سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

خرید و فروش ارز صادرکنندگان در بانک ملی

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است. در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن ...

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

چهارم اردیبهشت 1354؛احداث پالایشگاه مشترک ایران و آمریکا به تعویق افتاد

شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که مذاکرات پیرامون ایجاد پالایشگاه 1.5 میلیارد دلاری ایران با شرکت نفتی شل آمریکا به تعویق افتاد.

این تصمیم با توافق شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتی شل گرفته شده است. دلیل اصلی به تعویق افتادن مذاکرات بین‌ثباتی موجود در سیاست انرژی آمریکا که هم‌اکنون مورد بحث کنگره این کشور است، عنوان شده است.

ایران، وام طویل‌المدت به هند می‌دهد

ایران از هند 150 میلیون تن سنگ آهن خرید. با همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور، یک کارخانه کاغذسازی با ظرفیت 200 هزار تن در هند تاسیس خواهد شد.

براساس پروتکل تازه‌ای که بعد از ظهر دیروز پس از پایان مذاکرات اقتصادی و بازرگانی ایران و هند در وزارت بازرگانی امضا شد، طرح تولید کود شیمیایی به ظرفیت یک میلیون تن در سال و طرح مربوط به ایجاد یک کارخانه آلومیناسازی در هند با همکاری ایران به موقع اجرا گذاشته می‌شود.

پروتکل را فریدون مهدوی‌، وزیر بازرگانی از جانب دولت ایران و هاکسار وزیر مشاور و معاون کمیسیون برنامه‌ریزی هند، از طرف این کشور امضا کردند.

هزینه مربوط به اجرای طرح‌های فوق را ایران به‌صورت وام طویل‌المدت در اختیار این کشور می‌گذارد.

چهارم اردیبهشت 1364؛ امضای قرارداد تحویل قطعات 75 هزار اتومبیل «پیکان» بین ایران و شرکت «تالبوت»

ایران و شرکت انگلیسی «تالبوت» قرارداد جدید تحویل قطعات برای ساخت سالانه 75 هزار اتومبیل هیلمن هانتر (پیکان) را قطعی کردند.

این توافق که ارزش آن 150 تا 200 میلیون پوند معادل 180 تا 240 میلیون دلار است به دنبال مذاکرات چندجانبه بین شرکت‌های تالبوت و ایران‌خودرو دولت ایران و شرکت‌های بین‌المللی حاصل شده است.

براساس این گزارش شرکت تالبوت یک ششم محصولات ارسالی سالانه خود را برای ارسال به ایران در بندر «نیوپورت» انبار کرده است.

بنیاد مستضعفان واحدهای توقیفی و بلاتکلیفی تحت پوشش خود را می‌خرد

بنیاد مستضعفان با تهیه فهرست ی، اموال و املاک، کارخانه‌ها و سهام واحدهای توقیفی و بلاتکلیف تحت پوشش این نهاد را خریداری می‌کند.

چهارم اردیبهشت 1374؛ خرید و فروش ارز صادرکنندگان در بانک ملی

خرید و فروش ارز حاصل از صادرات با نرخ‌های جدید در شعبه‌های ارزی بانک ملی ایران انجام می‌شود.

امروز نرخ خرید هر دلار در بانک ملی 4123 ریال و نرخ فروش آن 4173 ریال بود.

این اقدام بانک ملی در پی اظهارات هفته گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی که گفته بود «صادرکنندگان می‌توانند 50 درصد از ارز حاصل از صادرات را به بانک بفروشند» انجام می‌گیرد.

پس گزارش خرید و فروش ارز حاصل از صادرات در بانک ملی به‌طور روزانه انجام می‌شود.

حجم مبادلات ایران و کانادا به 700 میلیون دلار رسید

سفیر کانادا در ایران اعلام کرد: سال 73 بهترین سال روابط بازرگانی بین ایران و کانادا بود و در این سال حجم مبادلات بین دو کشور به 700 میلیون دلار رسید.

وی گفت: 50 میلیون دلار حجم مبادلات سال گذشته دو کشور مربوط به صادرات فرش ایران به کانادا بود.

«دونالد مک لنان» در دیدار با غلامعلی سفید، استاندار یزد نسبت به مشارکت و همکاری کشورش در اجرای طرح‌های در دست اقدام استان یزد ابراز علاقه کرد.

ایران‌خودرو مذاکره برای خرید شرکت «روور» را تکذیب کرد

قائم‌مقام گروه صنعتی ایران‌خودرو، اخبار منتشره در برخی رسانه‌ها مبنی‌بر خرید شرکت انگلیسی «روور» را تکذیب کرد.

مهندس شیواپور گفت: ایران خودرو چنین برنامه‌ای ندارد. گفتنی است شرکت خودروسازی روور با سابقه‌ای یکصد ساله در خودروسازی انگلیس، اکنون به دلیل بدهی‌های چند صد میلیون میلیون دلاری اعلام ورشکستگی کرده و آخرین امیدها برای فروش این شرکت به چین نیز با اعلام انصراف طرف چینی به ناامیدی گراییده است.

روند افزایش قیمت‌ها در ماه‌های آینده فروکش می‌کند

مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: همه ساله در فروردین ماه افزایش سطح قیمت‌ها وجود دارد، اما این روند در ماه‌های آینده فروکش می‌کند.

محمد کردبچه گفت : امسال به دلیل تصویب قانون تثبیت قیمت‌ها همه انتظار ایجاد یک تحول عظیم در روند قیمت‌ها را داشتند و این توقع سبب شد افزایش قیمت‌ها غیرمنتظره باشد.

وی گفت: این تغییر قیمت‌ها فصلی است و افزایش قیمتی که ما در طول سال خواهیم داشت، همان چیزی است که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پیش‌بینی کرده است؛ یعنی تا پایان سال تورمی حدود 14.5 درصد را خواهیم داشت.

خبرکاو