متن خبر

جالب‌ترین سلاح های باستانی کشف شده در سال ۲۰۲۰

جالب‌ترین سلاح های باستانی کشف شده در سال ۲۰۲۰

اخبارجالب‌ترین سلاح های باستانی کشف شده در سال ۲۰۲۰
شناسهٔ خبر: 139077 -
خبرکاو:

شمشیرهای باستانی، خنجرهای استادانه و حتی توپخانه‌های اولیه بسیاری از سلاح‌های باستانی جذاب هستند که در سال ۲۰۲۰ کشف شدند؛ این اکتشافات جدا از اینکه بازگوکننده‌ی خشونت در گذشته هستند، شامل صدها هزارسال تاریخ بشر از عصر یخبندان تا قرون وسطی می‌شود.

نیزه‌ی عصر یخ

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

اولین توقف در تور سلاح‌های باستانی در عصر یخ است؛ جایی که گونه های انسانی در حال حاضر منقرض شدن هستند. انسان هایدلبرگی با نام علمی Homo heidelbergensis از ابزارها برای شکار استفاده می‌کرد. این نیزه که در آلمان کشف شد، حدود ۲۵ اینچ (۶۴.۵سانتی متر) طول داشت. کشف آن اولین‌بار در ماه آوریل در مجله Nature Ecology & Evolution منتشر شد. بنا به بيان کرد ه‌ی دانشگاه توبینگن قدمت آن به ۳۰۰ هزارسال می‌رسد و برای زخمی یا ازبین‌بردن طعمه‌های کوچک مانند خرگوش، قو و اردک مورد استفاده قرار می‌گرفت. انسان هایدلبرگی نیز از نیزه‌ها و بندهای بلند برای شکار استفاده می‌کردند. بیشتر این سلاح‌های چوبی مدت‌ها است که از بین رفته‌اند؛ اما سایت آلمانی Schöningen نمونه‌هایی استثنایی از ابزارهای شکار باستانی را حفظ کرده‌است.

یک شمشیر بسیار قدیمی

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

‌در ابتدا تصور می‌شد که این شمشیر قرون‌وسطایی است. اکنون تصور می‌شود که از شرق آناتولی می‌آید و حدود ۵ هزار سال قدمت دارد؛ در واقع یکی از قدیمی‌ترین شمشیرهای باستانی کشف شده است. این سلاح ساده توسط ویتوریادال‌آرملینا، دانشجوی باستان‌شناسی در صومعه‌ی San Lazzaro degli Armeni کشف شد. هرچند که شمشیر فقط چند صد سال برچسب گذاری شده بود؛ دال‌آرملینا تشخیص داد که این سلاح باستانی بیشتر شبیه یک سلاح مربوط به عصر مفرغ است تا یک مصنوع ساخت قرون وسطا. او و همکارانش شمشیر را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که برای ساخت شمشیز از آلیاژ مس و آرسنیک استفاده شده که مربوط به اوایل عصر مفرغ یعنی حدود ۵۰۰۰ سال پیش است. شمشیر از آناتولی یا همان ترکیه‌ی‌شرقی که در آن ابتدا شمشیرها در آنجا اختراع شده است، می‌آید.

دسته شمشیری زیبا

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

یک شکارچی قارچ در جمهوری چک بهار سال ۲۰۲۰ هنگام قارچ کندن چیزی بیشتر از قارچ کشف کرد. رومن‌نواک هنگام دیدن یک تکه فلز بیرون آمده از خاک، با لگدزدن به آن فهمید که تیغه‌ی شمشیر است. او شروع به حفاری کرد و نه‌تنها شمشیر، بلکه تبری برنز را نیز پیدا کرد.

شمشیر و دسته‌ی آن با کنده‌کاری‌های ظریف دایره‌ای و هلالی تزئین شده است. باستان‌شناسان با همکاری موزه‌ی سیلزیای آثار را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را به عصر مفرغ، حدود ۳۳۰۰سال پیش، پیوند دادند. مشخص نبود که چرا شمشیر در وسط جنگل بیرون آمده است؛ اگرچه ممکن است باران خاک را به اندازه‌ی کافی شسته باشد تا برای اولین‌بار پس از هزاران سال قابل مشاهده باشد. باستان شناسان قصد دارند در مورد آن منطقه بیشتر مطالعه کنند.

یک کشف بزرگ

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

حدود ۲۵۰۰ سال پیش در سیبری فعلی، یک مرد، دو زن و یک نوزاد مردند. در گور همراه آن‌ها مخزنی از جواهرات، از جمله خنجرهای برنز، چاقو و تبر وجود داشت. افراد دفن شده در گور بخشی از فرهنگ تاگر بودند. اسلحه‌ها در کنار مرد و زن جوان قرار داشتند. دفن زنان تاگر با اسلحه غیرمعمول نبود؛ اگرچه آن‌ها معمولاً از تیر و کمان استفاده می‌کردند؛ در حالی در این قبر، تبر نیز پیدا شده است.  این مرد و زن هنگام مرگ احتمالاً ۳۰ یا ۴۰ ساله بودند. بدن زنی ۶۰ ساله در سراسر قبر و اطرافشان پراکنده بود. باستان شناسان استخوان‌های نوزادی را یافتند که کمتر از یک ماه دارد و ممکن است پس از دفن طعمه‌ی جوندگان شده باشد.

سلاح های استخوانی

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

یک چاقوی دستی استخوانی در جزیره من در انگلیس کشف شده که خلاقیت مردم باستانی را در ساخت سلاح نشان می‌دهد. این چاقو برای اولین‌بار در دهه ۱۹۷۰ کشف شد و سرانجام در سال ۲۰۲۰ همراه‌با گزارشی در ژورنال Antiquity در ماه اکتبر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این مصنوع در گوری پیدا شد که استخوان‌های سوخته‌ی چهار نفر از جمله حداقل یک نوجوان و یک نوزاد را در خود جای داده بود.

مقاله‌های مرتبط:

باستان شناسان همراه‌با استخوان‌های سوزانده شده که در دو صندوق جمع شده بود، مهره‌های استخوان و یک چاقوی استخوانی پیدا کردند که احتمالاً از استخوان گاو یا اسب ساخته شده است.محققان گزارش دادند که این تیغه از بین رفته است، اما به اندازه‌ی یک چاقوی مدرن است.

شاید حتی جذاب تر از این سلاح دفن شده یک سری آثار دیگر باشد: استخوان‌هایی به شکل مستطیل‌های تقریبا یک اینچ (۳۰میلی‌متر) با گوشه‌های گرد! پیش از این چیزی شبیه مستطیل‌های استخوانی پیدا نشده است و مشخص نیست که برای چه مواردی کاربرد دارد.

یک خنجر رومی با تزئینی بسیار نفیس

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

 خنجر رومی در قبر یک سرباز رومی در هالترن کشف شد؛ جایی که محل پایگاه نظامی روم بین ۲۷ سال قبل از میلاد تا ۱۴ سال پس از میلاد بود. این خنجر که طول آن حدود ۱۳ اینچ (۳۵ سانتی‌متر) است، یکی از معدود سلاح‌های کشف شده در آن محل است. تمیز و مرمت کردن خنجر ۹ ماه طول کشید تا آن را از یک فلز بی‌ارزش به یک خنجر رومی با تزئین بسیار عالی تبدیل کند.

تیغه خنجر از آهن ساخته شده و دسته آن با نقره منبت‌کاری شده است. غلاف مجلل آن با چوب نم‌دار پوشانده شده است و با شیشه سرخ و مینای دندان، نقره و مینای‌سیاه تزئین شده بود. بتیناترمل باستان شناس به لایوساینس بيان کرد : رومی‌ها معمولاً با اسلحه دفن نمی‌شدند؛ بنابراین وجود خنجر در گور، کمی پررمز و راز است.

شمشیری برای «بازتاب زندگی پس از مرگ»

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

وقتی باستان‌شناسان در نروژ، قبر یک جنگجوی وایکینگ با قدمت ۱۱۰۰ سال را کشف کردند، از یافتن شمشیر در داخل آن‌ها متعجب نشدند؛ چراکه مردان وایکینگ اغلب با سلاح‌های خود دفن می‌شدند. اما آنچه قبر را عجیب و غریب نشان می‌داد این بود که شمشیر در سمت چپ جنگجو قرار دارد. شمشیرهای وایکینگ تقریبا همیشه در سمت راست جنگجوی مرده دفن می‌شوند.

یک جنگجوی راست دست همیشه شمشیر را در سمت چپ خود می‌پوشد تا بتواند آن را به‌راحتی بیرون بکشد؛ این واقعیت که جنگجویان وایکینگ با شمشیرهایشان در سمت راست دفن شده‌اند، نشان می‌دهد که آن‌ها به «بازتاب زندگی پس از مرگ» اعتقاد داشتند، که در آن همه چیز برمی‌گردد.

کاشفان وی حدس می زنند که جنگجویان دفن شده در گور نروژی ممکن است چپ دست باشند؛ بدین معنی که او در زمان حیات شمشیر خود در سمت راست می پوشید. ازاین‌رو، شمشیر او را در سمت چپ قرار داده شده است.

شمشیری در دریاچه

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

در قرن شانزدهم، بدن یک جنگجوی قرون وسطایی در کف دریاچه‌ی لیتوانی افتاد. اواخر سال ۲۰۲۰ هنگام بررسی پل، بدن جنگجو در کنار سلاح‌های خود پیدا شد. مشخص نیست که چرا این مرد در انتهای دریاچه قرار گرفته است. رسوبات به‌طور طبیعی روی بدن او قرار گرفته بود و در لجنی به عمق ۳۰فوت (۹ متر) زیر سطح آب دفن کرد. در نزدیکی بدن دو چاقو با دسته های چوبی و یک شمشیر آهنی وجود داشت که همگی به طرز ش بيان کرد انگیزی حفظ شده‌اند.

توپخانه‌ی قدیمی

coolest ancient weapons/سلاح های باستانی جذاب

 مصنوعی که در پارک ملی Krka کرواسی کشف شده است، در نگاه اول، منحصراْ یک قمقمه یا فلاسک سنگین به نظرمی‌رسد؛ اما در واقع این یک سلاح محاصره است که قدمت آن به قرن ۱۷ یا ۱۸ باز می‌گردد. این دستگاه یک ماکولا است؛ نوعی خمپاره که هنگام محاصره قلعه یا سنگر از آن استفاده می‌شود.

گزارش Croatia Week می‌گوید، این اثر مفرغی در نزدیکی قلعه Nečven پیدا شده است؛ ویرانه‌ای باستانی که قدکت آن به آغاز قرن ۱۴ برمی‌گردد. ماکولا در یکی از دیوارهای قلعه پیدا شد. به بيان کرد ه مقامات پارک، ممکن است دارای ارزش تشریفاتی و دفاعی باشد. از انفجارهای ماکولا به‌طور سنتی برای جشن‌های زمستانی و پیروزی در مسابقه‌های سنتی مانند اسب سواری که هر ساله در سینج کرواسی برگزار می‌شود، استفاده می‌شود.

ارسال نظرارسال پیامک بلک لیست


تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو