متن خبر

خودکفایی ۶۰ درصدی در تولید لوازم خانگی

خودکفایی ۶۰ درصدی در تولید لوازم خانگی

اخبارخودکفایی ۶۰ درصدی در تولید لوازم خانگی
شناسهٔ خبر: 109735 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا، به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با هماهنگی با بانک مرکزی و است فاده از ارز حاصل از صادرات و آزادسازی منابع، در خرداد ماه توانستیم ارز لازم برای تأمین مواد اولیه لوازم خانگی را تا حدودی مرتفع کنیم و ان شالله همین روند تا پایان سال نیز تداوم می‌یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید ۲۰ میلیون دستگاه انواع لوازم خانگی را در کشور داریم و برای سال ۱۳۹۹ تولید ۱۲ میلیون انواع لوازم خانگی هدفگذاری شده، تصریح کرد: میان ساخت ایران و ساخت داخل لوازم خانگی تفاوت دارد؛ در برخی از لوازم خانگی تا ۹۰ درصد قطع وابستگی و خودکفایی شده است که به صورت میانگین در مجموع میزان قطع وابستگی و خودکفایی در حوزه لوازم خانگی تا ۶۰ درصد است .

خط تولید تلویزیون داخلی تا پایان سال راه اندازی می‌شود

سرپرست وزارت صمت در ادامه با بیان اینکه در لوازم صوتی و تصویری این ضریب وابستگی بیشتر است ، اعلام کرد: در حال تدارک تولید در این حوزه هستیم و این نوید را خواهیم داد که تا پایان سال خط تولید تلویزیون داخلی را با ضریب اتکای بالا راه اندازی کنیم.

مدرس خیابانی تامین مواد اولیه را مهمترین موضوع در حوزه لوازم خانگی دانست و تصریح کرد: در ر است ای الزام تحقق جهش تولید که فرموده مقام معظم رهبری نیز است ، موضوع تامین مواد اولیه را در اولویت قرار داده‌ایم و با هماهنگی بانک مرکزی و است فاده از ارز حاصل از صادرات و آزادسازی منابع، گشایش خوبی در این حوزه به وجود آمد و در خرداد ماه توانستیم ارز لازم برای تأمین مواد اولیه لوازم خانگی را تا حدودی مرتفع کنیم و ان شالله همین روند تا پایان سال نیز تداوم می‌یابد.

وی در خصوص تقاضای لوازم خانگی در بازار نیز بیان کرد : به خاطر نااطمینانی که برخی از شاخص‌های کلان اقتصادی ایجاد کرده است ، مقاومت برای عرضه لوازم خانگی توسط بخشی از تولیدکنندگان یا عرضه کنندگان وجود دارد که در برنامه ابلاغی، نظارت و بازرسی از مراکز نگهداری و انبارها برای جلوگیری از هر گونه احتکار تأکید شده است و مردم هم در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به سامانه ۱۲۴ جهت بررسی و پیگیری‌های لازم اطلاع دهند.

کارخانجات حق نگهداری لوازم خانگی را بیش از میزان معمول ندارند

مدرس خیابانی با بیان اینکه به کارخانجات اعلام شده که حق نگهداری لوازم خانگی را بیش از میزان معمول در کارخانجات ندارند، تصریح کرد: سازمان حمایت نیز سقف قیمت قابل قبول تولیدات حدود ۴۱ کارخانه لوازم خانگی را با بررسی اسناد و مستندات لازم در سامانه ۱۲۴ اعلام کرده است .

عرضه لوازم خانگی با قیمت منطقی کارخانه به اقشار هدف در دستور کار است

وی در ادامه به برنامه این وزارتخانه برای عرضه مستقیم لوازم خانگی اشاره کرد و بیان کرد : برای برخی اقشار هدف از جمله مزدوجین تحت پوشش سازمان‌های حمایتی یا سازمان بازنشستگی تحت پوشش، یک بسته چند قلم کالای اصلی لوازم خانگی را با قیمت منطقی کارخانه در نظر گرفته ایم و معاونت بازرگانی داخلی در حال رایزنی با تولیدکنندگان برای این موضوع است .

سرپرست وزارت صمت با تأکید بر اینکه باید حلقه‌های واسطه کاهش یابد و کارخانه مستقیم با مصرف کنندگان ارتباط برقرار بکند، بیان کرد : در این صورت برای احتکار یا نرسیدن کالا به دست مردم نگرانی وجود نخواهد داشت.

مدرس خیابانی با اشاره به اهمیت تغییرات و نوسانات نرخ ارز، تصریح کرد: رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرده‌اند که نرخ ارز روند کاهشی داشته و در حال کنترل است و باید این اطمینان به مجموعه صنعتگران، تولیدکنندگان و فروشندگان داده شود که این نوسانات آسیبی به آن‌ها نمی رساند و آنها کالای خود را در اختیار مردم قرار دهند. با اتحادیه فروشندگان صنف لوازم خانگی نیز هماهنگی هایی انجام شده است تا بر روی درج برچسب قیمت و اعلام قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴ و نظارت بر انبارها همکاری داشته باشند.

افزایش تولید ۱۵۰ درصدی ماشین لباسشویی و ۵۰ درصدی تلویزیون

سرپرست وزارت صمت با ااشاره به افزایش تولید در برخی اقلام لوازم خانگی، بیان کرد : در تولید ماشین لباسشویی افزایش ۱۵۰ درصدی و در تولید تلویزیون افزایش ۵۰ درصدی داریم و علیرغم همه محدودیتها و شرایط کرونا به لحاظ عرضه مشکلی نداریم اما این اطمینان را به تولیدکننده برای تأمین مواد اولیه اش باید بدهیم تا کالا به دست مردم برسد.

مدرس خیابانی با اعلام اینکه سه مولفه اصلی بازار همزمان باید کارکرد مناسبی داشته باشند، بیان کرد: تولید برای افزایش عرضه باید ارتقا یابد، شبکه های توزیع باید چابک باشد و حلقه نظارت و بازرسی در بازار باید کامل باشد.

وی بیان کرد : بیش از ۴۰۰۰ بازرس در طرح های نظارتی ویژه در سراسر کشور داریم و هر هفته شنبه ۵ قلم کالای اولویت دار در اولویت نظارت و بازرسی ها قرار می گیرد که لوازم خانگی برای دومین هفته در اولویت بازرسی قرار گرفته است .

به گزارش ایسنا، در هفته‌های گذشته افزایش قیمت لوازم خانگی خبرساز شده و مشاهدات میدانی از بازار نشان می‌دهد که در سال جاری لوازم خانگی ایرانی ۲۵ تا ۳۰ درصد و کالاهای خارجی که عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است . در نهایت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد که در قیمت‌های لوازم خانگی بازنگری شده است ؛ به طوری‌که تلویزیون حداکثر ۲۰ درصد و سایر لوازم خانگی حداکثر ۲۵ درصد مجاز به افزایش قیمت نسبت به بهمن سال گذشته هستند و تولیدکنندگان تا پایان روز سه شنبه (۲۷ خرداد ماه) فرصت دارند قیمت‌های خود را در سامانه ۱۲۴ درج کنند که ملاک بازرسی از واحدهای صنفی قرار گیرد که تاکنون تاکنون ۳۲ شرکت از ۴۰ شرکت منتخب، برند و قیمت کالاهای لوازم خانگی خود را در سامانه ۱۲۴ اعلام کردند و حدود ۱۵۰۰ قلم کالا ثبت قیمت شده است .

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو