متن خبر

تولد دختر نوزاد از جنینی که ۲۷ سال در حالت انجماد بود‌

تولد دختر نوزاد از جنینی که ۲۷ سال در حالت انجماد بود‌

اخبارتولد دختر نوزاد از جنینی که ۲۷ سال در حالت انجماد بود‌
شناسهٔ خبر: 135629 -
خبرکاو:

تولد مولی گیبسون با استفاده از جنین فریزشده از سال ۱۹۹۲، رکورد ثبت‌شده توسط خواهرش اِما در سال ۲۰۱۷ را شکست. این جنین زمانی اهدا شد که مادر این دختران، خود کودک نوپایی بود.

در سال ۱۹۹۲، تینا گیبسون نزدیک به ۲ سال داشت که یک زن و شوهر جنین‌های خود را که در یک کلینیک در شهر میدوِست منجمد شده بودند، اهدا کردند. در فوریه سال ۲۰۲۰، یکی از این جنین‌ها در رحم خانم گیبسون، معلم ابتدایی در ناکسویل، جایگذاری شد و در ماه اکتبر او یک کودک ۲٫۷ کیلوگرمی به دنیا آورد. خانم گیبسون و همسرش بن، نام نوزاد را مولی گذاشتند.

این تولد رکورد طولانی‌ترین مدت انجماد جنین منجر به تولد نوزاد زنده را شکست. طبق گزارش مرکز ملی اهدای جنین در تنسی، رکورد قبلی در سال ۲۰۱۷ ثبت شده بود؛ زمانی‌که خواهر بزرگ‌تر مولی، اِما، پس از کاشت جنین از همان زوج اهداکننده درون رحم خانم گیبسون به دنیا آمد. درواقع اِما و مولی خواهران ژنتیکی یکدیگر هستند.

خانم گیبسون می‌گوید:

ما بسیار احساس خوشبختی می‌کنیم که خداوند مدت‌ها پیش تصمیم گرفت این کودکان اعضای خانواده ما باشند. من نمی‌توانم تصور کنم که به جز این بچه‌ها، بچه دیگری داشته باشم. آن‌ها قرار است مال ما باشند.

به بيان کرد ه‌ی دکتر جفری کینان، مدیر مرکز اهدای جنین ملی (NEDC)، یک سازمان مسیحی که انتقال‌ جنین را انجام داده است، تولد مولی نشان می‌دهد محدودیت زمانی برای انجماد جنین‌ وجود ندارد، علاوه براین تکنیک‌های انجماد جنین به‌طور قابل توجهی از دهه ۱۹۹۰ تاکنون پیشرفت داشته‌اند. اگر جنین از مرحله در آمدن از حالت فریز و ذوب شدن جان سالم به در ببرد، به اندازه یک جنین طبیعی فرصت خوبی برای ادامه رشد و تولد دارد و هیچ جنینی برای رشد خیلی پیر نیست.

دکتر مندی اس کریستینسون، مدیر پزشکی در مرکز باروری جان هاپکینز، می‌گوید:

این زایمان تحول مهیجی است که به پزشکان باروری اجازه می‌دهد به والدین احتمالی اطمینان بدهند که جنینی که سال‌ها  و حتی به مدت چند دهه منجمد شده است، زنده خواهد ماند. مراجعین ما اغلب می‌پرسند چه مدت می‌توان جنین‌ها را به‌صورت فریزشده نگه‌داری کرد؟ اغلب پاسخ این است؛ ما واقعاً نمی‌دانیم. اما اکنون می‌توانیم با اطمینان بگوییم نوزادانی از جنین‌هایی متولد شده‌اند که به مدت ۲۷ سال منجمد مانده بودند.

دکتر سیگال کلیپشتاین، مدیر برنامه اهدا تخمک در مرکز متخصصان باروری شیکاگو، در این مورد می‌گوید: «مدت‌زمانی ‌که جنین به‌صورت یخ‌زده سپری می‌کند، یک داده مهم برای پزشکان باروری نیست. مسئله، کیفیت جنین در زمان انجماد است. اگر یک جنین دارای کیفیت خوب باشد، پیش‌بینی می‌کنیم در زمان انجماد و ذوب شدن، یک جنین با کیفیت خوب باقی بماند.»

مقاله‌های مرتبط:

به بيان کرد ه‌ی خانم گیبسون ، او و همسرش پس از دیدن خبری در مورد زنی که سعی کرده بود به همان شیوه باردار شود، تصمیم گرفتند از جنین‌های اهدایی استفاده کنند.

خانواده گیبسون ۵ سال برای باروری طبیعی فرزند تلاش کرده بودند؛ اما روند درمان آن‌ها با شکست همراه بود. آن‌ها در پیگیری لقاح آزمایشگاهی مردد بودند؛ زیرا آقای گیبسون ۳۶ ساله مبتلا به بیماری فیبروز کیستیک است و تینای ۲۹ ساله ناقل این بیماری است. خانم گیبسون می‌گوید آن‌ها از انتقال این بیماری به فرزندانشان می‌ترسند.

فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیکی است که در آن عملکرد غدد ترشحی خارجی بدن دچار اختلال می‌شود و به‌عنوان مثال مجاری تنفسی، لوزالمعده، روده‌ها و مجاری تناسلی در اثر ترشح بیش‌ازحد غدد موجود در آن‌ها دچار انسداد می‌شوند. چنانچه هر دو والد ژن معیوب این بیماری را داشته باشند، احتمال بالایی وجود دارد که آن را به فرزند خود منتقل کنند.

هنگامی که خانواده گیبسون تحقیق در مورد جنین‌های اهدایی در مرکز اهدا را آغاز کردند، در مورد سن والدین اهداکننده، خصوصیات جسمی، سوابق تحصیلی و پزشکی و حتی عادات و سرگرمی‌های آن‌ها اطلاعاتی کسب کردند. اما در مورد سن جنین‌ها اطلاعاتی به آن‌ها داده نشد.

هر دو حاملگی خانم گیبسون در شرایط طبیعی و به آرامی پیش رفت. هر دو نوزاد کاملا سالم هستند. خانم گیبسون می‌گوید: «ما همیشه شوخی می‌کنیم که اِما یک روح قدیمی است. زمانی‌که او کار عجیبی انجام می‌دهد، من می‌گویم این روح کودک دهه ۹۰ است که در تو بروز کرده.»

دکتر کینان که مرکز اهدا جنین وی نزدیک به ۱۰۰۰ تولد زنده از جنین‌های اهداشده داشته است، می‌گوید:

استفاده از جنین‌های اهدایی برای ناباروری بسیار ارزان‌تر از روش‌هایی مانند I.V.F است. در این مرکز که ۱۷ سال پیش تأسیس شده است، اکنون به‌طور سالانه در حدود ۲۰۰ انتقال جنین صورت می‌گیرد.

در روند اهدای جنین، خانواده‌هایی که باروری آزمایشگاهی دارند یا به‌صورت مصنوعی بارور می‌شوند، می‌توانند جنین‌های اضافه‌ی خود را به زوج‌هایی اهدا کنند که مشکل باروری دارند. این جنین‌ها منجمد می‌شوند تا به زوج دیگری برای تولد منتقل شوند که از نظر بیولوژیکی با آن‌ها مرتبط نیستند.

در حالت کلی والدین بیولوژیکی که تخم‌های بارور خود را در این مراکز نگه‌داری می‌کنند، پس از استفاده از باروری آزمایشگاهی برای بچه‌دار شدن، چندین گزینه پیش رو دارند: اهدا جنین‌های اضافه‌ی خود به دیگران، دور انداختن آن‌ها و اهدا آن‌ها برای تحقیقات پزشکی یا منجمد نگه داشتن آن‌ها برای مدت نامحدود.

دکتر کریستینسون مطالعه‌ای در این زمینه انجام داده است که نتایج آن نشان داد تعداد اهداکنندگان جنین در حال افزایش است؛ روندی که او معتقد است می‌تواند موجب کاهش نیاز زوج‌های نابارور به عمل I.V.F یا لقاح مصنوعی ‌شود.

او در مورد اهدا جنین توسط خانواده‌های بارور می‌گوید:

به‌طور كلی مردم هنوز احساس دوگانه‌ای در مورد اهدای جنین‌ دارند؛ زیرا نمی‌دانند فرزندان بیولوژیکی آن‌ها در چه خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند.

دکتر کریستینسون در این باره اشاره می‌کند: «اهدای جنین توسط خانواده‌های بارور قطعاً رایج‌ترین انتخاب نیست. در مطالعه‌ای مشخص شد که کمتر از ۱ درصد مراجعان ترجیح می‌دهند جنین‌های باقی‌مانده خود را اهدا کنند.»

در حال حاضر در حدود یک میلیون جنین اهدایی منجمد در امریکا وجود دارد.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظرارسال پیامک بلک لیست


تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو