سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

تصویر روز ناسا: NGC 1893 و بچه قورباغه‌های IC 410

این نمای کیهانی یک سحابی بازتابشی کم‌نور به‌نام IC 410 را نشان می‌دهد که در زیر آسمان صاف هلند با تلسکوپ و فیلترهای باند باریک گرفته شده است. در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟ بالا و سمت راست، در مرکز تصویر، می‌توانید دو ابر گازی و غبار بین‌ستاره‌ای، معروف به «قورباغه‌های IC 410» را ببینید. این سحابی که تا حدودی توسط غبار پیش‌زمینه‌اش پوشیده‌ شده‌ است، یک خوشه کهکشانی جوان از ستاره‌ها معروف به NGC 1893 را احاطه کرده‌ است. ...

این نمای کیهانی یک سحابی بازتابشی کم‌نور به‌نام IC 410 را نشان می‌دهد که در زیر آسمان صاف هلند با تلسکوپ و فیلترهای باند باریک گرفته شده است.

در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟

بالا و سمت راست، در مرکز تصویر، می‌توانید دو ابر گازی و غبار بین‌ستاره‌ای، معروف به «قورباغه‌های IC 410» را ببینید.

این سحابی که تا حدودی توسط غبار پیش‌زمینه‌اش پوشیده‌ شده‌ است، یک خوشه کهکشانی جوان از ستاره‌ها معروف به NGC 1893 را احاطه کرده‌ است. انرژی این گاز درخشان از ستارگان خوشه‌ای بسیار داغ و درخشانی که 4 میلیون سال پیش در ابر بین ستاره‌ای شکل گرفته‌اند، تأمین می‌شود.

قورباغه‌های IC 410 درواقع متشکل از توده‌های گاز و غبار خنک‌ و متراکم‌ هستند، حدود 10 سال نوری طول دارند و احتمالاً مکان‌هایی برای شکل‌گیری ستاره‌ها هستند.

سر این قورباغه‌ها توسط بادهای ستاره‌ای و تشعشعات پیکر تراشی شده‌ است. برآمدگی‌های درخشان گاز یونیزه بدنه آنها را و ستاره‌های جوان مرکزی خوشه، دم قورباغه‌ها را شکل داده‌اند. IC 410 و NGC 1893 در فاصله 10,000 سال نوری از ما، به سمت صورت فلکی غنی از سحابی ارابه‌ران قرار دارند.

خبرکاو