای طوفان ژئومغناطیسی، شعله های خورشیدی عظیم کلاس X2 را رها می کند (ویدئو)

خورشید در حین تماشای طوفان ژئومغناطیسی، شعله های خورشیدی عظیم کلاس X2 را رها می کند (ویدئو)

اخبارخورشید در حین تماشای طوفان ژئومغناطیسی، شعله های خورشیدی عظیم کلاس X2 را رها می کند (ویدئو)
شناسهٔ خبر: 268114 -
خبرکاو:

یک شعله عظیم خورشیدی در روز جمعه (17 فوریه) از خورشید فوران کرد زیرا زمین تحت یک طوفان ژئومغناطیسی از شعله های آتش در اوایل هفته بود.

شعله عظیم خورشیدی که به عنوان طوفان خورشیدی قدرتمند X2.2 ثبت شد، در ساعت 2:38 بعد از ظهر به وقت شرقی (1938 GMT) رخ داد و 48 دقیقه بعد به اوج قدرت خود رسید. طبق یک هشدار (در برگه جدید باز می شود) از گروه پیش بینی هوای فضایی ایالات متحده که توسط NOAA اداره می شود، طوفان شدید خورشیدی از ابتدا تا انتها یک ساعت و 12 دقیقه به طول انجامید و خاموشی های موقت رادیویی را در سمت نور خورشید زمین ایجاد کرد. رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا ویدیویی از این شعله جدید را ضبط کرده است.

شعله خورشیدی X2.2 به دنبال یک سری شعله های قوی و یک پرتاب جرم تاجی از خورشید در روزهای اخیر، از جمله شعله قوی X1.1 در 11 فوریه. طبق این هشدار (در برگه جدید باز می شود) عرض های جغرافیایی شمالی از 16 فوریه تا 18 فوریه که می تواند شفق های قطبی را تا جنوب آیداهو و نیویورک قابل مشاهده کند و همچنین بر ارتباطات و سایر سیستم ها تأثیر بگذارد.

بر اساس (در برگه جدید باز می شود) به Spaceweather.com که آب و هوای فضا را ردیابی می کند، شعله جدید همچنین یک پرتاب جرم تاجی، یک فوران عظیم پلاسمای خورشیدی را که می تواند 1 میلیون مایل در ساعت به سمت زمین حرکت کند، به راه انداخت. این سایت گزارش داد که باید در 20 فوریه به زمین برسد، جایی که ممکن است شفق های زمین را نیز سوپرشارژ کند.

مطالب مرتبط: خشم خورشید: بدترین طوفان های خورشیدی در تاریخ

یک شراره خورشیدی کلاس X2.2 در 17 فوریه 2023 <a href= از خورشید فوران کرد. " class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/is8MkZwHGKupweMgu2MnH8-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/is8MkZwHGKupweMgu2MnH8-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/is8MkZwHGKupweMgu2MnH8-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/is8MkZwHGKupweMgu2MnH8-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/is8MkZwHGKupweMgu2MnH8-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/is8MkZwHGKupweMgu2MnH8-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/is8MkZwHGKupweMgu2MnH8.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/is8MkZwHGKupweMgu2MnH8.jpg">

در این تصویر که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا گرفته شده است، یک شراره خورشیدی کلاس X2.2 از خورشید در 17 فوریه 2023 فوران می کند. (اعتبار تصویر: NASA/SDO)

طبق گزارش Spaceweather.com، شراره خورشیدی روز جمعه از یک لکه جدید خورشیدی به نام منطقه فعال 3229 فوران کرد.

Spaceweather.com در هشداری نوشت: "تابش ناشی از شعله ورزی بالای جو زمین را یونیزه کرد و باعث خاموشی عمیق امواج کوتاه رادیویی در قاره آمریکا شد: نقشه (در برگه جدید باز می شود) . دریانوردان، هوانوردان و اپراتورهای رادیویی حمام ممکن است متوجه از دست دادن سیگنال و سایر اثرات انتشار غیرعادی در فرکانس های زیر 30 مگاهرتز برای بیش از یک ساعت پس از شعله ور شده باشند.

داستان های مرتبط:

شراره های خورشیدی فوران های عظیم ذرات باردار از خورشید هستند و می توانند در قدرت های مختلف رخ دهند. شراره های کلاس X مانند رویداد جمعه قوی ترین نوع شراره هستند، در حالی که شراره های کلاس A، B و C در میان ضعیف ترین ها هستند. شعله های متوسط ​​کلاس M درست زیر رویدادهای کلاس X هستند و می توانند شفق های شمالی را تقویت کنند.

ناسا (در برگه جدید باز می شود) در به روز رسانی در 17 فوریه نوشت: "شعله ها و فوران های خورشیدی می توانند بر ارتباطات رادیویی، شبکه های برق، سیگنال های ناوبری تاثیر بگذارند و خطراتی را برای فضاپیماها و فضانوردان ایجاد کنند."

ناسا و آژانس‌های دیگر به طور منظم بر شعله‌های خورشیدی خورشید و سایر آب و هوا با فضاپیماهایی مانند رصدخانه دینامیک خورشیدی و فضاپیمای SOHO (مخفف رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر) که پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا است، نظارت می‌کنند.

خورشید در حال حاضر در مرحله فعال چرخه 11 ساله خورشیدی خود قرار دارد. چرخه فعلی به عنوان چرخه خورشیدی 25 شناخته می شود.

به طارق مالک به [email protected] ایمیل بزنید یا او را دنبال کنید @tariqjmalik . ما را دنبال کنید @Spacedotcom ، فیسبوک و اینستاگرام .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است