سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

خبر جدید رویترز از نفت اوپک

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، رویترز بر اساس تحلیل خود اعلام کرد، تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر برای دومین ماه متوالی افزایش یافت. بر اساس گزارش رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک، ماه گذشته ۲۷.۷۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است که ۱۲۰ هزار بشکه در روز بیش از ماه آگوست است. میزان تولید اوپک در ماه آگوست برای نخستین بار از ماه فوریه افزایش یافته بود. این افزایش ...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، رویترز بر اساس تحلیل خود اعلام کرد، تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر برای دومین ماه متوالی افزایش یافت.

بر اساس گزارش رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک، ماه گذشته ۲۷.۷۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است که ۱۲۰ هزار بشکه در روز بیش از ماه آگوست است.

میزان تولید اوپک در ماه آگوست برای نخستین بار از ماه فوریه افزایش یافته بود.

این افزایش در ماه سپتامبر ناشی از رشد تولید نیجریه بوده است که با سرقت نفت خام و ناامنی در منطقه تولیدکننده نفت خود دست و پنجه نرم می‌ کرد. این کشور نخستین رشد تولید را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمارهای حمل‌ونقل دریایی و منابع آگاه، نیجریه در ماه سپتامبر بدون هیچ‌گونه اختلال عمده، افزایش قابل‌توجهی در صادرات داشته و تولیدش را ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

ایران هم باوجود تحریم‌های آمریکا تولید خود را افزایش داده است، به طوری که میزان تولیدش به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۸ رسیده است.

بر اساس گزارش رویترز و ارقام جداگانه‌ای از اوپک، دومین افزایش تولید هم برای ایران بوده که میزان تولیدش را به ۳.۱۵ میلیون بشکه در روز رسانده است. این رقم بالاترین میزان از سال ۲۰۱۸ است که واشنگتن دوباره تحریم‌ها علیه ایران را اعمال کرد.

تحلیلگران معتقدند، به نظر می‌رسد، افزایش صادرات نفت ایران در نتیجه موفقیت ایران در دور زدن تحریم‌های آمریک است.

تولید ۱۰ کشور عضو اوپک که متعهد به اجرای توافق کاهش تولید اوپک پلاس هستند روزانه ۸۰ هزار بشکه افزایش یافته است. عربستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس به شدت به کاهش تولید توافق شده و کاهش تولید داوطلبانه اضافی پایبند هستند.

تولید نفت عربستان در ماه‌های آگوست و سپتامبر نزدیک به ۹ میلیون بشکه در روز باقی مانده است، چرا که این کشور کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز خود را برای تقویت بیشتر بازار تمدید کرد.

عراق و امارات نیز تولیدشان را اندکی افزایش دادند، این در حالی‌که است که آنگولا به علت کاهش صادرات، بیشترین کاهش تولید را در گروه به میزان ۵۰ هزار بشکه در روز به خود اختصاص داده است.

تولید اوپک هنوز از هدف تولید شده حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز کمتر است زیرا نیجریه و آنگولا ظرفیت کافی برای تولید به میزان توافق شده ندارند.

اوپک و هم‌پیمانانش که به اوپک پلاس معروفند از سال ۲۰۲۲ با هدف تقویت بازار، محدود کردن عرضه نفت خام را شروع کردند. قیمت نفت برنت هفته گذشته پس از اعلام تمدید کاهش داوطلبانه عربستان و روسیه تا پایان سال جاری میلادی، برای نخستین بار در سال ۲۰۲۳  از ۹۰ دلار در هر بشکه عبور کرد.

برآوردهای رویترز بر اساس آمارهای کشتیرانی و از منابع خارجی، آمارهای موسسه رهیابی کشتی‌ها، ریفینیتیو ایکون، اطلاعات شرکت‌هایی همچو پترولاجستیک و کپلر که جریان‌های نفتی را رصد می‌کنند و اطلاعات منابع آگاه در شرکت‌های نفتی، اوپک و شرکت‌های مشورتی است.

از طرفی رویترز دیروز به نقل از ۴ منبع آگاه خبر داد، بعید است اوپک پلاس در نشست چهارشنبه آینده، سیاست فعلی کاهش تولید خود را تغییر دهد، زیرا کاهش کمتر و افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت نفت می‌شود.

وزرای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک پلاس در ۴ اکتبر نشست خواهد داشت. این هیات که کمیته نظارت مشترک وزیران نامیده می‌شود، می‌تواند در صورت لزوم خواستار برگزاری نشست کامل اوپک پلاس شود.

خبرکاو