متن خبر

تولید بالغ بر ۷۸۰۰ تن گیلاس و آلبالو در لرستان

تولید بالغ بر ۷۸۰۰ تن گیلاس و آلبالو در لرستان

اخبارتولید بالغ بر ۷۸۰۰ تن گیلاس و آلبالو در لرستان
شناسهٔ خبر: 109020 -
خبرکاو:

احمدوندی اظهار کرد: سطح زیر کشت باغات گیلاس در لرستان ۱۱۰۰ هکتاراستکه از این مقدار ۲۵۰ هکتار نهال بوده و ۸۵۰ هکتار به مرحله باروری رسیده‌اند.

وی متوسط عملکرد تولید گیلاس در لرستان را ۶ و نیم تن در هکتار اعلام کرد و بیان کرد: در بعضی از باغات که باغداران به توصیه‌های علمی کارشناسان مراکز خدمات عمل کردند در هر هکتار بین ۱۵ تا ۲۰ تن گیلاس برداشت شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: میزان کل تولید گیلاس استان ۶ هزار تن است.

احمدوندی بیان کرد: سطح زیر کشت آلبالو لرستان ۴۵۰ هکتار بوده که ۱۱۰ هکتار آن نهال و ۳۴۰ هکتار بارور بوده و کل تولید آلبالوی استان ۱۸۰۰ تن با متوسط عملکرد ۵ و نیم تن در هکتار است.

وی اضافه کرد: عمده محصول گیلاس و آلبالوی لرستان در شهرستان بروجرد که دارای آب‌وهوای معتدل و رو به سرد است، تولید شده و بیشتر به‌صورت تازه خوری به بازار مصرف عرضه می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اعلام اینکه سطح زیر کشت باغات استان ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار با تولید ۲۸۰ هزار تن در سالاستبه کشاورزان توصیه کرد: جهت افزایش درآمد اقتصادی بیشتر و ایجاد اشتغال به‌جای خام‌فروشی ۱۰۰ درصدی محصول تولیدی خود نسبت به فراوری و بسته‌بندی آن با راه‌اندازی صنایع تبدیلی و غذایی اقدام کنند که در این راستا سازمان جهاد کشاورزی استان به سرمایه‌گذاران راه‌اندازی صنایع تبدیلی و غذایی تسهیلات لازم را اعطا می‌کند و در کل سیاست وزارت جهاد کشاورزی فرآوری محصولات زراعی و باغی است.

احمدوندی اضافه کرد: برای توسعه عملکرد پایدار ضروریاستباغداران نسبت به جایگزینی ارقام تجاری و پر محصول به‌جای ارقام قدیمی، رعایت بهداشت کف باغ، مبارزه با آفات و امراض احتمالی، تغذیه مناسب باغات جهت پایداری عملکرد در سال‌های بعد، هرس باغات و آبیاری به‌موقع و بر اساس توصیه‌های فنی کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی اقدام کنند.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو