سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

تصویر روز ناسا: IC 4592، سحابی بازتابی سر اسب آبی‌رنگ

آنچه می‌بینید سحابی معروف سر اسب در صورت فلکی جبار نیست، بلکه یک سحابی کم‌نورتر است که فقط با تصویربرداری عمیق‌تر، شکلی آشنا به خود می‌گیرد. در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟ بخش عمده مجموعه ابر مولکولی که این تصویر نشان می‌دهد، سحابی بازتابی IC 4592 است. سحابی‌های بازتابی از غبار بسیار ریز تشکیل شده‌اند که معمولاً تاریک به‌نظر می‌رسند، اما هنگام بازتاب نور مرئی ستارگان پرانرژی اطراف، کاملاً آبی دیده می‌شوند.دیگر اخباربیشتر بخوانیدماسک می گوید استارلینک اوکراین را برای جلوگیری از حمله به روسیه ...

آنچه می‌بینید سحابی معروف سر اسب در صورت فلکی جبار نیست، بلکه یک سحابی کم‌نورتر است که فقط با تصویربرداری عمیق‌تر، شکلی آشنا به خود می‌گیرد.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

بخش عمده مجموعه ابر مولکولی که این تصویر نشان می‌دهد، سحابی بازتابی IC 4592 است. سحابی‌های بازتابی از غبار بسیار ریز تشکیل شده‌اند که معمولاً تاریک به‌نظر می‌رسند، اما هنگام بازتاب نور مرئی ستارگان پرانرژی اطراف، کاملاً آبی دیده می‌شوند.

منبع بیشتر نور بازتابی در این سحابی، ستاره‌ای واقع در چشم اسب است. این ستاره بخشی از یک منظومه‌ ستاره‌ای درخشان در صورت فلکی عقرب (Scorpius) به نام «نو عقرب» (Nu Scorpii) است. دومین سحابی بازتابی به نام IC 4601 پیرامون دو ستاره واقع در بالا و سمت راست مرکز تصویر قابل مشاهده است.