متن خبر

خسارت ۶ میلیارد دلاری قطع برق صنایع ایران در تابستان!

خسارت ۶ میلیارد دلاری قطع برق صنایع ایران در تابستان!

شناسهٔ خبر: 437530 -
به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از دنیای اقتصاد «حمیدرضا صالحی» نایب‌رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، در  گفت‌‌‌وگویی به این موضوع پرداخته است.

بخشهایی از اظهارات او را می خوانید:

*باوجود مدیریتی که در زمینه برق صورت می‌گیرد، همچنان هر ساله شاهد خاموشی‌‌‌ها در نیروگاه‌‌‌ها و صنایع هستیم. با این نوع مدیریتی که در صنایع انجام می‌گیرد، شاهد ضربه سنگینی به تولید، اشتغال و صادرات و تعهدات صادرکنندگان و در نهایت جی‌‌‌دی‌‌‌پی کشور هستیم.

*به دلیل ناترازی در تولید و مصرف برق که ناشی از سرمایه‌گذاری نکردن در زمینه نیروگاه‌‌‌ها بوده، تابستان امسال ۱۰ تا ۱۲‌هزار مگاوات ناترازی برق داشته‌‌‌ایم و زمستان نیز شاهد خاموشی به دلیل مصرف بالای گاز و کمبود آن خواهیم بود که این موضوع ناشی از عدم‌سرمایه‌گذاری در میادین گازی است.

* با توجه به این موضوع که همان‌‌‌گونه که تامین برق منازل در اولویت است، در زمینه گاز نیز اولویت با تامین گاز منازل است. در واقع در زمستان با توجه به این موضوع که نیروگاه‌‌‌ها قادر به تامین گاز نیستند و مجبور به استفاده از مازوت می‌‌‌شوند در این فصل نیز به این دلیل با خاموشی روبه‌‌‌رو هستیم.

*بی‌‌‌تفاوتی مسوولان نسبت به این موضوع نگران‌‌‌کننده است، صنعتی که برق را تبدیل به یک محصول و در نهایت ثروت می‌کند در وهله نخست برای قطع شدن قرار می‌گیرد و این پرسش را مطرح می‌کند که چگونه برق صنایع را قطع می‌کنند و کشور را از توسعه می‌‌‌اندازند و جوابگو نیز نیستند و جالب آنجاست که این رویه برای سال آینده نیز تکرار می‌شود.

*هرچند خانوار در تامین برق در اولویت قرار گرفته، اما باید به این موضوع توجه کرد که همین خانوار جوانانی دارند که نیازمند اشتغال هستند، زمانی که برق را در اقتصاد قطع می‌‌‌کنیم، ضربه آن به شکل دیگری به خانوارها برمی‌‌‌گردد. مسوولان باید مسوولیت پیامدهای قطع شدن صنایع را بپذیرند و باید توضیح بدهند که برنامه آنها برای سال آینده چیست، آیا دوباره می‌‌‌خواهند میزان کار ادارات را کاهش دهند؟

* با خاموشی بخش صنعت در تابستان امسال حدود ۵ تا ۶ میلیارد دلار از جی‌‌‌دی‌‌‌پی کشور کم شد و این یک عدد محاسبه شده است. برای نمونه ظرفیت یک کارخانه فولاد ۳۰۰‌هزار تنی به ۷۵‌هزار تن رسیده است، یعنی ظرفیت آن در دو ماه تابستان ۲۲۵‌هزار تن کاهش یافته بود که عدد کمی نیست. همچنین زنجیره پایین‌‌‌دستی همین صنایع که خوراک موردنیاز خود را از آنها تامین می‌کنند با تعطیلی روبه‌‌‌رو می‌‌‌شوند یا در زمینه بورس انرژی نیز این خاموشی‌‌‌ها تاثیرگذار است.

* با شروع فصل زمستان باید منتظر مازوت‌‌‌سوزی باشیم. کمبود گاز باعث شده که مشکل خاموشی در نیروگاه‌‌‌ها داشته باشیم و این موضوع سبب می‌شود که به سمت مازوت‌‌‌سوزی برویم و در این راستا پای سازمان محیط‌زیست به میان می‌‌‌آید که از کار نیروگاه‌‌‌ها جلوگیری کند. با توجه به شرایط کنونی در زمستان نیز شاهد خاموشی خواهیم بود، چراکه علاوه بر مازوت‌‌‌سوزی با وارونگی هوا نیز مواجه هستیم و این موضوع سبب تولید سم می‌شود و باید این موضوع را در نظر گرفت که نیروگاه‌‌‌های ایران نسبت به نیروگاه‌‌‌های دنیا کربن بیشتری تولید می‌کنند.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است