متن خبر

جیمیل 20 ساله شد؛ سرویس انقلابی که کاربران تصور می‌کردند دروغ اول آوریل گوگل است

جیمیل 20 ساله شد؛ سرویس انقلابی که کاربران تصور می‌کردند دروغ اول آوریل گوگل است

شناسهٔ خبر: 461411 -
هنگامی که جیمیل 20 سال پیش در چنین روزی (1 آوریل 2004) با یک بیانیه مطبوعاتی معرفی شد، بسیاری تصور کردند که این سرویس دروغ اول آوریل (تقریباً معادل 13 فروردین) است. یکی از دلایل چنین تصوری این بود که گوگل 1 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری به کاربران می‌داد، درحالی‌که سرویس‌های دیگر تنها 15 مگابایت فضای ذخیره‌سازی ارائه می‌کردند. همچنین جیمیل برخلاف برخی رقبا کاملاً رایگان بود.

«لری پیج» و «سرگئی برین»، بنیان‌گذاران گوگل، به شوخی‌ و ایده‌های تخیلی بسیار علاقه داشتند، به صورتی که مدت زیادی پس از تأسیس شرکت خود، هر سال در روز اول ماه آوریل، ایده‌های عجیب‌وغریبی ارائه می‌دادند. یک سال در چنین روزی گوگل یک فرصت شغلی برای یک مرکز تحقیقاتی کوپرنیک در ماه منتشر کرد.

دروغ‌های روز اول آوریل گوگل به یک سنت هر ساله تبدیل شد و وقتی پیج و برین تصمیم گرفتند 20 سال پیش در این روز از جیمیل رونمایی کنند، هیچ‌کس باور نمی‌کرد چنین سرویسی رنگ واقعیت را به خود ببیند.

لری پیج (راست) و سرگئی برین (چپ)، بنیان‌گذاران گوگل

جیمیل دنیای ایمیل‌ها را تغییر داد

از زمان راه‌اندازی جیمیل تاکنون، این سرویس نوآوری و تغییرات زیادی را به همراه داشته است. «ماریسا مایر»، که قبل از اینکه مدیرعامل یاهو شود، به طراحی و توسعه جیمیل کمک کرده بود، او میگوید :

«پیشنهاد اولیه ما [درباره توسعه جیمیل] حول سه S می‌چرخید: فضای ذخیره‌سازی (Storage)، جستجو (Search) و سرعت (Speed).»

در سال 2004، جیمیل برای هر حساب کاربری 1 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ارئه کرد. این مقدار برای ذخیره حدود 13,500 ایمیل کافی بود؛ درحالی‌که رقبای پیشرو مانند یاهو و مایکروسافت تنها فضای کافی برای ذخیره 30 تا 60 ایمیل را ارئه می‌کردند.

از سویی امکان ذخیره ایمیل‌های بیشتر، کاربران را به جستجو نیز نیازمند می‌کرد تا بتوانند ایمیل خاصی را پیدا کنند. اینجاست که فناوری جستجوی گوگل نقش خود را ایفا کرد و به کاربران قابلیت جستجوی میان ایمیل‌ها را داد. این امر، خود باعث افزایش سرعت تعامل کاربران با این سرویس نیز شد.

اکنون اگر تصاویر جیمیل‌ قدیمی را با نسخه فعلی مقایسه کنید، از تغییرات زیاد این سرویس متعجب خواهید شد. نه تنها در ظاهر، بلکه طی سال‌ها جیمیل کاربردهای بسیار زیادی برای کاربران اندروید فراهم کرده است. با رواج هوش مصنوعی، این فناوری نیز به این سرویس خواهد آمد تا بیش‌ازپیش کاربران از این ایده بنیان‌گذاران گوگل استفاده کنند.

خبرکاو

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است