متن خبر

تعطیلی شرکت‌های واسطه‌ای و سرانجام یک پرونده‌ قضایی + فیلم

تعطیلی شرکت‌های واسطه‌ای و سرانجام یک پرونده‌ قضایی + فیلم

اخبارتعطیلی شرکت‌های واسطه‌ای و سرانجام یک پرونده‌ قضایی + فیلم
شناسهٔ خبر: 109973 -
خبرکاو:

دکتر کریم همتی در بیان کرد ‌وگو با ایسنا، ‌ درباره پرونده‌ هلال احمر در حوزه سازمان تدارکات دارویی، بیان کرد : به نظر من درباره سازمان تدارکات دارویی و مشکلاتی که در چند ماه گذشته در جمعیت هلال احمر وجود داشت، دستگاه قضایی و ناظرین ورود خوبی داشتند. زیرا یکی از وظایف ما این است که اگر نمی‌توانیم کار خوبی انجام دهیم، حداقل وضع موجود را خراب نکنیم. به هر حال جمعیت هلال احمر از قدیم و از زمانی که نشان شیر و خورشید داشت تاکنون نام نیکی در میان مردم داشته است.

سرانجام پرونده قضایی سازمان تدارکات دارویی هلال احمر

وی بیان کرد : به هر حال در سازمان تدارکات دارویی حواشی وجود داشت که به نظر من دستگاه‌های قضایی خوب ورود کردند. در روزهای آینده پرونده افرادی که به هر نحوی در این قضایا و ایجاد این مشکلات دخیل بودند، به دادگاه ارجاع شده و دادگاه حتما رایی را که صلاح بداند، خواهد داد. در حوزه‌ای هم که مربوط به هلال احمر بود، در هر جایی که احساس کردیم فردی با این پرونده در ارتباط است و می‌تواند در ایجاد مشکلات به وجود آمده گذشته، سهیم باشد، او را جابجا کردیم و سعی کردیم بدون هیچگونه شلوغ کردن و ایجاد حواشی کار را در بستری آرام پیش بریم.

همتی تاکید کرد: در حال حاضر می‌توانم ادعا کنم که بخش عمده‌ای از افرادی که با آن پرونده در ارتباط بودند، دیگر به عنوان مسئول یا انجام دهنده اقدامات در هلال احمر حضور ندارند.  حداقل هفت نفر از افرادی که ما دیگر با آنها همکاری نمی‌کنیم، در این موضوع در سطوح مختلف دخیل بودند. برخی افراد هم مستقیما درگیر نبودند، بلکه به عنوان تاییدکننده امورات بودند. تاکید می کنم که هم دستگاه‌های امنیتی و هم دستگاه قضایی ورود خوبی داشتند و شاید بزرگ‌ترین خدمت‌شان ایجاد اعتماد عمومی است. فکر کنید که در آن شرایط که حواشی ایجاد شده بود، مگر هلال احمر می‌توانست در حوزه کرونا کاری انجام دهد؟. در آن زمان حواشی خیلی پرنگ بود.

شفاف‌سازی در هلال احمر

رییس جمعیت هلال احمر ادامه داد: این در حالیست که افرادی که اکنون به هلال آمدند اعم از رییس سها یک و سها دو و رییس سازمان تدارکات دارویی دیگر آن حواشی را ندارند، اما اینکه چه مقدار در کار توانا هستند، باید صبر کنیم و در روزهای پیش رو نتیجه را ببینیم. اقدامی که در این فاصله زمانی کوتاه انجام دادیم،  در راستای شفاف‌سازی بود. اگر می‌خواهیم کاری را انجام دهیم باید به صورت شفاف و بدون هیچگونه لاپوشانی باشد و حتی کمک‌هایی که به ما شده، در روزهای آینده به صورت تفکیکی به اطلاع مردم می‌رسانیم که چه هزینه‌هایی شد و به عنوان مثال اعلام می‌کنیم کمک‌های مردمی در چه حوزه‌های هزینه‌ شده است. بنابراین در آن حوزه اقداماتی در حوزه شفاف‌سازی انجام می‌شود. به عنوان مثال چرا یک خط تولید با تولید سالانه هفت میلیون آنژیوکت با آن کیفیت خوب، از سال ۱۳۹۴ تاکنون تعطیل بوده است؟. آیا هلال نخواسته یا کسی مانع شده است؟. در بحث واردات مواد اولیه مورد نیاز صافی‌ها چرا آن حواشی ایجاد شد؟. به هر حال برگزاری مناقصه می‌تواند در این دوران هم پیش آید، ما هم معصوم نیستیم، اما باید رصد کنیم که با کمترین قیمت و کیفیت خوب به دست مردم برسد.

هیچ یک از افراد جدید هلال احمر سهمی در شرکت‌داری ندارند

همتی همچنین اظهار کرد: مسائلی مانند شیر خشک و یا مواردی که از قدیم در وزارت بهداشت هم در حوزه تالاسمی و هموفیلی و... مطرح بوده است، پول‌هایی که پرداخت شده و آبروریزی که متعاقب آن‌ها است، بیش از اعداد و ارقامی است که می‌شنویم. در وزارت بهداشت کار ما همین بود که غرامت‌های آن‌ها را امضا کرده و پرداخت می‌کردند. در این راستا دوستان خطوط تولید مورد نیاز را در یک قالب رقابتی ایجاد خواهند کرد. در عین حال هیچ یک از کسانی که با ما آمدند، سهمی در شرکت‌داری و سود ثانویه در شرکت‌داری و واردات و صادرات ندارند.

تعطیلی شرکت‌های واسطه‌ای هلال احمر در کشورهای مختلف

وی تاکید کرد: چند شرکت واسطه‌ای هم که در کشورهای مختلف ایجاد شده بود، چون شفافیت کاری نداشتند، آن‌ها را بستیم. اقدام خوب دیگری که در هلال احمر داریم انجام می‌دهیم، این است که تمام حساب‌های متفرقه‌ای را که در سطح کشور داریم، ببندیم. به عنوان مثال ممکن است در یک بانک ۱۰۰ حساب داشته باشیم که کل موجودی آن ۲۰ میلیون تومان هم نباشد. چرا باید این حساب‌ها باز شود. اعلام کردیم که تمام این‌ها را ببندیم. باید همه چیز شفاف باشد. شفافیت مالی و عملکردی چیزی است که در هلال احمر دنبال آن هستیم، حال اینکه چقدر موفق می شویم باید عنایت پروردگار و همراهی دوستان‌مان باشد.

رییس جمعیت هلال احمر بیان کرد : در مجموع پرونده‌های تدارکات دارویی در یک قالب و در یک شعبه در حال پیگیری است. البته برخی دوستان در خارج از جمعیت هلال احمر هم پرونده‌هایی دارند که مسیر خاص خودش را دارد.  آنهایی که در جمعیت هلال احمر بودند، با توجه به نوع کاری که انجام شده، اعم از بحث شرکت‌ها، پرداخت‌های غیرمجاز به افراد یا نمایندگان افراد، در کانال‌های خاص خود در یک شعبه در حال پیگیری است.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو