متن خبر

حل معضل آب ۱۰ روستا با مشارکت‌های مردمی در سال گذشته/شرایط برای بازگشایی مرز باجگیران مهیاست

حل معضل آب ۱۰ روستا با مشارکت‌های مردمی در سال گذشته/شرایط برای بازگشایی مرز باجگیران مهیاست

اخبارحل معضل آب ۱۰ روستا با مشارکت‌های مردمی در سال گذشته/شرایط برای بازگشایی مرز باجگیران مهیاست
شناسهٔ خبر: 110544 -
خبرکاو:

هادی رجائی‌نیا امروز در جلسه شورای اداری شهرستان قوچان که در سالن اجتماعات شهدای دولت فرمانداری این شهرستان برگزار شد، عنوان کرد: شرایط شهرستان در موضوع کرونا شرایط کنترل‌ شده‌ای است ولی گاهی در فضای مجازی و رسانه‌ها مطرح می‌شود که شرایط شهرستان تغییر کرده و سفید، قرمز یا زرد است.

وی ادامه داد: تغییر شرایط سفید به زرد یا قرمز با توجه به شاخص‌هایی است که وزارت بهداشت و درمان تعریف کرده و این شاخص‌ها بسیار به هم نزدیک است؛ یعنی اگر در یک روز خاص یک بیمار مبتلا از بیمارستان ترخیص شود، وضعیت شهرستان هم تغییر می‌کند.

فرماندار شهرستان قوچان با بیان اینکه شرایط هشدار کرونا در سطح کشور برقرار است، بیان کرد : رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای پروتکل‌های اجتماعی بر همگان الزامی است و ضروری است همه مردم این شرایط را رعایت کنند. مردم باید به زندگی با شرایط کرونایی عادت کنند چون اعتقاد بر این است که شاید چندین سال این بیماری وجود داشته باشد. باید یاد بگیریم در این شرایط چگونه کار و تلاش کنیم که خدشه‌ای به امور وارد نشود.

رجائی‌نیا با تأکید بر لزوم اجرای دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا توسط واحدها و مجموعه‌های اداری و بخش خصوصی، تصریح کرد: تسهیلات حمایتی برای مجموعه‌های آسیب‌دیده از بیماری کرونا در بخش خصوصی فراهم‌ شده و به ادارات مرتبط لیست تمام این واحدها اعلام‌شده است. ادارات باید تلاش کنند همه مجموعه‌هایی که دچار آسیب شده‌، از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ اعتبارات عمرانی شهرستان ۵۰ میلیارد تومان بوده، بیان کرد : از این میزان اعتبار با تخصیص ۷۱ درصدی، ۳۵.۵ میلیارد تومان تخصیص یافت. اعتبارات عمرانی در سال گذشته ۶۹ میلیارد تومان بود که ۳۸ درصد رشد داشت اما میزان تخصیص در کشور کاهش پیدا کرد و این رقم به ۴۴ درصد رسید که در نتیجه حدود ۳۳ میلیارد تومان اعتبارات شهرستان تخصیص یافت.

وی با بیان اینکه اولویت‌های شهرستان به سمت اعتبارات عمرانی، مشارکت‌های مردمی و خیرین رفته، بیان کرد : در حئزه عمران روستایی با مشکلاتی مواجه بودیم و برای تامین آب شرب که یکی از موضوعات بسیار مهم حوزه بهداشت و سلامت است، تلاش کردیم از ظرفیت بخش خصوصی و مشارکت‌های مردمی استفاده کنیم و پروژه‌های نیمه‌تمام را هرچه سریع‌تر به پایان برسانیم.

رجائی‌نیا با بیان اینکه در چند سال گذشته شاخص عمران روستایی شهرستان قوچان کمتر از استان و کشور بود، اظهار کرد: در حوزه بنیاد مسکن با مشارکت انجام‌ گرفته، ۲۵۰ هزار متر مربع آسفالت روستایی در سال گذشته انجام‌ شد و بر همین اساس شاخص ما در حوزه عمران روستایی افزایش پیدا کرد و هم‌اکنون بالاتر از سطح میانگین ملی و استانی است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در حوزه بهداشت و درمان نیز ۶ میلیارد تومان پروژه به بهره‌برداری رسید، بیان کرد : در حال حاضر حدود ۱۰ میلیارد تومان پروژه در دست اقدام داریم که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

فرماندار شهرستان قوچان تصریح کرد: شهرستان قوچان به‌ عنوان اولین شهرستان در سطح استان در موضوع صندوق حمایت از بخش کشاورزی وارد شده و اعتبارات لازم در این حوزه پیش‌بینی‌ و اقدامات اجرایی و تفاهم‌نامه با ستاد کشوری آن نیز منعقد شده است که اقدامات عملیاتی و اجرایی آن در دست اجراست.

رجایی‌نیا در ادامه از کسب رتبه نخست استانی و سوم کشوری در موضوع تشکیل صندوق‌های خرد زنان روستایی در صندوق کارآفرینی امید خبر داد و اظهار کرد: شهرستان قوچان تا کنون ۱۰۵ درصد تعهد اشتغال خود را انجام داده و از ۲۳۷۵ سهمیه اشتغال، برای ۲۴۹۵ نفر محقق شد.

وی از افزایش نرخ مشارکت اقتصادی شهرستان خبر داد و تصریح کرد: با وجود اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در استان کاهش داشته، این رقم در قوچان از ۳۹ به ۴۰.۶ درصد رسید و نرخ بیکاری هم کاهش‌ یافته است. نرخ بیکاری شهرستان با ۴.۶ کاهش از جایگاه دوم به جایگاه نهم استانی ارتقا پیدا کرد.

رشد ۵.۶ درصدی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در سال ۹۸

فرماندار شهرستان قوچان از افزایش ۵.۶ درصدی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در این شهرستان طی سال ۹۸ خبر داد و اظهار کرد: همچنین سال پیش شهرستان قوچان شاهد کاهش ۱۹ درصدی آمار بیمه بیکاری نسبت به سال ۹۷ بوده است.

وی بیان کرد : واگذاری زمین‌های شهرک صنعتی نسبت به ۷ سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته و برق صنعتی مصرفی در این شهرستان نسبت به بازه مشابه سال جاری ۳۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

رجائی‌نیا با تأکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌های گردشگری و صنایع‌ دستی با ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی بیان کرد : سال گذشته مجوز ساخت ۹ اقامتگاه بوم‌گردی جدید در سطح شهرستان صادر شد که امسال اکثر آن‌ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در ادامه با اشاره به بازدید مسئول نمایندگی وزارت خارجه شرق کشور و سفیر ایران در ترکمنستان از مرز باجگیران  بیان کرد : شرایط ما برای بازگشایی مرز مهیاست و پروتکل‌های بهداشتی مدنظر هر ۲ کشور نیز آماده است. امید داریم هر چه سریع‌تر این مرز هم باز شود چون هم‌زمان با بیماری کرونا تمام مرزها مسدود شد و از هفته قبل مرز سرخس باز شد که امیدواریم هرچه سریع‌تر مرز باجگیران نیز بازگشایی شود.

فرماندار شهرستان قوچان تصریح کرد: آتش‌سوزی مراتع هم یکی از حوادث و بحران‌هایی است که در این فصل با آن مواجه می‌شویم. متأسفانه در سال جاری آمار این حوادث بالاتر رفته و حدود ۱۳ مورد چنین اتفاقاتی رخ داده است. برای رفع این معضل تاکنون همه دستگاه‌ها پشتیبان مدیریت بحران و دهیاران و ساکنان روستا بوده‌اند.

میزان فوتی‌های مبتلایان به کرونا در قوچان کمتر از میانگین کشوری است

داوود خوش‌شکن، سرپرست شبکه بهداشت و درمان و آموزشکده عالی سلامت شهرستان قوچان، با اشاره به شیوع ویروس کرونا و آخرین وضعیت این بیماری در شهرستان قوچان عنوان کرد: در شهرستان قوچان به ازای هر ۴۱۱ نفر، یک نفر مبتلا و از هر ۸۴۰۰ نفر یک نفر فوت‌ شده که درصد فوتی‌ها نسبت به کشور بسیار پایین است.

خوش‌شکن بیان کرد : تا کنون بیش از ۴۰ جلسه برای مدیریت کرونا در شهرستان برگزار شده است. همچنین ۵ جلسه بسیج ملی مبارزه با کرونا برای گروه‌های مختلف برگزار شده و حدود ۵۰ هزار نفر به‌ صورت مستقیم از ابتدای شیوع بیماری آموزش‌ دیده‌اند.

وی با اشاره به تجهیز پایگاه بهداشتی مراقبت مرزی باجگیران برای مقابله با ویروس کرونا بیان کرد : یکی از اقدامات بسیار شایسته انجام‌ شده در سطح شهرستان موضوع گندزدایی و ضدعفونی بود که ۶ مرتبه تمام سطح شهرستان و گاهی تا ۲۰ مرتبه در مناطق آلوده انجام شد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان و آموزشکده عالی سلامت شهرستان قوچان تصریح کرد: بر اساس تحقیقات جدید سم‌پاشی تأثیری بر ویروس کرونا ندارد ولی اجرای این گندزدایی با این حجم باعث شد آموزش همگانی برای مردم شهرستان صورت گیرد که قضیه را جدی گرفته و نکات بهداشتی را رعایت کنند و وضعیت شهرستان در بدو شیوع ویروس کرونا قابل‌ کنترل شود. همچنین تعداد زیادی میکروارگانیسم و انگل حتما در سطح شهرستان وجود داشته که با این سم‌پاشی از بین رفته است.

غربالگری ۱۷۹ هزار نفر از شهروندان قوچانی از طریق سامانه‌های الکترونیکی

خوش‌شکن در ادامه با اشاره به طرح غربالگری کرونا بیان کرد : از زمان آغاز اجرای این طرح در شهرستان قوچان در یک هفته نخست حدود ۱۷۹ هزار ۹۹۷ نفر، یعنی بیش از ۹۸ درصد جمعیت شهرستان، در غربالگری از طریق سامانه‌های الکترونیک شرکت کردند و رتبه نخست در استان در این زمینه شهرستان ما کسب کرد.

 وی ادامه داد: از میان افراد غربالگری شده ۲۷۶۷ بیمار و مشکوک به بیماری حاد تنفسی تشخیص داده شد که بلافاصله مراقبت‌های لازم صورت گرفت و در مرحله دوم افراد و گروه‌های هدف غربالگری شدند.
 
سرپرست شبکه بهداشت و درمان و آموزشکده عالی سلامت شهرستان قوچان اظهار کرد: در مرحله دوم اجرای طرح غربالگری از ۱۸۵ هزار نفر جمعیت شهرستان ۳۰ هزار و ۷۸۰ نفر به ‌عنوان افراد با شرایط پر خطر از جمله گروه‌های مبتلا به بیماری‌های دیابت، فشارخون، زنان باردار، افراد سالمند و افرادی که توده بدنی بالا دارند، شناسایی شدند.

وی در ادامه با اشاره به تأمین اقلام ضروری تجهیزات حفاظت فردی بیان کرد : تاکنون ۳۰ هزار ماسک N۹۵ و ۲۰۰ هزار ماسک معمولی، ۴۰۰ هزار جفت دستکش و بیش از ۵۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی‌کننده و همچنین ۳۰ هزار دست لباس محافظت پرستاری برای کادر درمان شهرستان تأمین‌ شده است.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو